jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۶۹۳۸۵   ۱۳ دی ۱۳۹۴  |  ۱۶:۰۵

رئیس پلیس راهور ناجا از نامه‌نگاری پلیس به رئیس‌جمهور به‌منظور روشن‌کردن سیاست‌های دولت برای خروج خودروهای فرسوده خبر داد و گفت: پلیس پیشنهاد تجدید نظر در تولید موتورسیکلت‌ها را ارائه کرده است.

پیشنهاد پلیس برای تجدید نظر در تولید موتورسیکلت‌ها

به گزارش جام جم آنلاین ، سردار تقی مهری در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به ادامه‌داشتن طرح زمستانه تا 23 اسفند اظهار داشت: خوشبختانه امسال شاهد افزایش نزولات جوی در کشور بودیم ولی تا این لحظه مشکل عمده و اساسی در اجرای طرح زمستانه نداشته و با هماهنگی همه دستگاه‌ها در راه مانده نداشته‌ایم.

رئیس پلیس راهور ناجا در ادامه موضوع کاهش تلفات ناشی از تصادفات در 8 ماه گذشته را مورد توجه قرار داد و گفت: در 8 ماه گذشته و بر مبنای آمار پزشکی قانونی شاهد کاهش تلفات 331 نفر نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم و این آمار نشانگر کاهش 2.7درصدی تلفات ترافیکی است. البته این آمار در حالی ارائه شده است که شواهد امر نشان از مرگ حدود 50 درصد این افراد در صحنه تصادف بوده است.

وی با بیان اینکه در 8ماهه امسال 11هزار و 867 نفر بر اثر سوانح ترافیکی جان خود را از دست داده‌اند، اظهار داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که سرعت بالا و عدم توجه به جلو، دو عامل اصلی وقوع تصادفات طی این مدت بوده است.

توقیف 2میلیون بار خودرو به‌دلیل آلایندگی و فقدان معاینه فنی

مهری در ادامه این نشست با اشاره به توقیف نزدیک به 23میلیون بار خودرو در 9 ماه ابتدایی امسال، سهم خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی را 2میلیون عنوان کرد و گفت: قابل توجه است که 7.5 درصد خودروهای فاقد معاینه فنی توقیف شده درون شهرها بودند و بیش از 10 درصد در سطح جاده‌ها تردد داشته‌اند.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به میزان جریمه ناچیز خودروهای دودزاد و فاقد معاینه فنی، افزود: طبق قانون 20هزار تومان جریمه برای خودروهای فاقد برگه معاینه فنی در کلان‌شهرها و 10هزار تومان در سایر شهرها صادر می‌شود و نکته مهم این است که پلیس اختیار توقیف و اعزام این دسته از خودروها به پارکینگ را ندارد و فقط جریمه می‌کند و لازم است قوانین سخت‌گیرانه‌تری در این خصوص اعمال شود.

شماره‌گذاری بیش از یک‌میلیون وسیله نقلیه نوشماره در سال 94

مهری در بخش دیگری از این نشست به آمار شماره‌گذاری خودروها و وسائل نقلیه در 9ماهه نخست امسال پرداخت و اظهار داشت: در طول 9ماهه نخست امسال بیش از یک‌میلیون وسیله نقلیه نوشماره، شماره‌گذاری شده‌اند که از این میان، 677هزار خودرو داخلی، 41هزار خودرو خارجی و 336هزار موتورسیکلت به چرخه ترافیکی کشور افزوده شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در 9ماهه نخست امسال تعداد شماره‌گذاری خودروهای نوشماره‌ها 23 درصد، خودروهای وارداتی 34 درصد، موتورسیکلت‌ها 17 درصد و اسقاط خودرو نیز 1.7 درصد کاهش داشته است.

رئیس پلیس راهور ناجا در ادامه این نشست از تردد بیش از 29میلیون وسیله نقلیه در سراسر کشور خبر داد و با اشاره به سهم 17میلیونی خودروها افزود: در حال حاضر بیش از 17میلیون خودرو در سطح کشور وجود دارد که بیش از یک‌میلیون و 200هزار خودرو در سن فرسودگی قرار دارند.

هشدار پلیس نسبت به فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی

مهری عمر مینی‌بوس‌ها را 15 سال،‌ اتوبوس‌های درون‌شهری را 10 سال و اتوبوس‌های بین‌شهری و تاکسی‌ها را به‌ترتیب 15 و 10 سال عنوان و تصریح کرد: طبق آمار پلیس تا پایان آذر، 75 درصد مینی‌بوس‌ها فرسوده‌ خواهند شد و علاوه بر آن در حال حاضر نیز 31 درصد تاکسی‌ها، 48 درصد اتوبوس‌ها، 37 درصد سواری‌ کرایه بین‌شهری به سن فرسودگی رسیده‌اند و 43 درصد ناوگان برون‌شهری نیز در عمر فرسودگی خود قرار دارند.

وی گفت: در مبحث آلودگی هوا لازم است خودروهای فرسوده اسقاط و از رده خارج شوند که این مسئله یک برنامه‌ریزی مشخص می‌‌خواهد.

نامه پلیس به روحانی درباره شفاف‌سازی سیاست‌های مرتبط با خودروهای فرسوده

رئیس پلیس راهور ناجا در خصوص وظیفه پلیس برای ممانعت از تردد خودروهای فرسوده مطابق با مصوبه هیئت وزیران در سال 91 گفت: در این مصوبه، وظیفه پلیس جلوگیری و ممانعت از تردد خودروهای فرسوده عنوان شده است ولی هیچ سازوکار اجرایی برای آن عنوان شده چراکه در مصوبه مذکور، مجوز توقیف این خودروها به پلیس اعطا نشده است.

وی از مسئولان امر خواست تا با در نظر گرفتن تمهدات خاص، بر روند خروج خودروهای فرسوده و روشن شدن سیاست‌های کلان در این خصوص تأکید کرد و افزود: پلیس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، خواستار روشن شدن تکلیف سیاست‌های دولت در موضوع از رده خارج ساختن خودروهای فرسوده شده است ولی تاکنون هیچ پاسخی در این خصوص دریافت نکرده‌ایم.

پیشنهاد پلیس برای تجدید نظر در تولید موتورسیکلت‌ها

مهری در ادامه این نشست در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص آلایندگی موتورسیکلت، شماره‌گذاری موتورسیکلت‌ها توسط پلیس را بر اساس مجوزهای محیط زیست و وزارت صنعت عنوان کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 90 درصد تولیدات موتورسیکلت کشور، کاربراتوری هستند ولی در پیشنهادی که به دستگاه‌های ذی‌ربط داده‌ایم خواستار تجدید نظر در تولید موتورسیکلت‌ها شده‌ایم و عنوان کرده‌ایم که باید به‌سمت تولید موتورسیکلت‌های برقی و هیبریدی پیش برویم.

رئیس پلیس راهور ناجا درباره "آیا مدت پنج‌ساله فعلی برای معافیت خودروهای صفر از معاینه فنی مورد تأیید پلیس است یا خیر؟؟ گفت: به‌جد معتقدیم که این مدت می‌بایست مورد بازنگری قرار بگیرد و اعتقاد پلیس بر این است که این زمان باید به سالی یک بار یا حداکثر سالی دو بار برای خودروهای صفر کاهش یابد و اگر بناست در موضوع آلودگی هوا اقدامی انجام شود باید به این موضوع توجه کنیم.

وی همچنین درباره اجرای سامانه یک‌پارچه معاینه فنی به‌نام سیمفا اظهار کرد: در این خصوص جلسات مشترک با دستگاه‌های مربوطه چون وزارت کشور، محیط زیست و غیره انجام شده و تصمیمات خوبی نیز در این زمینه اتخاذ شده تا سیستم معاینه فنی در کشور به‌شکل یک‌پارچه درآمده و کنترل آن نیز به‌شکل الکترونیکی و مکانیزه انجام شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها