jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۹۵۰۸۶   ۲۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۲:۴۵

چند سالی است آموزش و پرورش براساس اسناد بالادستی درصدد توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش است که اگر شرایط اقتصادی جامعه مناسب و مهیا باشد، این تصمیم می‌تواند اتفاقی خوشایند را رقم بزند.

هدایت تحصیلی از اوضاع جامعه جدا نباشد

موضوع این است که توسعه رشته‌های مهارتی در کشور، نیازمند توسعه بسترهای اقتصادی است،‌ به طوری که دانش‌آموختگان این رشته‌ها بعد از پایان تحصیل و کسب مهارت، در بازارکارجذب شوند یا خود استارت فعالیتی را بزنند.

این اتفاقی است که در آلمان رخ داده و سال‌هاست نفع آن به این کشور می‌رسد یعنی تعداد قابل توجهی از دانش‌آموختگان جذب رشته‌های مهارتی می‌شوند و به‌عنوان نیروی کار ماهر فعالیت می‌کنند، اما کشور ما با آلمان تفاوتی مهم دارد و آن این که در این کشور،‌ کارخانه‌های متعدد و برندهای جهانی فعالیت می‌کنند و امکان جذب دانش‌آموختگان بخوبی وجود دارد، حال آن که کشور ما از این امتیاز محروم است درحالی که اگر غیر از این بود و مردم مطمئن می‌شدند تحصیل در رشته‌های مهارتی حتما برای آنها شغل و درآمد ایجاد می‌کند رغبت به این رشته‌ها بیشتر می‌شد.

مردم ما به دلیل شرایط خاص اقتصادی و تنگناهای معیشتی اغلب به رشته‌هایی فکر می‌کنند که با صرف کمترین سرمایه، آنها را خیلی زود به تولید ثروت برساند و حتما یکی از دلایل گرایش شدید به سمت رشته‌های پزشکی و وکالت همین است. پس سیستم هدایت تحصیلی ما باید واقع نگر باشد و بداند که افراد در انتخاب رشته تحصیلی دودوتا چهارتای مادی دارند و حتی اگر آزمون‌های رغبت سنجی تحصیلی و استعدادیابی، مسیری دیگر را پیش پای آنها قرار دهد، آنها به راهی می‌روند که فکر می‌کنند آینده بهتری دارد.

امیرزنده نام

مشاور تحصیلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر