jamejamonline
فرهنگی موسیقی کد خبر: ۸۵۳۱۸۷   ۱۴ آبان ۱۳۹۴  |  ۱۰:۰۶

نوازنده و مدرس پیشکسوت کمانچه:

نیاز به همدلی اهالی موسیقی احساس می شود

یک نوازنده و مدرس پیشکسوت کمانچه گفت: در شرایط کنونی نیاز به همراهی و همدلی داریم تا کم کم مشکلات موسیقی را رفع کنیم و مسیر بالندگی موسیقی ایران را در شرایط سختی که با آن روبرو هستیم، فراهم نماییم.

نیاز به همدلی اهالی موسیقی احساس می شود

به گزارش جام جم نوا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نوازنده و مدرس پیشکسوت کمانچه در خصوص عملکرد خانه موسیقی و دیدگاهش نسبت به این نهاد گفت: خانه موسیقی می‌تواند تاثیرات مثبت زیادی در زمینه موسیقی داشته باشد. این نهاد می‌تواند اقدامات موثری در این زمینه داشته باشد. هنرمندان حوزه‌های مختلف در این مکان در کنار هم جمع می‌شوند و می‌توانند نظراتشان را با هم در میان بگذارند. درواقع این خانه مکانی متعلق به موسیقی و موسیقی‌دانان است.

انتقاد باید برخاسته از حقیقت باشد

این نوازنده بر لزوم استفاده از شیوه درست انتقاد تاکید کرد و دراین باره گفت: باید بدانیم که چه طور انتقاد کنیم. این کار نیاز به آموزش دارد تا بتواند تاثیر مثبتی بر نقاط ضعف داشته باشد البته توان انتقادپذیری نیز امر مهمی است که باید به آن توجه شود. انتقاد باید برخاسته از حقیقت باشد. خانه موسیقی امکاناتی دارد که بسیار محدود است، منابع مالی که در اختیار خانه موسیقی قرار می‌گیرد، اصلا کافی نیست و برخی از هنرمندان این خانه را با چنگ و دندان نگه داشته‌اند. ما در این شرایط نیاز به همراهی و همدلی داریم تا کم‌کم مشکلات موسیقی را رفع کنیم و مسیر بالندگی موسیقی ایران را در شرایط سختی که با آن روبرو هستیم، فراهم کنیم. موسیقی باید توسط ارگان‌های مختلف حمایت شود. اما امروز این وظیفه به گردن خود هنرمندان افتاده و کار را مشکل کرده است.

وی افزود: من امروز را زمان مناسبی برای طرح دشمنی و انتقادهای بی‌اساس نمی‌دانم؛ چون خانه موسیقی نوپاست و نیازمند دستیابی به استقلال است. در شرایط استقلال کامل خانه موسیقی و موقعیت تثبیت صنف هنرمندان است که می‌توانیم از عملکرد آن انتقاد سازنده کنیم.

می‌توان کنسرت‌هایی به نفع خانه موسیقی اجرا کرد

اردشیر کامکار با اشاره به جلسات ماهیانه‌ای که در خانه موسیقی برگزار می‌شود، هنرمندان را مکلف به حضور در این جلسات دانست و گفت: هنرمندان با حضور در این جلسات و طرح پیشنهادها و نظرات خود می‌توانند عملکرد خانه موسیقی را برای حرکت در مسیر درست کمک کنند. حتی می‌توان کنسرت‌هایی به نفع خانه موسیقی را به اجرا در آورد. ما باید برای موسیقی کشور یک اتاق فکر ایجاد کنیم؛ چون نیاز به این اتاق فکر در شرایط اجتماعی و امکانات فرهنگی کشور بیش از اندازه احساس می‌شود. باید این جلسات با هدف‌گذاری ویژه همان جلسه برگزار شود. البته کسانی هم باید در این جلسات حضور داشته باشند تا جلسه در مسیر موضوعی که به خاطرش برپا شده، حرکت کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر