jamejamnashriyat
نشریات قاب کوچک کد خبر: ۸۹۵۳۱۷ ۲۸ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

اتابک نادری، کارگردان نمایش « دپوتات»

جامعه به نمایش‌های طنز نیاز دارد

اتابک نادری، بعد از حدود بیست سال با نمایش دپوتات، در تالار شمس به عرصه کارگردانی تئاتر برگشته و در نمایشش، علاوه بر خودش، بازیگرانی همچون ماه‌چهره خلیلی، پندار اکبری، سوسن پرور، سامان دارابی، بهنام شرفی، یاشار نادری و قاسم روشنایی به ایفای نقش می‌پردازند.

دیگر عوامل این اثر نمایشی عبارتند از: کریم عظیمی (ترجمه)، محمد نادری (دراماتورژ)، داریوش پیرو (طراح و مشاور هنری) و آرمین جباری (مجری و مدیر تولید). اتابک نادری که پیش از این عمدتا در مقام بازیگر در تئاتر و البته تلویزیون حضور داشته آثاری همچون گره، حادثه جنبی، قصه‌های جنگل و سیاهی در آغوش خورشید را در مقام کارگردان روی صحنه برده است.

با توجه به سابقه سال‌ها کار مدیریتی و البته اجرایی در حوزه نمایش، اعم از کارگردانی و بازیگری، اشراف مناسبی بر جریان روز تئاتر دارید. دلیل گرایش زیاد تئاتر و حتی سینما به سمت کارهای کمدی را چه می‌دانید؟ اصلا قبول دارید این اتفاق افتاده است؟

بله. قبول دارم و برای این موضوع تحلیل شخصی دارم. به هر حال حال و هوای اجتماعی دهه‌های مختلف بر تولیدات هنری آن دهه‌ها تاثیر داشته است؛ مثلا در دهه 60 ما با جنگ مواجه بودیم و تئاتر آن روزگار، تئاتری حماسی و برگرفته از شرایط آن دهه است. تئاتر و هنر آن عصر، به نوعی به مفاهیم و موضوعاتی می‌‌پرداخت که جامعه بی‌واسطه با آنها رو‌به‌رو بود. مفاهیمی نظیر شهید، شهادت، مقاومت و ایثار در جامعه وجود داشت و در تئاتر هم تجلی پیدا می‌کرد. حتی آثار کلاسیک آن سال‌ها، آثار کلاسیکی هستند با بن‌مایه‌های حماسی و ایثارگرانه و ترجمان نبرد بین خیر و شر، بین خوبی و بدی. با تغییر شرایط عصری، رویکرد تئاتر و سینما هم عوض می‌شود و تئاتر، گرایش‌های مدرن‌تری پیدا می‌کند و از ملودرام‌‌های اجتماعی بهره می‌گیرد. من در دهه 70 دانشجو بودم و اجراهای نمایشی آثار آلبر کامو و خانه عروسک هنریک ایبسن و اینجور نمایش‌ها را می‌دیدم.

رویکرد شخصی شما چطور، بیشتر گرایش به کار طنز دارید؟

خود من گرایشم بیشتر به سمت کارهای طنز است. البته در اینجا یک توضیح باید بدهم. من با جنگ39 داریوش کاردان وارد تلویزیون شدم.در سریال در پناه تو هم که دومین کار حرفه‌ای من بود نیز با همین کاراکتر حضور داشتم. نوروز 75 کار دیگر من بود که بیشتر کارهای طنز آیتمی بود و داشت به اشکال مختلف پیش می‌رفت که من دیگر ادامه ندادم. حقیقتش دلم نمی‌خواست این برچسب روی من بخورد که فقط کار طنز می‌کنم و در قالب یک کمدین، کلیشه شوم. گرایشم کماکان به طنز بود اما دوست داشتم این کار طنز، نوعی از کمدی و عاری از جک وکلام باشد. این ذهنیت سال‌ها با من بود و دنبال متنی با این قابلیت می‌گشتم تا به لطف دوست خوبم کریم عظیمی جزین، مترجم دپوتات، با این متن رو‌به‌رو شدم. این نمایشنامه نوشته دیمیتری پساتهاس، نویسنده یونانی ترک‌تبار است که هم در یونان و هم چندی پیش در ترکیه اجرا شده و متنی جهانشمول است که حرف و بار اخلاقی بالایی دارد. در عین حال تصدیق می‌کنم که یکی دیگر از دلایل انتخاب این متن توسط من، همان بحثی است که با هم داشتیم. یعنی نیاز جامعه به تولیدات طنزآمیز، شاد و کمدی.

یکی از بازیگران شما در این نمایش، ماه‌چهره خلیلی است که برای نخستین بار است کار تئاتر می‌کند. دلیل این‌که این بازیگر سینما و تلویزیون، بدون پیشینه تئاتری داشتن توسط شما انتخاب شده، چیست؟

ماه‌چهره خلیلی، تحصیلات تئاتر از انگلستان دارد و اینجا از آکادمی زنده‌یاد استاد حمید سمندریان فارغ‌التحصیل شده‌اند. من با توجه به شناخت قبلی‌ام از ایشان و توانایی‌هایشان، همیشه به ماه‌چهره خلیلی می‌گفتم دوست دارم با شما یک کار تئاتر کنم، اما فرصتش پیش نمی‌آمد. حضورم در این سال‌ها در کارها و مسئولیت‌های مختلف مانع از این بود که آن فرصت پیش بیاید تا این‌که این کار پیش آمد و من بازی در این نمایش را به ایشان پیشنهاد دادم.

مهرداد نصرتی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر