jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۸۴۳۱۶۶   ۱۴ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

پاسخ برانکو به اتفاقات با ریاضی

پروفسوری که آمار برایش مهم است!

برانکو طی سال های اخیر همیشه با آمار و اعداد مربیگری کرده است، چه آن روزها که دستیار بلاژ بود و میروسلاو او را پرفسور می‌نامید و چه حالا که برای بازیکنان پرسپولیس طبق آمار تصمیم می‌گیرد.

پروفسوری که آمار برایش مهم است!

چند سال پیش و زمانی که میروسلاو بلاژویچ سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بود خبرنگار مهر سوالاتی از او در مورد بازی دادن به برخی بازیکنان و بازی ندادن به آنهایی که تصور می شد بهتر هستند مطرح کرد.

بلاژویچ انگشت اشاره‌اش را به سوی برانکو برد و گفت: جواب این پرسش را از پرفسور بپرسید. به سوی او چرخیدیم، برانکو از پشت عینک نگاه‌مان کرد و با تعجب پرسید: کدام سوال؟ دوباره پرسیدیم: چرا از نکونام به جای کاویانپور و دین‌محمدی در ترکیب اصلی تیم ملی ایران استفاده می‌کنید، در حالی‌که سیروس دین محمدی تقریبا در همه بازی‌ها گل می‌زند و کاویانپور هم ستون پرسپولیس است؟

پرونده‌اش را باز کرد، پوشه‌ای بود سبز رنگ و پر از کاغذ‌های پرینت شده، با دقت همه آنها را ورق زد و رسید‌ به اسم دین‌محمدی، عینکش را جا به جا کرد و گفت: پاسخ شما اینجاست.

به کاغذها نگاه کردیم، آزمایش‌های تست قوای جسمانی و ضریب تنفسی‌اش را فهمیدیم، در ادامه اما فرمولی وجود داشت که از ضرب و تقسیم قوای جسمانی و ضریب تنفسی به عدد ۶۵ رسیده بود.

برانکو این عدد را نشان داد و گفت طبق محاسبات، دین محمدی تنها ۶۵ دقیقه می‌تواند با تمام قوا بازی کند، سنش بالا رفته وگرنه او بی‌نظیر است؛ چند هفته بعد منصور پورحیدری هم سیروس دین محمدی را تنها ۶۵ دقیقه بازی می‌داد اما بلاژ معتقد بود بازیکن ۹۰ دقیقه‌ای لازم دارد و حاضر نیست یک تعویض اجباری در بازی داشته باشد.

برانکو کاغذ‌ها را جا به جا کرد و رسید به کاویانپور و نکونام، کاویانپور عددش ۱۰۰ بود، این یعنی آنکه می‌توانست به سادگی ۹۰ دقیقه بازی کند اما تعداد پاس‌های او در مقایسه با نکونام نصف بود.

اعداد دقیق را به خاطر نداریم اما نکونام زمان کمتری صاحب توپ بود که برانکو توضیح داد: این یعنی آنکه در زمان کمتری توپ را پاس می‌دهد و دقت پاس‌هایش هم بسیار بالاست چون کوتاه پاس می دهد و تک ضرب.

طارمی را با استناد به آمار پشت پنالتی نفرستاد

برانکو پس از سال ها همچنان ادبیات و رفتار آماری خودش را دارد، او در پاسخ به حرف طارمی که اعلام کرده بود خوشحال نشده که پنالتی را کس دیگری زده گفت:«دیوانه نیستم بازیکنی را که در هجده قدم ضربه خورده را با درد پشت توپ بفرستم».

او هنوز مرد آمار است، همچنان تصور می کنیم او آمار بازیکنان پنالتی‌زن در دنیا را مطالعه می‌کند و درصد گل شدن توپ را دارد.

ایوانکویچ فقط از روی آمار مربیگری می‌کند، او دلش نمی‌خواهد سلیقه در فوتبال داشته باشد، آمار برای وی حرف اول و آخر را می‌زند.

درصد‌ها و اعداد، برای او فوتبال ریاضی است، شاید هم فیزیک، از او نخواهید شنید که «من فکر می‌کنم فلان بازیکن بهتر فوتبال بازی می کند»، بلکه می‌شنوید که اعداد و تعداد پاس‌ها و آزمایش‌های تنفسی و تعداد تکل‌ها و کات توپ‌ها و ... فلان بازیکن را فیکس کرده است نه من.

تفاوت پرفسور یخی پرسپولیس با بسیاری از مربیان دیگر در همین موارد است، او تعداد ضربات سر داخل چارچوب و شوت‌ها را محاسبه می‌کند و برای همه بازیکنانش پرونده دارد.

سرمربی پرسپولیس آمار پنالتی‌های گل شده بازیکنانی را که دچار خطا شده و سرنگون شده‌اند را هم دارد، طارمی هم این را می‌داند، دیگران هم می‌دانند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

وقتی حرف بازی ایران و کره‌جنوبی پیش می‌آید، ناخواسته یاد سال 2014 و آن بازی نوستالژیک اولسان می‌افتم که رضا قوچان‌ نژاد دروازه‌ حریف را باز کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها