jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۵۰۷۰ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

چند سالی است آموزش و پرورش براساس اسناد بالادستی درصدد توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش است که اگر شرایط اقتصادی جامعه مناسب و مهیا باشد، این تصمیم می‌تواند اتفاقی خوشایند را رقم بزند. موضوع این است که توسعه رشته‌های مهارتی در کشور، نیازمند توسعه بسترهای اقتصادی است،‌ به طوری که دانش‌آموختگان این رشته‌ها بعد از پایان تحصیل و کسب مهارت، در بازارکارجذب شوند یا خود استارت فعالیتی را بزنند.

این اتفاقی است که در آلمان رخ داده و سال‌هاست نفع آن به این کشور می‌رسد یعنی تعداد قابل توجهی از دانش‌آموختگان جذب رشته‌های مهارتی می‌شوند و به‌عنوان نیروی کار ماهر فعالیت می‌کنند، اما کشور ما با آلمان تفاوتی مهم دارد و آن این که در این کشور،‌ کارخانه‌های متعدد و برندهای جهانی فعالیت می‌کنند و امکان جذب دانش‌آموختگان بخوبی وجود دارد، حال آن که کشور ما از این امتیاز محروم است درحالی که اگر غیر از این بود و مردم مطمئن می‌شدند تحصیل در رشته‌های مهارتی حتما برای آنها شغل و درآمد ایجاد می‌کند رغبت به این رشته‌ها بیشتر می‌شد.

مردم ما به دلیل شرایط خاص اقتصادی و تنگناهای معیشتی اغلب به رشته‌هایی فکر می‌کنند که با صرف کمترین سرمایه، آنها را خیلی زود به تولید ثروت برساند و حتما یکی از دلایل گرایش شدید به سمت رشته‌های پزشکی و وکالت همین است. پس سیستم هدایت تحصیلی ما باید واقع نگر باشد و بداند که افراد در انتخاب رشته تحصیلی دودوتا چهارتای مادی دارند و حتی اگر آزمون‌های رغبت سنجی تحصیلی و استعدادیابی، مسیری دیگر را پیش پای آنها قرار دهد، آنها به راهی می‌روند که فکر می‌کنند آینده بهتری دارد.

امیرزنده نام

مشاور تحصیلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر