jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۵۹۵۲۴   ۰۴ آذر ۱۳۹۴  |  ۱۴:۴۸

منابع آگاه در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا فاش کردند که انفجارها و حملات تروریستی اخیر در پاریس و بیروت، تحت نظارت «ابومحمد العدنانی»، یکی از رهبران داعش در سوریه و مسئول عملیات‌های این گروه تروریستی در خارج انجام شد.

استراتژی جدید داعش در حملات تروریستی

مسئولان سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به روزنامه نیویورک تایمز اعلام کردند پیش از آنکه حملات تروریستی پاریس به وقوع بپیوندد تماس‌های اینترنتی میان عبدالحمید اباعود، که از وی به عنوان مغز متفکر حملات پاریس یاد شده و رهبران داعش در سوریه برقرار شده بود.

به گفته این مسئولان انفجارهای اخیر در لبنان نیز با نظارت رهبران داعش در سوریه انجام شد و مزدوران داعش در روی خاک این کشور دست به چنین انفجارهایی زدند.

مسئولان سیا مدعی شدند عملیات سقوط هواپیمای مسافربری روسیه نیز از طریق باندهای داعش در مصر بدون هماهنگی مستقیم با داعشی‌ها در سوریه رخ داد.

مسئولان فرانسوی نیز به این روزنامه اعلام کردند که اباعود با ابومحمد العدنانی آموزش دیده و با وی همکاری داشته است.

به گفته این مسئولان اباعود یکی از همراهان نزدیک ابوبکر بغدادی، رهبر داعش بوده یعنی زمانی که بغدادی در سال 2014 در شهر اعزاز در استان حلب بود. بغدادی که بسیار از اباعود خوشش آمده بود به وی لقب امیر داده و وی را ناظر تروریست‌های خارجی در این شهر کرده بود. بعدها اباعود به دیر الزور منتقل شد.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابعی در سازمان اطلاعات آمریکا نوشت که العدنانی از رهبران داعشی نزدیک به ابوبکر بغدادی،‌ رهبر داعش و یکی از جانشینان وی است و اخیرا موفق شد یکی از طرح‌های خود را به رهبر داعش تحمیل کند که براساس این طرح داعش تغییراتی را در استراتژی‌های خود به وجود آورده به نحوی که از اکتفا به دستاوردهای گروه‌های حامی داعش یا شاخه‌های آن به اشتراک عملی با شهروندان کشورهای خارجی در عملیات‌ها و نظارت مستقیم بر این عملیات‌ها انتقال یافته است. چنانکه در عملیات تروریستی در پاریس نیز نظارت مستقیم توسط العدنانی صورت گرفت.

این روزنامه در ادامه نوشت: اسنادی در دست است که نشان می‌دهد العدنانی مسئول اصلی حملات پاریس و در واقع مغز متفکر واقعی این حملات است.

روزنامه نیویورک تایمز نوشت: براساس اطلاعات ذکر شده داعش عملیات‌های استراتژیک جدید و مختلفی را با استناد به این طرح آغاز کرده؛ طرحی که بر چند محور اتکا دارد و مهمترین این محورها عدم اکتفا به سازمان‌های تندرو یا مزدوران برای انجام عملیات‌های تروریستی در خارج است بلکه این عملیات با مشارکت یا دستکم نظارت مستقیم بر اهداف، زمان و استراتژی حملات و توسط مسئولان مکلف از محیطی که قرار است هدف قرار بگیرد صورت می‌گیرد. به نحوی که افراد مکلف مسئول انتخاب راه‌های اجرای عملیات و عاملان شرکت‌کننده در عملیات هستند. همانطور که عبدالحمید اباعود در عملیات‌های فرانسه مکلف شده بوده و به وی اختیار داده شده بود افرادی را برای کمک به خود در اجرای این طرح و نحوه انجام آن انتخاب کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

اعلام آتش‌ بس از سوی کابینه نتانیاهو، آن هم پس از 11روز کودک‌کشی و بمباران همه نقاط فلسطین توسط رژیم‌صهیونیستی، پیروزی بزرگی برای فلسطینیان محسوب می‌شود.

نان در خون مردم زدن

نان در خون مردم زدن

«این که آنها آتش‌ بس یکطرفه اعلام کنند و تجاوزها و کشتارهایشان متوقف شود، خوب بوده اما کافی نیست. مساله اصلی قدس است.»

آسمان ابری کابل

آسمان ابری کابل

یک: «ما هزاره‌ها را پنجاه‌پنجاه و صدتاصدتا می‌کشیم و چنان مرموز هم می‌کشیم که این‌ها نمی‌دانند از کجا زده شدند.» اینها را عبدالمنان نیازی گفته است، پس از آنکه مذهب هزاره‌ها، یعنی تشیع را «دروغین» خواند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر