جام‌جم گزارش می‌دهد

آذربایجان شرقی، میزبان گردشگران نوروزی

آذربایجان شرقی به دلیل وجود جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی و آب و هوای معتدل و مطبوع، یکی از مقاصد مهم گردشگری نوروزی محسوب می‌شود. از همین رو مسئولان مربوط در این استان از چندی پیش در پی زیباسازی این خطه و فراهم آوردن امکانات اقامتی و تفریحی برای گردشگران بوده و از آماده بودن کامل این استان برای پذیرایی از مسافران نوروزی خبر می‌دهند.
کد خبر: ۸۹۰۱۶۱

به گزارش جام‌جم، یکی از خدماتی که از ده سال گذشته تاکنون به طور مستمر در نوروز و تابستان هر سال توسط شهرداری تبریز به مسافران و حتی شهروندان ارائه می‌شود، خدمات رایگان تبریزگردی است که نوروز امسال هم به مقصد تمام جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و تجاری این شهر برگزار می‌شود.

سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در این زمینه، می‌گوید: نوروز امسال 30 دستگاه اتوبوس در دو نوبت و در شش ایستگاه، علاقه‌مندان به تبریزگردی را به تماشای جاذبه‌های تاریخی فرهنگی این شهر خواهند برد و در صورت استقبال این آمادگی وجود دارد که تعداد ایستگاه‌ها و اتوبوس‌ها افزایش یابد.

رضا خلیلی با بیان این‌که در هر بازدید، مسافران به‌طور متوسط از سه یا چهار نقطه گردشگری، تفریحی و تجاری دیدن می‌کنند، می‌افزاید: «تاکسی‌های از من بپرس» نیز بخش دیگری از خدمات تبریزگردی است که در چند سال اخیر در کنار برگزاری طرح اتوبوس‌های تبریزگردی به اجرا درآمده و استقبال بالای گردشگران را به همراه داشته است.

وی با اشاره به این‌که بلیت نیم‌بها برای بازدید از موزه‌ها که سازمان گردشگری شهرداری تبریز برای مسافران این تورها به وجود آورده، یادآور می‌شود: مسافران و گردشگران درصورت وجود هرگونه نواقصی در این خصوص می‌توانند مراتب را به اطلاع سازمان برسانند تا در اسرع وقت برطرف شود.

موزه‌ها و نمایشگاه‌ها

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز از آغاز برنامه‌های استقبال از نوروز خبر داده و می‌گوید: 21 موزه در این استان از ساعت 9 تا 20 دایر خواهد بود. ضمن این‌که سه نمایشگاه صنایع دستی هم به طور شاخص در سه نقطه تبریز برگزار می‌شود.

فرزین حق‌پرست می‌افزاید: در تمام موزه‌ها نیز نمایشگاه‌های صنایع دستی برپا شده است و امسال برای کودکان هم برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده و به همین منظور اقلام فرهنگی متناسب با گروه سنی کودکان در موزه‌ها توزیع می‌شود.

تخفیف در مراکز اقامتی

یکی دیگر از برنامه‌های آذربایجان شرقی برای تشویق حضور گردشگران نوروزی در این شهر، ارائه تخفیف در تمام مراکز اقامتی این استان است.

رئیس جامعه هتلداران استان با اشاره به طرح مذکور می‌گوید: تخفیف مراکز اقامتی استان در سال جاری متفاوت خواهد بود و بر اساس اقامت مسافران تعیین خواهد شد. به این ترتیب بر اساس میزان اقامت روزانه بین 12 تا 30 درصد تخفیف برای تمام مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است که با افزایش میزان روزهای اقامت، تخفیف‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

کریم رسول‌زاده تاکید می‌کند که از ماه‌های گذشته سعی شده نواقص و کمبودهای موجود در اماکن اقامتی مرتفع شود و تا امروز بیشتر از 95 درصد نواقص شناسایی شده مورد اصلاح قرار گرفته است و بازرسی‌ها و تلاش‌ها برای اصلاح مشکلات و نواقص باقیمانده، ادامه دارد.

به گفته وی، هم اکنون ظرفیت تخت‌های هتل‌ها در استان به بیش از 8000 تخت رسیده است و مهمان‌پذیرها نیز علاوه بر هتل‌ها در زمینه پذیرش مهمانان فعال هستند.

امکانات آموزش و پرورش برای اقامت مسافران

در صورت تکمیل ظرفیت مراکز اقامتی استان و در برخی شهرهای آذربایجان شرقی که با کمبود مراکز اقامتی مواجه می‌شوند آموزش و پرورش استان نیز تمهیداتی در نظر گرفته است تا هیچ مسافری در استان از این نظر با مشکل مواجه نشود.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در این باره می‌گوید: در اسکان نوروزی امسال دو پایگاه در قالب 21 مدرسه در تبریز با 220 اتاق با تمام تجهیزات به صورت اتاق نوع الف در اختیار مهمانان فرهنگی و (در صورت نیاز) دیگر مسافران قرار خواهد گرفت. البته در تمام شهرهای استان مدارس زیادی برای این منظور در نظر گرفته شده است تا در هیچ نقطه از استان مشکل اقامتی نداشته باشیم.

جعفر پاشایی با اشاره به این‌که اسکان نوروزی این اداره کل بعد از ظهر 27 اسفند آغاز می‌شود و تا پایان 13 فروردین ادامه خواهد داشت، می‌افزاید: آدرس مراکز اقامتی به طور دقیق مشخص شده است و علاوه بر بنرها و راهنماها، این آدرس‌ها در ورودی شهرها در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد.

جشنواره نوروزی ارس

منطقه آزاد ارس و بخصوص جلفا دومین مقصد گردشگری استان بعد از تبریز محسوب می‌شود و هرساله نیز برنامه‌های ویژه‌ای برای گردشگران نوروزی در نظر گرفته می‌شود. ارس از نگاه مسافران نوروزی یک منطقه تاریخی و زیبا برای خرید و تفریح محسوب می‌شود و بازارچه‌های مرزی به همراه مراکز تجاری مدرن، جلفا را به یکی از مقصدهای اصلی گردشگری در شمال غرب کشور تبدیل کرده است.

علاوه بر امکاناتی نظیر تورهای ارس‌گردی رایگان و تخفیف‌های نوروزی مراکز تجاری این منطقه، 23 برنامه متنوع نیز برای نوروز امسال در این منطقه آزاد تعریف شده است.

رئیس ستاد تسهیلات سفر منطقه آزاد ارس در این خصوص می‌گوید: برگزاری سومین دوره جشنواره تئاتر خیابانی ارس در سطح منطقه آزاد با حضور گروه‌های هنری مختلف، برگزاری جشنواره تخم‌مرغ‌های غول‌پیکر شهری، برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی و برگزاری جنگ شبانه از مهم‌ترین این برنامه‌ها برای اجرا در محدوده جلفاست.

حسن خادم عرب باغی می‌افزاید: پرواز تفریحی با هواپیماهای فوق سبک، بالن‌سواری، استقرار تریلی شادی ویژه کودکان، مسابقات ماهیگیری و اجرای تئاتر نیز بخش دیگری از برنامه‌هاست و در کنار آن برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی، مسابقات بومی محلی، جشن عیدانه، جشنواره موسیقی محلی و چادرهای عشایری نیز برای تعطیلات عید نوروز در جلفا، نوردوز و خداآفرین پیش‌بینی شده است.

جاذبه‌های کمتر شناخته شده آذربایجان شرقی

اکثر شهرهای استان دارای جاذبه‌های استثنایی است که شاید ناشناخته مانده باشد. برای نمونه تبریز دارای موزه‌های استثنایی است که نمونه مشابه داخلی یا خارجی ندارد. از این موارد می‌توان به موزه عصر آهن اشاره کرد که بازدیدکننده‌ها می‌توانند در مرکز شهر تبریز سفری به داخل گورستان 3000‌ساله با اسکلت‌های سالم مانده داشته باشند و در تونلی زیر قبرهای پرشمار نقبی به تاریخ بزنند. جنگل‌های زیبای ارسباران، قلعه‌های تاریخی استان و معبد مهر مراغه که زیر قبرستان روستای ورجوی قرار دارد نیز فقط بخش اندکی از نمونه‌های استثنایی آثار این استان است.

علی فرهاد

جام‌جم تبریز

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها