jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۳۸۵۱۲   ۰۱ مهر ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

امروز دانش‌آموزان زیادی از سراسر کشور راهی مدرسه می‌شوند؛ مدارسی که برخی بسیار پیشرفته و مجهزند، برخی متوسط و برخی فرسوده و با امکانات کمتر؛ اما در این میان دانش‌آموزان آبدانان که سال گذشته زلزله مدارسشان را تخریب کرد، حتی همین مدرسه فرسوده را هم ندارند. آنان امسال هم باید مانند سال گذشته در فضاهای فلزی کوچکی به نام کانکس درس بخوانند.

آبدانان یکی از شهرستان‌های استان ایلام در غرب کشور است که 27 مرداد سال گذشته، زلزله‌ای 8/6 ریشتری آن را به حدی لرزاند که گرچه خوشبختانه تلفات جانی نداشت، اما بخش زیادی از واحدهای مسکونی، فضاهای آموزشی و مدارس و زیرساخت‌هایی نظیر جاده، تاسیسات آب و برق و ابنیه و اماکن عمومی و اداری و تاریخی این شهرستان و همچنین شهرستان‌های اطراف همچون دهلران و دره شهر تخریب شد. گرچه کار بازسازی این مناطق بلافاصله آغاز شد، اما هنوز بازسازی بیش از نیمی از موارد باقی‌مانده که بخشی از این اماکن مدارس هستند، باقی مانده است.

فرماندار آبدانان در این باره به جام‌جم می‌گوید: در مجموع پس از زلزله هفت مدرسه به نوسازی و شش مدرسه نیز به مقاوم‌سازی نیاز داشت که ساخت و نوسازی مدارس که در روستاهای چم‌کبود، سیاهگل، تپه حمام علیا آبطاف علیا و مورموری شهرستان آبدانان واقع شده، هنوز در حال انجام است، اما در بحث مقاوم‌سازی، اجرای سه مدرسه به پایان رسیده و امروز همزمان با بازگشایی مدارس، آماده استفاده است و سه مدرسه دیگر نیز تا پایان مهر مقاوم‌سازی و تحویل آموزش و پرورش داده می‌شود.

به گفته مجید عسگری، سال گذشته 35 کلاس درس در کانکس (برخی یک پایه و برخی چند پایه تحصیلی) برگزار شد و با توجه به این‌که تاکنون سه مدرسه مقاوم‌سازی شده، ده کانکس از 35 کانکس امسال از مدار فعالیت خارج خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که کانکس‌ها استاندارد و دارای سیستم گرمایشی و سرمایشی هستند، می‌افزاید: با این حال معتقدیم کیفیت تحصیل به دلیل محدودیت فضا و به لحاظ فشار روحی روانی در آنها پایین است، اما ما هم با وجود میل باطنی مان ناچار به استفاده از آنها شدیم؛ زیرا فعلا جایگزینی برای مدارس تخریب شده غیر از همین کانکس‌ها وجود ندارد و برای خانواده‌ها هم امکان انتقال فرزندانشان به روستاهای همجوار برای تحصیل وجود ندارد.

فرماندار آبدانان اظهار امیدواری می‌کند که در صورت تخصیص اعتبار موردنیاز، ساخت و نوسازی مدارس تا دهه فجر امسال در بهمن به پایان برسد.

کانکس‌ها را دوست نداریم

کانکس‌ها، اما بیش از آنچه مسئولان تصور کنند، دانش‌آموزان را می‌آزارد؛ زیرا آنان در گفت‌وگو با مهر یادآور شده‌اند از این‌که مجبورند امسال هم برای دومین سال متوالی در کانکس درس بخوانند و بازهم گرمای طاقت‌فرسای منطقه و سرمای سوزناکش را در کانکس و با کمترین امکانات سپری کنند، غصه دار و دل نگرانند.

عسگری:

کیفیت تحصیل به دلیل محدودیت فضا و فشار روحی در کانکس‌ها پایین است

به گفته صفر رحمانی‌پور، مدیر آموزش‌ و پرورش شهرستان آبدانان، روستاهای آبطاف علیا و سفلا، تپه حمام علیا و سفلی و وسطی، سیاهگل، شهرک هزارانی چم کبود، جابر انصار و پشت‌قلعه از جمله مناطقی است که مدارس و کلاس‌های درس آنها در کانکس دایر می‌شود و در شهرک هزارانی نیز به دلیل نبود فضای کافی آموزشی مجبوریم شش مدرسه را در دو فضای آموزشی دایر کنیم.

روند کند بازسازی به دلیل اختصاص نیافتن اعتبار

از آنجا که زلزله مورموری آبدانان غیر از مدارس، به دیگر فضاهای اقامتی، اداری و زیرساخت‌ها هم آسیب رسانده است، بازسازی شامل این موارد هم می‌شود و فرماندار آبدانان در این خصوص به جام‌جم می‌گوید: در مجموع بر اثر زلزله سال گذشته، حدود 300 میلیارد تومان به این شهرستان خسارت وارد شد که برای استفاده بهتر از ظرفیت منابع مالی و نیروی انسانی، کار بازسازی واحدهای تخریب شده و آسیب‌دیده، به دو مرحله با زمان‌بندی هر مرحله یک سال، تقسیم شد که مرحله اول از زمان پس از زلزله تا مرداد امسال بود و مرحله دوم و پایانی هم تا مرداد سال آینده است.

عسگری با بیان این‌که در مجموع 16 هزار واحد مسکونی در زلزله سال گذشته در این شهرستان آسیب دید، می‌افزاید: در مرحله اول بازسازی یعنی تا مرداد امسال، کار تخصیص اعتبار برای تخریب و نوسازی 2522 واحد مسکونی انجام شد که برخی از این واحدها به‌طور کامل و صددرصدی تکمیل شده و بعضی هم هنوز در حال اجراست. همچنین در این مدت 6000 واحد مسکونی نیازمند به تعمیر هم مرمت و بازسازی شد که در مجموع می‌توان گفت پیشرفت مرحله اول بازسازی در بخش واحدهای مسکونی حدود 90 درصد بوده است.

به گفته وی، برای مرحله دوم بازسازی واحدهای مسکونی هم نوسازی 1400 و تعمیر 3500 واحد در دستور کار قرار گرفت که اعتبار موردنیاز برای انجام آن در سال‌جاری، در جلسه هیات دولت مصوب شده و منتظر ابلاغ و تخصیص آن هستیم و امیدواریم در صورت تخصیص به‌موقع آن بتوانیم تا خرداد سال آینده پرونده بازسازی واحدهای مسکونی را ببندیم.

مسئول ارشد شهرستان آبدانان به تخریبات صورت گرفته در بخش زیرساخت‌ها شامل ابنیه عمومی و اداری، فضاهای آموزشی و مدارس و جاده و تاسیسات آب و برق نیز اشاره کرده و می‌گوید: به منظور بازسازی این مجموعه نیز در مرحله اول 15 میلیارد تومان در نظر گرفته شد که متاسفانه فقط حدود نیمی از آن اختصاص یافت؛ از همین‌رو بازسازی این مجموعه طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، انجام نشد و اتفاقا دلیل به سرانجام نرسیدن بازسازی مدارس هم پرداخت نشدن اعتبار موردنیاز در مرحله اول بود. اما در هر صورت امسال مبلغ 30 میلیارد تومان برای تکمیل بازسازی این بخش توسط دولت تصویب شده که در صورت اختصاص به‌موقع، بازسازی این بخش نیز تا پایان امسال انجام خواهد شد.

فاطمه مرادزاده

ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر