jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۴۳۳۷۱   ۱۵ مهر ۱۳۹۴  |  ۰۸:۲۶

فقر به تنهایی نمی‌تواند عامل پدید آمدن معضل کودکان خیابانی باشد، زیرا خانواده‌های بسیار فقیری وجود دارند که تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهند کودکشان در خیابان‌ها دستفروشی کند. باید در نظر داشت که تعداد زیادی از کودکان خیابانی، والدینشان معتاد هستند و به همین دلیل، سرنوشت این بچه‌ها چندان برای این والدین معتاد مهم نیست و به همین خاطر راضی می‌شوند کودکشان را استثمار کنند.

کودکان خیابانی نیازمند همکاری دولت و مردم

وقتی فقر فرهنگی و بی‌سوادی رایج در این خانواده‌ها، آموزش ندیدن والدین و ده‌ها دلیل فرهنگی و اجتماعی دیگر، وقتی با فقر شدید اقتصادی ترکیب می‌شود، آن وقت بروز پدیده کودکان خیابانی دور از ذهن نخواهد بود.

اصلاح این شرایط نیز باید به شکل پایه‌ای انجام شود و اتخاذ راه‌حل‌های کوتاه‌مدت نمی‌تواند دردی از این بچه‌ها دوا کند.

در این بین، دولت نمی‌تواند به تنهایی این معضل را حل کند و به این منظور باید از ظرفیت انجمن‌های غیردولتی فعال در حوزه دفاع از حقوق کودکان بهره ببرد.

این نهادهای غیردولتی هم انگیزه لازم برای حل این بحران را دارند و هم برای این کار از تجربه و تخصص لازم
برخوردار هستند.

در حقیقت، دولت برای انجام این امر مهم باید از ظرفیت مردم و جامعه مدنی استفاده کند و با حمایت مادی و معنوی از این انجمن‌ها، راه را برای رفع این بحران باز کند، البته در این راه باید از کمک انجمن‌های باسابقه و باکیفیت استفاده شود و برای انتخاب این انجمن‌ها هم باید دقت لازم به عمل آید.

با این کار می‌توان برای بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته‌های مددکاری، خدمات اجتماعی، روانشناسی، مشاوره، مطالعات خانواده، مطالعات کودک و... ایجاد اشتغال کرد.

راه‌حل دیگری که باید برای حل بحران کودکان خیابانی استفاده شود، بهره‌گیری جدی‌تر از ظرفیت‌های حقوقی و قانونی است.

در سیستم قضایی کشور باید امکان جدی‌تری ایجاد شود که در آن، سرپرستی کودکان خیابانی به طور موقت از والدین آنها گرفته شود و این بچه‌ها، تحت آموزش نهادهای غیردولتی مرتبط با حقوق کودکان قرار بگیرند.

این انجمن‌ها می‌توانند با والدین این کودکان نیز ارتباط مستمر داشته باشند و به این والدین هم آموزش بدهند. در نهایت هم فقط وقتی سرپرستی کودک به این والدین برگردانده شود که این انجمن‌ها و سیستم قضایی، صلاحیت والدین را تائید کنند. بدیهی است که این کار به مدیریت بودجه مناسب نیاز دارد، اما متاسفانه هم‌اکنون بسیاری از بودجه‌های مقابله با بحران کودکان خیابانی هرز می‌رود.

دکتر محمد امین قانعی‌راد - رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر