jamejamonline
فرهنگی موسیقی کد خبر: ۸۵۵۸۷۶   ۲۳ آبان ۱۳۹۴  |  ۱۲:۳۰

محمد معتمدی خواننده‌ی موسیقی سنتی ایران از چهارشنبه 20 آبان به عنوان سیاه‌ترین روز زندگی‌اش نام برده است.

اتفاقی که روز یک خواننده ایرانی را سیاه کرد

به گزارش جام جم نوا به نقل از خبرآنلاین، ماجرا به انتشار آلبومی از سوی انتشارات ماهور باز می‌گردد، آلبومی که با صدای این خواننده روانه بازار شده اما او می‌گوید که قطعات آن را به‌عنوان اتود و برای یک اهنگساز جوان خوانده و بعد از این پروژه انصراف داده، اما حالا شاهد انتشار همان قطعات به صورت یک آلبوم است: «چهارشنبه بیستم آبان یکی از سیاه ترین روزهای زندگی هنری من بود.

شرکت ماهور در این روز اثری با صدای من منتشر کرده بدون رضایت و حتی بدون اطلاع خودم. سال ها پیش آهنگساز جوانی آلبومی به من پیشنهاد می دهد و من با صداقت برای شنیدن این اثر اشتیاق نشان می دهم و در همان زمان اتودی بر روی آن می خوانم. پس از مدتی به دلایلی از حضور در اثر انصراف می دهم اما فایل صوتی نزد آهنگساز جوان باقی می‌ماند.»

شرکت ماهور که از سال 1366 تاسیس شده، یکی از شرکت‌های فعال در زمینه انتشار آثار موسیقی سنتی، کلاسیک و نواحی ایران است. این شرکت در زمینه انتشار کتاب‌های موسیقی هم فعال است و زمانی یک فصلنامه‌‌ی نخصصی در زمینه‌ی موسیقی منتشر می‌کرد.

معتمدی می‌نویسد که پس از گذشت حدود چهار سال مطلع شده اثری با صدای او برای اخذ مجوز به دفتر موسیقی ارشاد ارجاع شده. با کمی تحقیق مشخص می شود این آلبوم کار همان آهنگساز جوان است که شرکت ماهور برای آن درخواست مجوز انتشار کرده است.

معتمدی هم نامه‌ای خطاب به پیروز ارجمند، مدیر کل وقت دفتر موسیقی می نویسد و از او می خواهد با توجه به عدم رضایتش از اعطای مجوز به این آلبوم ممانعت شود. ارجمند پس از بررسی و کشف صحت ادعای این خواننده از این آلبوم سلب مجوز می‌کند. تا اینکه پیروز ارجمند از مدیریت دفتر موسیقی استعفا می دهد و «درست در هفته ی اول کار سرپرست جدید، شرکت ماهور مجدداً آلبوم را به دفتر موسیقی جهت مجوز ارجاع می‌دهد. دوباره همان نامه‌ای را که به دکتر ارجمند نوشته بودم، به سرپرست جدید دفتر موسیقی می نویسم. ولی این بار پاسخ این است:ما مجوز می دهیم شما از طریق محاکم قضایی پیگیر حقوق خود باشید.»

معتمدی در ادامه یادداشتش نوشته: «شرکت ماهور اثر را منتشر می کند و سیاه ترین روز زندگی حرفه ای ام به لحاظ تضییع حقوق مادی و معنوی من رقم می خورد. به راستی ما در چه فضایی زندگی می کنیم؟ چه کسی باید حامی حقوق هنرمندان این سرزمین باشد؟ چه کسانی به عنوان ناشرین با سابقه ی موسیقی در این حوزه فعالند؟ آیا هرکسی فایل صوتی از هر هنرمندی دارد حق انتشار دارد و هنرمندان باید از این پس در محاکم قضایی جلو میز قاضی چانه زنی کنند تا حقوق خود را استیفا کنند؟ برای شرکت ماهور متاسفم.

از شرکت محترمی که برای خرید آلبوم «صوفی» هفتصد هزار تومان به ما می پردازد و برای فروش یک کارتن صد تایی از همان سی دی به خودمان یک ملیون و دویست هزارتومن مطالبه می کند شاید بیش از این انتظاری نباشد. بله به راستی که چهارشنبه بیستم آبان یکی از سیاه ترین روزهای زندگی هنری من بود.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بیایید یک کاری بکنیم

بیایید یک کاری بکنیم

هر عکسی یک نقطه طلایی دارد، یعنی یک جایی در عکس، کانون عکس است و مشت محکم می‌کوبد وسط قرنیه‌هایت، وسط قلبت. عکسی را حامد به واتس‌اپ می‌فرستد.

لزوم حمایت از صدای فطرت

لزوم حمایت از صدای فطرت

در بهمن 1377، درسالروز میلاد فرخنده حضرت فاطمه معصومه (سلام ا... علیها) و در جوار حوزه علمیه پرافتخار شهر مقدس قم، شبکه رادیویی معارف با مأموریت ترویج و تبلیغ رسانه‌ای نظام جامع علمی و عملی اسلام در تمام عرصه‌ های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی پا به عرصه دنیای رسانه گذاشت تا با توکل به خدای متعال و توسل به ارواح پاک پیشوایان معصوم (علیهم‌السلام) و تکیه بر پشتیبانی علمی حوزه‌های علمیه و قدرت مدیریتی، هنری و تجهیزاتی سازمان صداوسیما به عنوان طلایه‌دار رسانه انقلابی، مصداق آشکار فرمایش حضرت امام جعفر صادق(علیه‌السلام) باشد که فرمودند: «فیفیض العلم منه الی سایر البلاد» و اکنون در سالروز تاسیس شبکه رادیویی معارف هستیم که رهبر معظم انقلاب آن را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر