jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۹۵۰۸۶ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۲:۴۵

چند سالی است آموزش و پرورش براساس اسناد بالادستی درصدد توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش است که اگر شرایط اقتصادی جامعه مناسب و مهیا باشد، این تصمیم می‌تواند اتفاقی خوشایند را رقم بزند.

هدایت تحصیلی از اوضاع جامعه جدا نباشد

موضوع این است که توسعه رشته‌های مهارتی در کشور، نیازمند توسعه بسترهای اقتصادی است،‌ به طوری که دانش‌آموختگان این رشته‌ها بعد از پایان تحصیل و کسب مهارت، در بازارکارجذب شوند یا خود استارت فعالیتی را بزنند.

این اتفاقی است که در آلمان رخ داده و سال‌هاست نفع آن به این کشور می‌رسد یعنی تعداد قابل توجهی از دانش‌آموختگان جذب رشته‌های مهارتی می‌شوند و به‌عنوان نیروی کار ماهر فعالیت می‌کنند، اما کشور ما با آلمان تفاوتی مهم دارد و آن این که در این کشور،‌ کارخانه‌های متعدد و برندهای جهانی فعالیت می‌کنند و امکان جذب دانش‌آموختگان بخوبی وجود دارد، حال آن که کشور ما از این امتیاز محروم است درحالی که اگر غیر از این بود و مردم مطمئن می‌شدند تحصیل در رشته‌های مهارتی حتما برای آنها شغل و درآمد ایجاد می‌کند رغبت به این رشته‌ها بیشتر می‌شد.

مردم ما به دلیل شرایط خاص اقتصادی و تنگناهای معیشتی اغلب به رشته‌هایی فکر می‌کنند که با صرف کمترین سرمایه، آنها را خیلی زود به تولید ثروت برساند و حتما یکی از دلایل گرایش شدید به سمت رشته‌های پزشکی و وکالت همین است. پس سیستم هدایت تحصیلی ما باید واقع نگر باشد و بداند که افراد در انتخاب رشته تحصیلی دودوتا چهارتای مادی دارند و حتی اگر آزمون‌های رغبت سنجی تحصیلی و استعدادیابی، مسیری دیگر را پیش پای آنها قرار دهد، آنها به راهی می‌روند که فکر می‌کنند آینده بهتری دارد.

امیرزنده نام

مشاور تحصیلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر