jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۴۴۷۸۷   ۱۹ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۶:۴۳

دانشمندان دریافته اند که پاسخ معمای درمان سرطان در ژن فیل ها نهفته است.

کلید معمای درمان سرطان در فیل هاست!

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، فیل ها موجوداتی غول پیکر و مقاوم در برابر سرطان به شمار می آیند که سلول های آسیب دیده را (که به طور طبیعی به سلول سرطانی تبدیل می شوند) خیلی پیشتر از آنکه سرطانی شوند از بین می برند.

در مطالعه ای که به تازگی نتایج آن منتشر شده، دانشمندان دانشگاه یوتا اعلام کرده اند که ژن فیلها سرنخ ارزشمندی را به آنها می دهد تا با استفاده از آن علیه سرطان در انسان اقدام کنند.

به طور کلی فیل ها به ندرت مبتلا به سرطان می شوند و از آنجا که این حیوانات غول پیکر تا ۱۰۰ برابر انسان سلول دارند، مقاومت آنها در برابر سرطانی شدن حجم عظیم سلول هایشان دانشمندان را مبهوت کرده است.

به عقیده دانشمندان، اگرچه فیل ها به واسطه حجم بسیار عظیم سلول ها در بدنشان، همواره باید در معرض ابتلا به سرطان باشند اما این اتفاق روی نمی دهد.

بررسی ها نشان می دهد نرخ ابتلا به سرطان در فیل ها کمتر از ۵ درصد است حال آنکه این رقم در انسانها ۲۵ درصد عنوان شده است.

دانشمندان دانشگاه های یوتا و آریزونا برای کشف این معما به سراغ DNA ژن فیل ها رفته و متوجه شدند که این حیوانات دارای ژن های اضافی هستند که خیلی پیشتر از شکل گیری تومورهای سرطانی مانع گسترش و فعالیت آنها می شوند.

این مطالعات نشان داد فیل ها دارای حداقل ۴۰ نسخه از ژن های حاوی پروتئینی موسوم به «p۵۳» هستند که به داشتن ویژگی ضد سرطانی معروف شده اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها