jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۵۷۷۵۰   ۲۸ آبان ۱۳۹۴  |  ۱۲:۰۲

یک هفته از وقوع حملات پاریس می گذرد اما با این وجود تهدیدهای گروه های تروریستی داعش و کشف بسته های مشکوک در شهرهای مختلف موجب شده تا آمریکا و کشورهای اروپایی همچنان در وحشت به سر برند.

تهدید داعش و وحشت در آمریکا و اروپا

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، وحشت آفرینان اکنون خود گرفتار وحشت شده اند. کشورهای غربی که با حمایت، تسلیح و تسهیل امر انتقال افراطیون به خاورمیانه بیشترین نقش را در بحرانی شدن وضعیت سوریه داشته اند اکنون خود گرفتار این وضعیت شده اند.

از فرانسه خبر می رسد که «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور این کشور، در نشست امنیتی عصر روز گذشته خواستار تمدید وضعیت اضطراری برای سه ماه دیگر شده است. این درخواست پس از آن مطرح شد که پاریس از سپیده دم دیروز چهارشنبه شاهد وقوع تیراندازی شدید و وقوع چند انفجار در منطقه سن دونی (سنت دنیس) بود.

اما در این میان داعش که مسئولیت حملات پاریس را بر عهده گرفته یک نوار ویدیویی جدید را منتشر کرده که وحشت را به جان آمریکایی انداخته است. در این تصاویر نیویورک به عنوان یک «هدف بالقوه» حملات این گروه مشخص شده است.

در این ویدئوی شش دقیقه‌ای صحنه‌هایی از آماده سازی برای یک عملیات انتحاری و نیز تصاویری از میدان تایمز نیویورک به نمایش درآمده است.

در این رابطه، «استفان دیویس» معاون پلیس نیویورک به رویترز گفت:« برخی از تصاویر این ویدئو جدید نیست با این همه این ویدئو حامل این پیام است که شهر نیویورک همچنان یکی از اهداف اصلی عملیات تروریستی است. »

داعش پیشتر نیز تهدید به انجام عملیات های تروریستی در آمریکا کرده بود.

در اروپا نیز وضعیت اضطراری است و در اغلب مراکز رفت و آمد اصلی مردم یعنی فرودگاه ها، ایستگاه های قطار، مترو و ... تدابیر امنیتی به شدیدترین شکل ممکن اجرا می شود. در همین رابطه از دانمارک خبر می رسد که در ادامه وضعیت امنیتی برقرارشده در اروپا، پلیس دانمارک یکی از ترمینال‌های فرودگاه کپنهاگ را پس از یافتن یک چمدان مشکوک تخلیه کرد.

سخنگوی پلیس دانمارک در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت که این اتفاق ظهر روز چهارشنبه رخ داده است. تخلیه ترمینال فرودگاه در پایتخت دانمارک تنها ساعاتی پس از آن رخ داد که سطح تهدید امنیتی در کشور دانمارک، به درجه دو افزایش یافت.

کپنهاگ، پایتخت دانمارک، سال گذشته نیز شاهد چند حمله تروریستی بود که دو کشته و چند مجروح بر جا گذاشت.

اعدام های جدید داعش

اما این پایان کار داعش نبود و اعلام شد که این گروه تروریستی یک شهروند چینی و نروژی را که مدتی پیش به گروگان گرفته بود اعدام کرد. با انتشار خبرها در مورد کشته شدن یک شهروند چینی و یک شهروند نروژی به دست گروه داعش، پکن می‌گوید مسببان را به دست عدالت خواهد سپرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز می‌گوید پکن از گزارش «اعدام» شهروند چینی «شدیدا حیرت‌زده» شده است.

گزارش‌ ها در مورد کشته شدن این دو شهروند،با انتشار تصاویر جسد دو مرد در نشریه انگلیسی‌زبان داعش، منتشر شده است.

وزارت خارجه نروژ نیز اعلام کرد همچنان در حال تحقیق در مورد گزارش‌های منتشرشده است اما تردید زیادی وجود ندارد که شهروند این کشور کشته شده است.

این وضعیت اسفناک در حالی کشورهای غربی را فرا گرفته که فرانسه در تلاش است تا ائتلافی به مراتب گسترده تر و قدرتمندتر از قبل را برای مبارزه با داعش ایجاد کند و در این میان رئیس جمهور این کشور اعلام کرده که برای این کار حاضر است از کشورهای مختلف حتی ایران کمک بگیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها