بانک مرکزی گزارشی درباره بهبود وضعیت بازار بین بانکی ریالی و کاهش نرخ سود مرجع از ۲۷ درصد در مهرماه به ۲۱.۵ درصد در پایان آذرماه به اعضای شورای پول و اعتبار ارائه کرد.
کد خبر: ۸۶۶۶۰۹
زمینه‌سازی برای کاهش نرخ سود بانکی

به گزارش جام جم آنلاین، بانک مرکزی در جلسه عصر امروز سه شنبه ۱/ ۱۰ / ۱۳۹۴ شورای پول و اعتبار، گزارشی درباره بهبود وضعیت بازار بین بانکی ریالی که طی آن نرخ سود مرجع از ۲۷ درصد در مهرماه به ۲۱.۵ درصد در پایان آذرماه کاهش یافته به اعضای شورای پول و اعتبار ارائه کرد.

شورای پول و اعتبار نیز ضمن تایید رویکرد بانک مرکزی، نسبت به تداوم فعالیت این بانک در بازار بین بانکی تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، نظر به تنگنای اعتباری سیستم بانکی و رشد تقاضای بازار پول در سال ۱۳۹۳ و میانگین نرخ سود معاملات بازار بین بانکی در پایان سال گذشته و اوایل سال جاری به میزان ۲۹ درصد، شورای پول و اعتبار در تاریخ ۱۳۹۴.۲.۸ مقرر کرد بانک مرکزی نسبت به ساماندهی اضافه برداشت بانک ها و تعدیل نرخ سود در بازار بین بانکی مداخله و اقدام لازم به عمل آورد.

در کنار ساماندهی اضافه برداشت بانک ها طی ماه های اخیر، مدیریت کارآمد بازار بین بانکی در دستور کار قرار گرفت و مجموعه اقدام های به عمل آمده موجب کاهش نرخ سود معاملات بازار بین بانکی تا مرز ۲۱.۵ درصد در پایان آذرماه شده است.

انتظار می رود با ادامه این روند همراه با اقدامات اخیر بانک مرکزی در کاهش نسبت سپرده قانونی بانک های تجاری، آثار کاهشی نرخ بازار بین بانکی بر کاهش نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی به زودی نمایان شود، زیرا علاوه بر کاهش نرخ سود بازار بین بانکی و گرایش آن به سمت کاهش، پایداری لازم در این نرخ مشاهده می شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها