jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۷۷۰۷۱   ۰۹ بهمن ۱۳۹۴  |  ۱۴:۲۳

وزیر بهداشت تصریح کرد:شماری از کادر پزشکی ما اکنون در مناطق مختلف به شهادت می‌رسند و برخی به دست نیروهای تکفیری اسیر شده‌اند که آرزوی سلامتی برای آنها داریم.

اسارت شماری از کادر درمان ایرانی به دست تکفیری ها

به گزارش جام جم آنلاین، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: در آستانه دهه فجر قرار داریم و لازم است یاد و خاطره شهدای انقلاب و امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را گرامی بداریم.

قاضی‌زاده هاشمی خاطر نشان کرد: ما در بسیاری از استان‌ها و شهرها در قبل از انقلاب پزشک ایرانی نداشتیم و تعداد مرگ و میر نوزادها، خانم‌های باردار بالا بود و همینطور بیماری‌های واگیردار نیز قابل مقایسه با امروز نیست.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد: در 2.5 سال گذشته 11 میلیون نفر از آحاد جامعه بیمه شدند که به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی 80 درصد این افراد زیر یک میلیون تومان درآمد داشتند و اکثر افرادی که فقیر بودند هم اکنون دارای دفترچه رایگان شدند.

وی یادآور شد: پرداخت از جیب مردم برای 8 میلیون نفر بستری در سال در شهرها 6 درصد و در روستاها به 3 درصد رسیده است ولی در گذشته این رقم 40 درصد بود و برای این اقدام 2 هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: صادرات دارویی کشور در 30 ماه گذشته دو برابر شده و بسیار جوانان و دانشمندان مستعد در این حوزه داریم که می‌توانیم در راستای اقتصاد مقاومتی نیز اقدام کنیم و با رقابت در بازارهای دارویی کیفیت را افزایش دهیم.

قاضی‌زاده هاشمی به نقش‌آفرینی پرستاران، پزشکان و کادر درمانی در بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: با تمامی فعالیت‌های مؤثر این قشر ولی با کاستی‌هایی از سوی رسانه‌ها درباره این صنوف زحمتکش مواجه هستیم.

وی افزود:‌ شماری از کادر پزشکی ما اکنون در مناطق مختلف به شهادت می‌رسند و برخی به دست نیروهای تکفیری اسیر شده‌اند که آرزوی سلامتی برای آنها داریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: 60 دانشگاه علوم پزشکی با 18 هزار استاد در سطح سراسر کشور در حال آموزش به نیروهای جدید در بخش بهداشتی و درمانی کشور هستند.

وی به جراحی‌های بزرگ در کشور نیز اشاره کرد و گفت: در پیوند کبد که یک جراحی پیچیده است و رقم این عمل 15 هزار دلار در دنیا است، در کشور ما برای ایرانیان به صورت رایگان انجام می‌شود.

قاضی زاده هاشمی بیان داشت: یکی از بیمارستان‌های کشور نیز به رتبه دوم جهان در پیوند کبد رسیده است و در اکثر بیمارستان‌ها پیوند قلب، لوزالمعده و ... نیز انجام می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به طب سنتی در کشور نیز اشاره کرد و گفت: بسیاری از علومی که در غرب وجود دارد مدیون شرق و کشورهای اسلامی از جمله ایران است.

وی تأکید کرد: به طب سنتی در کشور کم‌توجهی شده است و همیشه افراط و تفریط در این حوزه وجود داشته است.

قاضی زاده هاشمی بیان داشت:‌ما باید طب سنتی را در 30 سال گذشته احیا می‌کردیم و سازمان ویژه‌ای برای این موضوع تشکیل می‌شد لذا با تقویت طب سنتی و عدم افراط و تفریط در این بخش می‌توانیم به دستاوردهای خوبی برسیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر 2 هزار خانه بهداشت در سراسر کشور ساخته شده است و در آینده تمامی نقاط کشور بی‌نیاز از خانه بهداشت می‌شود. به ازای هر 1500 نفر یک خانم و آقا در خانه بهداشت خدمات درمانی ارائه می‌دهد.

قاضی زاده هاشمی گفت: اقلام دارویی در کشور دو برابر شده و واکسن‌های مختلفی در کشور تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 11 میلیون نفر حاشیه‌نشین در کشور داریم، گفت: می‌توان گفت فقط وزارت بهداشت به این حاشیه‌نشینان خدمات ارائه می‌کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: دندان 7 میلیون دانش‌آموز برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها در مقطع ابتدایی معاینه شده و به زودی در مقطع دبیرستان نیز این اقدامات انجام می‌شود.

قاضی زاده هاشمی به استفاده زیاد از نمک در کشور اشاره کرد و گفت: 50 درصد از مرگ‌ و میرها در کشور به دلیل سکته مغزی و قلبی است و 50 درصد از افرادی که مبتلا به فشار خون هستند خبری از این بیماری خود ندارند و ممکن است موجب سکته قلبی و مغزی آنها شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر