jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۵۰۷۰   ۲۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

چند سالی است آموزش و پرورش براساس اسناد بالادستی درصدد توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش است که اگر شرایط اقتصادی جامعه مناسب و مهیا باشد، این تصمیم می‌تواند اتفاقی خوشایند را رقم بزند. موضوع این است که توسعه رشته‌های مهارتی در کشور، نیازمند توسعه بسترهای اقتصادی است،‌ به طوری که دانش‌آموختگان این رشته‌ها بعد از پایان تحصیل و کسب مهارت، در بازارکارجذب شوند یا خود استارت فعالیتی را بزنند.

این اتفاقی است که در آلمان رخ داده و سال‌هاست نفع آن به این کشور می‌رسد یعنی تعداد قابل توجهی از دانش‌آموختگان جذب رشته‌های مهارتی می‌شوند و به‌عنوان نیروی کار ماهر فعالیت می‌کنند، اما کشور ما با آلمان تفاوتی مهم دارد و آن این که در این کشور،‌ کارخانه‌های متعدد و برندهای جهانی فعالیت می‌کنند و امکان جذب دانش‌آموختگان بخوبی وجود دارد، حال آن که کشور ما از این امتیاز محروم است درحالی که اگر غیر از این بود و مردم مطمئن می‌شدند تحصیل در رشته‌های مهارتی حتما برای آنها شغل و درآمد ایجاد می‌کند رغبت به این رشته‌ها بیشتر می‌شد.

مردم ما به دلیل شرایط خاص اقتصادی و تنگناهای معیشتی اغلب به رشته‌هایی فکر می‌کنند که با صرف کمترین سرمایه، آنها را خیلی زود به تولید ثروت برساند و حتما یکی از دلایل گرایش شدید به سمت رشته‌های پزشکی و وکالت همین است. پس سیستم هدایت تحصیلی ما باید واقع نگر باشد و بداند که افراد در انتخاب رشته تحصیلی دودوتا چهارتای مادی دارند و حتی اگر آزمون‌های رغبت سنجی تحصیلی و استعدادیابی، مسیری دیگر را پیش پای آنها قرار دهد، آنها به راهی می‌روند که فکر می‌کنند آینده بهتری دارد.

امیرزنده نام

مشاور تحصیلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر