jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۳۸۹۶۴   ۰۴ مهر ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

تشکیل دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم ورزشی اگرچه در نگاه اول ممکن است نشان از تخصصی‌تر شدن رسیدگی به جرایم در قوه قضاییه داشته باشد، اما به گفته محمدعلی اسفنانی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس با ابهاماتی روبه‌روست.

اسفنانی در گفت‌وگو با جام‌جم با بیان این که تخصصی شدن رسیدگی به جرایم در قوه قضاییه اتفاق خوبی است، می‌گوید: زمانی یک نفر می‌توانست هم طبیب باشد، هم قاضی و هم فیلسوف، اما با پیشرفت جوامع و گسترش علوم همه این حوزه‌ها نیاز به کارهای تخصصی‌تر داشتند و دیگر یک طبیب نمی‌توانست در بحث قضا صاحب‌نظر شود. همان طور که در طبابت نیز این تخصصی شدن اتفاق افتاد و لزوم آن در حوزه قضا نیز کاملا محسوس است.

وی با بیان این که پذیرفتنی نیست جرایم ورزشی در حدی است که به دادسرای ویژه نیاز داشته باشد، می‌افزاید: عمده مباحث جنجالی ورزش مربوط به تخلفات ورزشی است و فقط در قالب یک تخلف است و جرایم در این زمینه چندان مشهود نیست. اگر هم اقدام مجرمانه‌ای رخ دهد بحث چندان پیچیده‌ای نیست که نیاز به دادسرای اختصاصی داشته باشد.

وی تشکیل دادسرای ویژه در هر عرصه‌ای را اقدامی خوب می‌داند و در عین حال معتقد است: اقدام بهتر در این زمینه کاستن از حجم ورودی پرونده‌های دادگستری و رسیدگی به تخلفات در قالب امور صنفی است.

این موضوع در تخلفات ورزشی نیز صادق است و اگر تخلفی رخ دهد صرفا مرتبط با یک مجموعه خاص است که در قالب تخلفات صنفی می‌گنجد و مرجعی مانند کمیته انضباطی در فدراسیون‌ها امکان رسیدگی به آن را دارند. بقیه تخلفات نیز آنقدر گسترده نیست که نیاز به دادسرای ویژه داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر