jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۴۵۶۶   ۲۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

یکی از مهم‌ترین تاثیرات منفی طلاق، ایجاد شرایط روحی نامناسب برای فرزندان است. طلاق زن و شوهر می‌تواند بیشترین تاثیر منفی را روی فرزندان آنها بگذارد. زن و شوهر باید توجه داشته باشند که حضور مستمر پدر و مادر در خانواده و مشارکت صمیمانه آنها در انجام مسئولیت‌ها و فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد و پرورش کودک بسیار بااهمیت است.

اگر حضور یکی از والدین در خانواده قطع شود، آثار بسیار بد و عمیقی بر ذهن و روان فرزندان بخصوص در سنین پایین‌تر باقی می‌گذارد. در واقع پس از جدایی زن ومرد، این فرزندان هستند که گرفتار زندگی ناخواسته‌ای می‌شوند و خیلی زودتر از آنچه که تصور می‌رود، یأس و استرس و ناامیدی را تجربه می‌کنند.

این مساله در ادامه بر عملکرد تحصیلی، سازگاری اجتماعی، اعتماد به نفس و موقعیت‌های شغلی و اجتماعی آینده آنها اثرات منفی پایداری خواهد گذاشت. به همین دلیل است که به زنان و شوهرانی که دارای اختلاف هستند، توصیه می‌شود، اگر فرزند دارند، پیش از انجام هر گونه تصمیمی به آینده فرزندانشان فکر کنند. جدایی آنها ممکن است تاثیراتی بد و منفی روی فرزندانشان بگذارد. تا جایی که ممکن است این تاثیرپذیری‌های منفی غیرقابل جبران باشد.

فرزندان حتی چند سال پس از جدایی پدر و مادرشان باز هم به رویای آشتی آنها فکر می‌کنند. به همین دلیل بهتر است پیش از فکر کردن به اختلافات و خودخواهی ها، به روحیه حساس فرزندان توجه شود و در صورت امکان خانواده واقعی را از این فرزندان نگیرند.

دکتر تاجیک اسماعیلی - روان‌شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر