رییس جمهور گفت: برخی‌ها فقط راه افراط بلدند، درآستانه انتخابات خیلی نامه و پیغام به من می‌آید که چرا این جور و آن جور نشد.
کد خبر: ۸۷۹۸۳۱
رییس جمهور : تحت هر شرایطی ۷ اسفند باید رای بدهیم

به گزارش جام جم آنلاین ، حجت‌الاسلام حسن روحانی در دومین همایش اعتدال با عنوان زنان، اعتدال و توسعه موضوع انتخابات 7 اسفند را مورد توجه قرار داد و گفت: در آستانه انتخابات هستیم باید خیلی حواسمان جمع باشد. خیلی نامه و پیغام و بعضا برخی حضوری نزد من می‌آیند که چرا آنجور و اینجور نشد. چرا کاری نمی‌کنید؟ می‌دانم. همه مشکلات را می‌دانم، می‌فهمم که آنچه که خیلی‌ها می‌خواستند مطلوب آنان در پیش چشمانشان نیست، اما ما هدف بلندی داریم. تدبیر همین است یعنی پایان کار را نگاه می‌کنیم.

وی با بیان این مطلب که باید عاقبت کار را ببنیم که چه می‌شود، افزود: می‌شود کمتر حرف زد، اعلامیه داد و به مردم گفت چنین و چنان اما آخرش چه؟ هدف مهم است. هدف را گم نکنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: هر جا مشکلی را دیدم سکوت نکردم و هیچ مشکلی هم برای بیان مطلب و مسئله نداشته‌ام. می‌دانم چقدر باید هزینه پرداخت کنم. هزینه را باید پرداخت کنم که آن مربوط به شخص من است. اما مهم است که ما پایان کار را ببینیم می‌شود با تدبیر و حوصله و یک بسیج عمومی پای صندوق آرا رفت. باور کنیم که اگر در برخی از امور به روندها اگر درست نیندیشیم ممکن است امیدها در جامعه کم شود.

روحانی تصریح کرد: ممکن است عده‌ای بگویند چرا پای صندوق رای برویم؟ مگر می‌خواهیم بین چه کسی چه کسی را انتخاب کنیم؟ بله گاهی انتخاب سخت می‌شود و آنی که می‌خواهیم نیست. می‌خواهم مثالی بزنم فرض کنید وارد مغازه‌ای می‌شوید آن چیزی که می‌خواهید نیست و ناراحت می‌شوید که چرا در قفسه‌ها تنوع نیست اما بدانید که فرزند شما نیاز به لباس دارد. اگر نخرید فرزند شما سرما می‌خورد. آیا حاضر هستید که فرزند عزیزتان دچار مشکل شود؟ نیامدن به انتخابات فرزند شما را دچار مشکل می‌کند. آینده جامعه فرزندانتان را دچار مشکل می‌کند. شما به ناچار بین چیزهایی که در مغازه است انتخابتان را انجام می‌دهید، ولو اینکه انتخابتان دلچسب نباشد، اما انجامش لازم است.

وی با بیان این مطلب که ما در هر شرایطی باید هفتم اسفند به پای صندوق انتخابات برویم اظهار داشت: ما انتخاب‌گری را به عنوان یک وظیفه بزرگ و مسئولیت خود می‌دانیم می‌دانیم که اگر به پای صندوق‌های رای برویم نفعی را به دست خواهیم آورد ولو اینکه کامل نباشد و اگر نرویم قطعا ضرر می‌کنیم و بین نفع کم و ضرر قطعی، ضرر قطعی را انتخاب کرده‌ایم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر نقش زنان در انتخابات هفتم اسفندماه اظهار داشت: بینی و بین‌الله ما در دولت تفاوتی نمی‌بینیم و تفاوتی هم بین زن و مرد نمی‌گذاریم عملکردها خوب است می‌گویند زن‌ها تنها وظیفه مادری بر دوش دارند و نباید بیرون بروند پس اگر اینگونه است پدری که بیرون می‌رود وظیفه پدریش چه می‌شود؟

روحانی با بیان اینکه ما نه تفکرات فمنیستی را قبول داریم و نه تحجر را اظهار داشت: ما خودمان کتاب، سیره، تفسیر خوانده‌ایم. ندیده‌ام جایی گفته باشند که زن باید حصر در خانه برای همیشه باشد و برخی نمی‌دانم بر چه مبانی به این مسئله اعتقاد دارند. حالا اگر کتابی خوانده‌اند که ما آن را ندیده و نخوانده‌ایم برای ما هم بیاورند که ببینیم کجا نوشته شده است.

وی گفت: بعضی‌ها حتی مثل اینکه مقام فاطمه زهرا (س) را نیز به زور می‌خواهند بپذیرند. آن مقام، عظمت، الگو و اسوه برای زنان جامعه.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش اعتدال را یک گفتمان در کشور دانست و گفت: اعتدال شعار انتخاباتی نیست متاسفانه یکی از مشکلات امروز جامعه افراط و افراطیون است. افراط و خشونت بلای جان جامعه و منطقه ماست چرا باید در منطقه ما اینقدر کشتار و خشونت و متاسفانه سر بریده شود.

روحانی اضافه کرد: افراط از فکر آغاز می‌شود از مشت و چماق شروع نمی‌شود از مغز شروع می‌شود. برخی اندیشه و فکر افراطی دارند و هزار متاسفانه گاهی به نام دین افراطی می‌اندیشند و دین را افراطی تبیین می‌کنند.

به گفته رئیس جمهور اساس اعتدال از فکر و اندیشه آغاز می‌شود. اعتدال تنها روش نیست بلکه یک بینش است، تنها منش نیست بلکه یک مسیر تفکری است. اعتدال یک گفتمان است و باید گفتمان اعتدال را زنده نگه داریم.

وی با انتقاد از برخی نگاه‌های افراطی در مسئله سیاست خارجه، گفت: نگاه برخی به دنیا افراطی است. بله نباید آدم به همه، به غریبه اعتماد کند و با آن طرف میز که صحبت می‌کند اعتماد صددرصدی کند اما ما چیزی جز اعتدال نمی‌خواهیم برخی می‌گویند با مذاکره به جایی نمی‌رسیم با اعتدال به جایی نمی‌رسیم خوب چکار کنیم؟ جنگ کنیم؟ برخی‌ها فقط راه افراط بلدند و راه دیگری بلد نیستند ما به دنبال اعتدال در مسائل خارجی و داخلی هستیم.

به گزارش تسنیم، رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک دهه فجر و همچنین با اشاره به نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: سخن ما از اعتدال است همواره دو تفکر در جامعه ما نمود داشته است هم تفکر افراط و هم تفکر تفریط. آنهایی که می‌گفتند که در مبارزه و نهضت زنان در هر جا و به هر شکل و به هر مسیری و به هرگونه که خواستند باشند و در مقابل هم برخی می‌گفتند حضور زنان در خیابان‌ها و شعار آنها و صداهایشان مورد ایراد و اشکال است و گاهی آن را خلاف شرع و نامشروع می‌دانستند.

وی با اشاره به اقامت امام خمینی (ره) در پاریس در دوران تبعیدش گفت: امام وقتی در پاریس بودند چند سوال از ایشان مطرح می‌شد. یادم است که یک سوال از تهران بود نام نمی‌برم که چه کسی سوال کرد اما یکی از علمای بزرگ تلفنی سوال کرده بود که در اینجا (ایران) مورد بحث است که زن‌ها به خیابان‌ها می‌آیند وبا همان صدای بلند می‌گویند نهضت ما حسینیه رهبر ما خمینیه و سایر شعارهایی که می‌دادند خوب این عالم گفت که زنها در خیابان شعار می‌دهندو نامحرمان صدایش را می‌شوند یا زن‌ها نباید به خیابان بیایند و یا اگر آمدند نباید شعار دهند که پاسخ امام روشن بود فرمود هم زن‌ها می‌توانند بیایند و هم می‌توانند شعار دهند این حرف‌ها چیست.

رئیس جمهور افزود: سوال دوم که از امام مطرح شد در رابطه با نماز جماعت بود به هر حال امام در همان هفته‌های اول که در پاریس اقامت داشتند هوا سرد بود و نماز جماعت زیر چادر در حیاط برپا می‌شد. در آنجا هم زن‌ها بودند و هم دانشجویان و ایشان به نماز می‌ایستادند و کنار هم پشت سر ایشان نماز می‌خواندند. گاهی اوقات برخی افراد از ایران آنجا می‌رفتند و صحنه را می‌دیدند می‌گفتند که این چه نمازی است مگر می‌شود زن و مرد کنار هم نماز بخوانند چرا چادر ندارند و گاهی از امام سوال می‌کردند و امام می‌گفت اشکالی ندارد بنا به فتوای امام این مدل اشکالی نداشت برای خیلی‌ها جای تعجب بود که وقتی فیلم نماز جماعت نوفل لوشاتو می‌دیدند تعجب می‌کردند.

روحانی تصریح کرد:در همان سال‌های اولیه انقلاب زمانی که بنده عضو شورای سرپرستی صدا و سیما بودم گاهی برخی به اینکه یک زن و مرد کنار هم اخبار می‌گفتند اعتراض می‌کردند می‌گفتند چه دلیلی دارد کنار هم بنشینند و اخبار بگویند عده‌ای به این مسئله اشکال وارد می‌دانستند حتی بحث می‌کردند آیا زنان می‌توانند در انتخابات شرکت کنند و رای بدهند می‌گفتند اگر زن‌ها رای بدهند به عبارتی در ولایت، تولیت و اداره جامعه نقش خواهند داشت. حتی روزی رفتن دختر به دبیرستان را ایراد می‌گرفتند چه برسد که امروز دختران ما به دانشگاه می‌روند و سر کلاس می‌نشینند می‌خواهم بگویم راه سختی را پیموده‌اند. البته این وضعیت ویژه ایران نبوده در تاریخ جهان سابقه داشته است. در همین دانشگاه‌های انگلیس تا قرن اخیر ورود زنان به برخی از دانشگاه‌ها ممنوع بود.در همین قرن بیستم در بسیاری از کشورهای اروپایی زن‌ها حق رای نداشتند. در همین سوئیس که این همه انتخابات برگزار می‌کند تا سال 1974 زنان حق رای نداشتند.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم حضور زنان در اقتصاد تاکید کرد و گفت: متاسفانه در بسیاری از موارد نگاه به زن در مسئله اقتصاد به عنوان نیروی کار دست دوم و تحت فرمان یک مرد است. ما باید تلاش کنیم فاصله جنسیتی برداشته شود و البته امروز در مسئله آموزش فاصله جنسیتی وجود ندارد زنان در کنار مردان در همه جا حضور دارند و حتی در برخی رشته‌ها جمعیت آنان از جمعیت مردان بیشتر است.

به گفته رئیس جمهور هنوز بی‌عدالتی‌ها و فاصله‌ها در احقاق حقوق زنان وجود دارد اما این فاصله‌ها قابل رفع شدن است و با تحول در فناوری‌های نو روز به روز بانوان بیشتر می‌شوند. البته خود خانم‌ها نیز باید پیش‌قدم شوند با نقد و مقاله مشکلات و بی‌عدالتی‌ها رفع نمی‌شود باید حضور داشته باشند و سخن بگویند و نقش خود را به رخ جامعه بکشند. باید حضور زنان را باور کنیم. باید باور کنیم در علم و دانش و هنر و اقتصاد زنان همانند مردان بهتر می‌توانند نقش خود را ایفا کنند.

وی در ادامه با طرح این سوال که مگر امکان‌پذیر است که کشوری در مسیر توسعه قرار گیرد اما 50 درصد جمعیت آن کشور در مسیر توسعه حضور نداشته باشد اظهار داشت: باید رشد کنیم. ما رشد را می‌خواهیم و باید ارزش افزوده را بالا ببریم. در تولید کالا و خدمات زنان می‌توانند حضور پیدا کنند و ما به عنوان خدمتگزاران باید زمینه این حضور را فراهم کنیم.

روحانی تصریح کرد: باید قدم به قدم فاصله بین زنان و مردان و عدم تناسب را به تناسب و اعتدال برسانیم. نمی‌شود خانم‌ها در علم و دانش دوشادوش مردان بیایند اما وقتی به مسئله اقتصاد می‌رسند آنقدر موانع باشد که نتوانند همانند مردان فعال شوند و اگر هم شوند ارزش کار آنان کمتر محاسبه شود این غیرقابل قبول است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها