jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۵۶۳۸۱   ۲۵ آبان ۱۳۹۴  |  ۰۶:۰۰

توی صف بی آرتی ایستاده بودم که متوجه شدم نفر پشت سرم به کناریش گفت: دقت کردی بعد از توافق برجام جای وزیر امورخارجه عوض شده؟!

برجام نفتی در ساختمان خیابان طالقانی

دومی که ظاهرا مثل من کمی گیج شده بود، پرسید: جای کی با کی؟ که بدون وقفه اولی یعنی همون پشت‌سری‌ام گفت: ظریف و زنگنه.

بنده خدا راست می‌گفت. درست از بعد توافق ایران با کشورهای 1+5، سیل گروه‌ها و هیات‌های اقتصادی و سیاسی بود که راهی ایران شدند و باب مذاکرات عمدتا اقتصادی را با مسئولان کشورمان آغاز کردند.

آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، کره جنوبی، ژاپن، اسپانیا، چین، هند، اتریش، هلند، روسیه و دیگر کشورهای منطقه و غیرمنطقه به ایران آمدند تا زنبیل خود را در صف تشکیل شده به انتظار بگذارند.

اما جالب اینجاست که پای ثابت دیدار همه این هیات‌های بلندپایه، دفتری واقع در طبقه پانزدهم ساختمان خیابان طالقانی است تقریبا بدون استثنا همه این دیپلمات‌ها راهی وزارت نفت می‌شوند تا از طرح‌های توسعه‌ای نفتی و پتروشیمی کشورمان بی‌نصیب نمانند. چراکه در جایی نوشته شده بود ایران حداقل 100 میلیارد دلار طرح برای سرمایه‌گذاری بین‌المللی در دست دارد.

این روند و مسابقه به گونه‌ای است که حتی افغانستان هم اهمیت برجام و این دیدارها را درک کرده و از همین رو، داوود شاه صبا، وزیر معادن و پترولیوم خود را به ایران فرستاد تا نسبت به افزایش واردات گازوئیل از ایران اقدام کند.

اما قابل توجه تر از همه، آلمانی‌ها هستند که از زمان توافق برجام، سومین هیات بلندپایه بزرگ اقتصادی خود را به ریاست اشتاین مایر وزیر امورخارجه خود راهی ایران کردند تا گفت‌وگوی صورت گرفته را دقیق‌تر و منطقی‌تر به پیش ببرند. قبلا هم امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل وزارت نفت از اراده قوی‌تر آلمانی‌ها نسبت به دیگر کشورها در برقراری رابطه اقتصادی پایدار با ایران خبر داده بود.

اشتاین مایر وزیر امورخارجه آلمان نیز در دیدار با رئیس‌جمهور کشورمان با بیان این که در هفته‌های اخیر سه هیات بزرگ اقتصادی از آلمان به تهران سفر می‌کنند و دو هیات بزرگ نیز در تدارک سفر به ایران هستند، اظهار کرد: هیاتی که همراه من به ایران سفر کرده بودند حتی از هیات همراه معاون صدراعظم آلمان نیز پرتعدادتر است که این نشان شدت علاقه‌مندی فعالان حوزه‌های مختلف در آلمان برای گسترش روابط با ایران است و بسیار علاقه‌مندم در روند گسترش روابط دو کشور نقش موثری ایفا کنم.

تازه علاقه‌مندی کشورهای مطرح حوزه صنعت نفت برای حضور و سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه‌ای ایران در حالی است که آمریکا ضمن هشدار به هم‌پیمانانش از آنها خواسته بود تا در زمینه لغو تحریم‌های ایران نباید جلوتر از آنها حرکت کنند.

در همان صف هنوز به انتظار ایستاده بودم که متوجه شدم ظاهرا شهرداری اقدام به فسخ قرارداد بخش عمده‌ای از اتوبوس‌های شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه حمل و نقل شهر تهران کرده که باعث شده این روزها زمان زیادی برای سوار شدن به اتوبوس‌های فعال در یکی از خطوط بی‌آرتی نیاز باشد. هرچند اگر به جای بی‌آرتی مترو را انتخاب کرده بودم، تا الان به مقصد رسیده بودم.

حسین نائینی

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر