jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۸۵۳۹۷۱   ۱۷ آبان ۱۳۹۴  |  ۱۰:۱۰

یک متخصص تغذیه و رژیم‎ درمانی گفت: در مصرف روزانه از روغن‎های مایع مانند زیتون، کانولا، آفتابگردان و ذرت استفاده شود.

این روغن‌ها را بخورید، آن روغن ها را نخورید!

به گزارش جام جم آنلاین ، دکتر عزتالله فاضلیمقدم در گفتوگو با ایسنا بیان کرد: تغذیه نامناسب، سبک زندگی، عدم تحرک، استفاده از غذاهای پرکالری از جمله عواملی هستند که منجر به ایجاد بیماری قلبی و عروقی و تشدید این بیماری شده است.

وی اظهار کرد: به علت زندگی شهری و ماشینی فعالیت بدنی اکثر افراد کم شده و در کنار این کمتحرکی میل به استفاده از فستفودها و غذاهای پرکالری بیشتر شده که این دو عامل سبب افزایش وزن و ریسک‌فاکتورها برای افزایش بیماریهای قلبی و عروقی شده است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان با بیان اینکه نوع روغنها میتواند تاثیر سوء بر سلامت قلب داشته باشند، افزود: استفاده از روغنهای جامد اعم از حیوانی و گیاهی در مدت زمان طولانی باعث افزایش چربیهای بد خون شده و در طولانی مدت موجب انسداد و سختی عروق و نهایتا ایجاد و تشدید بیماریهای قلبی میشود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان اضافه کرد: در بین روغنها، روغن پالم و نارگیل را داریم که دارای اسید چرب اشباع هستند که به مرور زمان مصرف آنها باعث افزایش چربیهای بد خون شده و ایجاد و تشدید بیماریهای قلبی و عروقی را به دنبال دارد.

فاضلیمقدم با تاکید بر اینکه هر نوع روغن جامدی اعم از حیوانی و گیاهی دارای اسید چرب اشباع هستند، تصریح کرد: افراد مسن و مخصوصا کسانی که سابقه بیماریهای قلبی و عروقی و پرفشاری خون دارند باید مصرف روغنها را به حداقل برسانند؛ چرا که بخشی از غذاهایی که روزانه مصرف میکنیم دارای روغن گیاهی یا حیوانی غیرقابل رؤیت هستند (شیر، پنیر و گوشت) و نباید روغن مصرفی روزانه، جامد گیاهی یا حیوانی باشد بلکه باید از روغنهای مایع نظیر زیتون، کانولا (کلزا، آفتابگردان و ذرت) که روغنهای مناسبی هستند، استفاده کرد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی خاطرنشان کرد: پیشنهاد میشود از غذاهای دریایی نظیر ماهی که دارای امگا 3 بوده و جزو مواد غذایی سالم هستند و به سلامت قلب کمک میکند، استفاده شود. باید افراد در هفته یکی دو بار مصرف ماهی را در سبد غذایی خود قرار دهند.

فاضلیمقدم با تأکید بر اینکه در مصرف شیرینیجات دقت شود؛ چرا که مصرف شیرینی در بدن تبدیل به چربی میشود، اذعان کرد: مصرف شیرینی سلامت قلب را به مخاطره میاندازد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

واکسیناسیون، تنها راه نجات

واکسیناسیون، تنها راه نجات

براساس ‌اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده، می‌توان گفت‌ به ترتیب حدود 39 و 13درصد از بیماران گرفتار کرونا در کشورهای کلمبیا و اکوادور به واریانت «مو» مبتلا شده‎اند.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها