jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۵۳۲۸   ۱۷ دی ۱۳۸۴  |  ۰۱:۵۹

جام جم آنلاین: آنچه برای بسیاری از مردم یک شگفتی زمستانی محسوب می شود می تواند برای سالمندان خطراتی را در پی داشته باشد. برف و یخبندان باعث زمین خوردن آنها می شود ، و علاوه بر این هوای سرد ، عدم تحرک و ورزش ، و انزوای آنها همگی به این گروه سنی آسیب پذیر صدمه وارد می کند.


به گزارش هلث دی متخصصان دانشگاه ایندیانا پولیس راهکارهایی را برای کمک به سالمندان در حفظ امنیتشان در فصل زمستان ا رائه کرده اند:
- هنگام بیرون رفتن از خانه بهترین کفشتان راحتی به پا کنید.
- پیاده روهای برفی یا یخ زده را با استفاده از نمک و شن بپوشایند تا خطر زمین خوردگی کاهش یابد.
- زیاد بیرون نروید. برای خرید و کارهای بیرون از منزل سعی کنید از نزدیکان یا همسایگان کمک بگیرید .کسی را بیابید که پارو کردن برف و دیگر کارهای دشوار را انجام دهد.
- داخل منزل ورزش کنید. این ورزش ها شامل پیاده روی ، دو چرخه ثابت بزنید و یا با نوارهای تناسب اندام تمرین کنید. ورزشهای کششی روزانه به حفظ قابلیت ارتجاعی بدن کمک می کند.پیش از آغاز حرکات ورزشی با پزشکتان مشورت کنید.
- لباس مناسب بپوشید. هوای سرد تهدید جدی برای سالمندان بویژه مبتلایان به آلزایمر یا زوال ذهن محسوب می شود.
این افراد باید با پوشیدن لباس گرم از خطر سرمازدگی بکاهند.
- هوای خانه را گرم نگه دارید. برای حفظ گرما در خانه باید از وسایل گرمازای مناسب استفاده کرد. همچنین پوشیدن لباس های مناسب به حفظ گرمای بدن کمک می کند.
- اگر وسایلی همچون بخاری ، حمام گازی ، یا سیستم های گزمازای گازی در منزل دارید ، یک کنترل کنده مونوکسید کربن نصب کنید.
- با اعضای خانواده ، دوستان و همسایگان در تماس باشید.
افسردگی در فصلزمستان شایع تر است و هوای بد می تواند سبب انزوای اجتماعی سالمندان شود. در صورعدم امکان نزدیکان از طریق تلفن با آنها ارتباط داشته باشید.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها