jamejamnashriyat
نشریات تپش کد خبر: ۸۹۴۵۶۶ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

یکی از مهم‌ترین تاثیرات منفی طلاق، ایجاد شرایط روحی نامناسب برای فرزندان است. طلاق زن و شوهر می‌تواند بیشترین تاثیر منفی را روی فرزندان آنها بگذارد. زن و شوهر باید توجه داشته باشند که حضور مستمر پدر و مادر در خانواده و مشارکت صمیمانه آنها در انجام مسئولیت‌ها و فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد و پرورش کودک بسیار بااهمیت است.

اگر حضور یکی از والدین در خانواده قطع شود، آثار بسیار بد و عمیقی بر ذهن و روان فرزندان بخصوص در سنین پایین‌تر باقی می‌گذارد. در واقع پس از جدایی زن ومرد، این فرزندان هستند که گرفتار زندگی ناخواسته‌ای می‌شوند و خیلی زودتر از آنچه که تصور می‌رود، یأس و استرس و ناامیدی را تجربه می‌کنند.

این مساله در ادامه بر عملکرد تحصیلی، سازگاری اجتماعی، اعتماد به نفس و موقعیت‌های شغلی و اجتماعی آینده آنها اثرات منفی پایداری خواهد گذاشت. به همین دلیل است که به زنان و شوهرانی که دارای اختلاف هستند، توصیه می‌شود، اگر فرزند دارند، پیش از انجام هر گونه تصمیمی به آینده فرزندانشان فکر کنند. جدایی آنها ممکن است تاثیراتی بد و منفی روی فرزندانشان بگذارد. تا جایی که ممکن است این تاثیرپذیری‌های منفی غیرقابل جبران باشد.

فرزندان حتی چند سال پس از جدایی پدر و مادرشان باز هم به رویای آشتی آنها فکر می‌کنند. به همین دلیل بهتر است پیش از فکر کردن به اختلافات و خودخواهی ها، به روحیه حساس فرزندان توجه شود و در صورت امکان خانواده واقعی را از این فرزندان نگیرند.

دکتر تاجیک اسماعیلی - روان‌شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر