jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۹۴۷۳۰   ۲۴ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۷:۰۰

شرکت بلو اوریجین (Blue Origin) چهاردهم فروردین اعلام کرد راکت نیو شپرد را توانسته یک بار دیگر پس از پرتاب، به صورت عمودی به زمین فرود آورد و به این ترتیب سومین فرود موفق این راکت رقم خورد.

سومین فرود عمودی موفقیت‌آمیز موشک نیو شپرد

بلو اوریجین یک شرکت خصوصی حمل و نقل فضایی است که چند سال پیش توسط جف بزوس بنیان گذاشته شد. جف بزوس سال‌ها پیش وبگاه فروشگاه اینترنتی مشهور آمازون را پایه‌گذاری کرد و به این ترتیب به ثروت هنگفتی دست یافت. پس از آن تصمیم گرفت بخشی از این ثروت را برای فعالیت در حوزه گردشگری فضایی و حمل و نقل تجهیزات مختلف با موشک سرمایه‌گذاری کند.

شرکت بلو اوریجین براساس برنامه‌ریزی‌های خود قصد دارد تا دو سال دیگر، افرادی راکه به سفرهای فضایی تمایل دارند به فضا اعزام کند. البته این سفر هزینه بالایی دارد و به همین علت این شرکت می‌خواهد با تغییر روند جاری سفرهای فضایی از آن بکاهد. نخستین اقدام در این مسیر، بازگشت سالم موشک و فضاپیما به زمین است. در ماموریت‌های فضایی ناسا، موشک در ارتفاعات بالای زمین از فضاپیما جدا می‌شود و در اقیانوس یا مناطق خالی از سکنه سقوط می‌کند، یا در جو زمین متلاشی می‌شود و به این ترتیب دیگر نمی‌توان از آن برای ماموریت‌های بعدی استفاده کرد.

اما بلو اوریجین برای از میان بردن خسارت ناشی از این مساله، مجموعه پرتابی خود را به گونه‌ای طراحی کرده که موشک و فضاپیما هر دو می‌توانند سالم به زمین فرود بیایند. با وجود این، نخستین آزمایش این پروژه موفقیت آمیز نبود و به خاطر بروز نقص فنی، موشک پرتاب شده منفجر شد. پرتاب و فرود اخیر، سومین تجربه موفق این شرکت فضایی به شمار می‌رود. گفتنی است این موشک این بار تا ارتفاع حدود 103 کیلومتری از سطح زمین بالا رفت. موشک نیو شپرد که سالم به زمین فرود آمد، از نوع موشک‌های زیرمداری است و کپسول متصل به توانایی حمل شش سرنشین را با خود دارد. طبق برنامه شرکت بلو اوریجین، گردشگران فضایی می‌توانند به این ترتیب برای مدتی در فضای زیرمداری زمین قرار بگیرند و از بی‌وزنی نسبی و نیز تماشای کره زمین از ارتفاع بسیار بالا لذت ببرند.

منبع: رویترز

مترجم: صالح سپهری‌فر

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو