jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۷۵۰۰۰   ۰۲ بهمن ۱۳۹۴  |  ۱۵:۲۹

بورس تهران در هفته گذشته به دلیل قرائت بیانیه مشترک وزیران امور خارجه در وین برای اجرای رسمی برجام و لغو تحریمها، واکنش های جالبی از خود نشان داد و موفق به ثبت رکوردشکنی‌های جدیدی شد.

بورس از سکه و ارز جلو افتاد

به گزارش جام جم آنلاین، بورس تهران آخرین هفته دی ماه را در حالی سپری کرد که انتشار خبر اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌های بین المللی در روز یکشنبه، روزهای رویایی را در بورس تهران رقم زد و بازار سرمایه درست در دومین سال رکود خود، روی دیگری از خود نشان داد و از سایر بازارها جلو افتاد.

بر این اساس سهامداران بورس تهران که از مدتها قبل منتظر رسیدن دی ماه و لغو تحریم‌های بین المللی بودند و از دو هفته قبل نسبت به خرید سهام شرکتها اقدام می کردند، با انتشار این خبر به حجم خریدهای خود اضافه کردند و با استقبال به سمت سهام شرکتهای بورسی به خصوص شرکتهای متاثر از لغو تحریم ها رفتند.

به این ترتیب بازار سهام بعد از انتشار خبر لغو تحریم‌ها با صفهای میلیونی خرید و افزایش قیمت سهام شرکتها به خصوص شرکتهای خودرویی، رادیویی و حمل و نقلی مواجه شد و با افزایش قابل توجه ارزش و حجم معاملات، بعد از مدتها رکورد شکنی‌های جدیدی ثبت کرد.

البته رفتار هیجانی سهامداران در روزهای ابتدایی هفته و تشکیل صف‌های میلیونی خرید، یک روز بعد از اجرای برجام فروکش کرد و سهامداران حقیقی از ترس تکرار تجربه لوزان در تیر ماه و بعد از شناسایی سودهای کوتاه مدت نسبت به فروش سهم اقدام کردند تا بتوانند اندکی از ضررهای گذشته خود را جبران کنند اما این روند نیز دوام چندانی نداشت و بورس تهران بعد از استراحت کوتاه و اصلاح قیمت ها در روز سه شنبه روند صعودی خود را آغاز کرد و این مسیر را تا آخرین روز هفته ادامه داد.

با این حال ورود نقدینگی جدید به بورس و افزایش خوش بینی‌ها از بهبود وضعیت اقتصادی با گشایش‌های بین المللی و آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده کشور باعث شد تا بورس تهران در هفته گذشته بار دیگر در مرکز توجه سرمایه گذاران قرار بگیرد و با رکودشکنی‌های جدید و افزایش بازدهی به استقبال بهمن ماه برود.

به این ترتیب رخ دادن مهم ترین اتفاق سیاسی 12 سال اخیر و برداشته شدن تحریم‌های بین المللی و همچنین لغو تحریم سوئیفت بانکی موجب شد تا شاخص بورس تهران تنها در 5 روز معاملاتی گذشته بیش از 3 هزار واحد معادل 4.7 درصد رشد کند و دماسنج بازار سرمایه با پشت سر گذاشتن کانال های 64، 65 و 66 هزار واحدی، از نیمه 63 هزار واحد به نیمه 66 هزار واحد برسد.

علاوه بر این شدت گرفتن روند جهشی بورس تهران و رکورد شکنی‌های جدید این بازار سبب شد تا بازدهی این بازار به 6.4 درصد افزایش پیدا کرد و بورس تهران با فاصله معناداری از بازارهای سکه و ارز جلو بیافتد زیرا بازارهای سکه و ارز که تا پیش از این از بازار سرمایه جلو بودند، در یک هفته اخیر و با اجرای برجام با تغییرات چندانی مواجه نشدند.

تغییر روند مثبت بورس همچنین موجب ثبت رکورد شکنی‌های جدید در حجم و ارزش معاملات شد به طوری که در این مدت حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل خود به ترتیب 19 و 29 درصد رشد کرد و در تالار شیشه ای بیش از 7 هزار میلیون سهم به ارزش 12 هزار و 869 میلیارد ریال داد و ستد شد.

در این مدت دفعات معاملات با رشد 27 درصدی به بیش از 445 هزار دفعه رسید و تعداد خریداران نیز با 24 درصد افزایش نسبت به هفته قبل به بیش از 124 هزار نفر بالغ شدند.

کارشناسان می گویند اگرچه برداشته شدن تحریم های بین المللی و آزادشدن دارایی های بلوکه شده ایران می تواند در رونق اقتصاد و بازار سرمایه موثر باشد اما همچنان سایه کاهش بهای نفت و رکود جهانی در بورس تهران سنگینی کرده و تاثیر لغو تحریم‌ها بر صنایع مختلف و شرکتها نیز زمان بر است لذا در این شرایط سهامداران باید از رفتار هیجانی پرهیز کرده و با تحلیل نسبت به خرید و فروش سهم اقدام کنند.

(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر