jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۶۵۸۸۷   ۳۰ آذر ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

بیش از 5 درصد جمعیت کودکان مدرسه‌ای مبتلا به آسیب شنوایی مرکزی هستند که با ورود کودکان به مدرسه، علائم آن تظاهر می‌یابد .

به گزارش جام‌جم، دکتر فرنوش جاراللهی، متخصص شنوایی‌سنجی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با اعلام این خبر گفت: افراد مبتلا به آسیب شنوایی مرکزی، آستانه شنوایی طبیعی دارند یعنی به آهسته‌ترین صداها عکس‌العمل نشان می‌دهند، اما صداهای گفتاری برای آنها به‌خوبی قابل فهم نیست، به‌ویژه در محیط‌های پر سر و صدا، گفتار را درک نمی‌کنند و اصطلاحا گفته می‌شود این افراد در پردازش شنوایی گفتار مشکل دارند.

وی افزود: مشکلات شنوایی مرکزی از حدود پنج سالگی به روش‌های تخصصی قابل تشخیص است،‌ اما با روش‌های غربالگری شنوایی محیطی که در بدو ورود به مدرسه انجام می‌شود قابل شناسایی نیست‌ و نیاز به ارزیابی ویژه از طریق مجموعه آزمون‌های بررسی‌کننده سیستم شنوایی مرکزی در مراکز تخصصی دارد. بی‌شک، شناسایی زود‌هنگام و دقیق آسیب‌های شنوایی مرکزی به‌ویژه در کودکان و ارائه اقدامات توانبخشی مرکزی می‌تواند در رفع مشکلات این افراد بسیار کمک‌کننده باشد.‌وی اظهار کرد: عوامل مختلفی موجب آسیب به عملکرد سیستم اعصاب شنوایی مرکزی می‌شود‌. ابتلا به عفونت مزمن گوش میانی به‌ویژه در سه سال اول زندگی‌ و بیماری‌های نورولوژیک، تومورها و بیماری ام‌اس از‌جمله این بیماری‌ها است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر