jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۴۵۶۶   ۲۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

یکی از مهم‌ترین تاثیرات منفی طلاق، ایجاد شرایط روحی نامناسب برای فرزندان است. طلاق زن و شوهر می‌تواند بیشترین تاثیر منفی را روی فرزندان آنها بگذارد. زن و شوهر باید توجه داشته باشند که حضور مستمر پدر و مادر در خانواده و مشارکت صمیمانه آنها در انجام مسئولیت‌ها و فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد و پرورش کودک بسیار بااهمیت است.

اگر حضور یکی از والدین در خانواده قطع شود، آثار بسیار بد و عمیقی بر ذهن و روان فرزندان بخصوص در سنین پایین‌تر باقی می‌گذارد. در واقع پس از جدایی زن ومرد، این فرزندان هستند که گرفتار زندگی ناخواسته‌ای می‌شوند و خیلی زودتر از آنچه که تصور می‌رود، یأس و استرس و ناامیدی را تجربه می‌کنند.

این مساله در ادامه بر عملکرد تحصیلی، سازگاری اجتماعی، اعتماد به نفس و موقعیت‌های شغلی و اجتماعی آینده آنها اثرات منفی پایداری خواهد گذاشت. به همین دلیل است که به زنان و شوهرانی که دارای اختلاف هستند، توصیه می‌شود، اگر فرزند دارند، پیش از انجام هر گونه تصمیمی به آینده فرزندانشان فکر کنند. جدایی آنها ممکن است تاثیراتی بد و منفی روی فرزندانشان بگذارد. تا جایی که ممکن است این تاثیرپذیری‌های منفی غیرقابل جبران باشد.

فرزندان حتی چند سال پس از جدایی پدر و مادرشان باز هم به رویای آشتی آنها فکر می‌کنند. به همین دلیل بهتر است پیش از فکر کردن به اختلافات و خودخواهی ها، به روحیه حساس فرزندان توجه شود و در صورت امکان خانواده واقعی را از این فرزندان نگیرند.

دکتر تاجیک اسماعیلی - روان‌شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر