jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۵۳۰۴   ۲۸ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

از پیروزی انقلاب، سینمای ایران نیز به مانند دیگر نهادهای جامعه دچار تحولی بنیادین شده و طیف وسیعی از جوان‌های پرشور انقلابی جای تعداد زیادی از قدیمی‌ترها را پر کردند که یکی از آنها فرج‌الله سلحشور بود.

او که هشتم اسفند سال گذشته بر اثر ابتلا به سرطان ریه در 63 سالگی درگذشت، پس از به راه افتادن حوزه هنری وارد این مرکز شده و به عنوان بازیگر فعالیت خود را در عرصه هنرهای نمایشی آغاز کرد. در آن دوره حوزه از معدود مراکز مهم و تاثیرگذار در این وادی بود که بسیاری از علاقه‌مندان جوان سینما، تلویزیون و هنرهای تجسمی را گردهم آورده و آثار متعددی را تولید کرد. سلحشور هم در ابتدای دهه ۶۰ وارد حوزه شده و نخستین بار در فیلم سینمایی توبه نصوح در نقش اصلی جلوی دوربین رفت. در نقش پیرمرد نزول‌خواری که هنگام دفن زنده شده و حال می‌خواهد که از تمامی کسانی که حقی بر گردنش دارند، حلالیت بخواهد. فیلمی متوسط با بازی‌هایی اغراق‌آمیز که بیش از هر چیز به تئاترهای آن سال‌ها نزدیک بود. محمدرضا هنرمند دیگر چهره‌های مهم حوزه بود که برای فیلم گورکن از سلحشور در مقام بازیگر بهره گرفت. فیلمی که مدتی بسیار کوتاه روی پرده آمده و یکی از کم‌فروش‌ترین فیلم‌های سال 63 سینمای ایران لقب گرفت. مهم‌ترین فیلم سلحشور به‌عنوان بازیگر، بدون شک پرواز در شب ساخته رسول ملاقلی‌پور است که او در آن نقش مهدی نریمان فرمانده گردان کمیل را ایفا کرده است. یک فیلم دفاع مقدسی فوق‌العاده جذاب با قهرمانی بشدت باورپذیر که خوب پرورانده شده است. پرواز در شب با نگاهی به واقعه عظیم عاشورا ساخته شده و پایان آن نیز یادآور شهادت حضرت عباس(ع) با لبان تشنه است. سلحشور در این نقش به گونه‌ای ظاهر شده که کاملا با آن یکی شده و در این راه از صدای با صلابت و محکم خویش بیشترین بهره را گرفته است. وی در سال‌های بعد کم کارتر هم شده و از سینما به تلویزیون کوچ کرد. ایوب پیامبر یکی از فیلم ـ سریال‌های اوایل دهه 70 است که پس از نمایش کوتاه‌مدت نسخه سینمایی‌اش راهی قاب‌کوچک تلویزیون شد. خود او نیز در نقش ایوب پیامبر به ایفای نقش پرداخته و تلاش کرد تا دوران مختلف زندگانی ایشان را به تصویر بکشد. طراحی گریم جلال معیریان از نکات برجسته فیلم است که در آن سال‌ها بسیار تازگی داشت. با این حال این فیلم ـ سریال تا حدود زیادی شبیه به تله‌تئاتر از کار درآمده و ریتم نسبتا کندی هم داشت. سلحشور پس از این تجربه، در مردان آنجلس سراغ داستان اصحاب کهف رفته و آن را در 18 قسمت روانه آنتن شبکه یک سیما کرد. کاری نسبتا خوش‌ساخت با دکورهای عظیم و بازیگران متعدد که ادامه منطقی راهی بود،‌ سلحشور از ایوب پیامبر آغاز کرده و با مردان آنجلس امتدادش داده بود. سلحشور در سال‌های بعد تولید مجموعه‌ای تلویزیونی براساس احسن القصص قرآن را در دستور کار خود قرار داد که با موفقیت فراوانی هم روبه‌رو شد. مجموعه‌ای دیدنی که علاوه بر مخاطبان داخلی در خارج از مرزها نیز مورد توجه قرار گرفته و از چندین شبکه تلویزیونی پخش شد. او در یوسف پیامبر از مصطفی زمانی در نقش نخست کار بهره گرفته و بازیگر با استعدادی را به سینما و تلویزیون کشورمان معرفی کرد. فرج‌الله سلحشور در سال‌های پایانی عمر خود تمام هم و غم خود را صرف نگارش مجموعه‌ای براساس زندگانی حضرت موسی(ع) کرد که در بیش از 70 قسمت آماده تولید شد که متاسفانه عمرش کفاف به تولید این مجموعه نداد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر