jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۳۰۲۹۰   ۰۷ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۱:۰۲

یک جراح مسلمان در انگلیس به همراه تیم تحقیقاتی اش موفق شد برای اولین بار با استفاده از دو فناوری کاوشگر لیزر و چاقوی هوشمند، موفق به خارج کردن تومور از مغز یک بیمار 22 ساله شدند.

اولین جراحی مغز با لیزر و چاقوی هوشمند

در روش های متداول باید تومور را پس از یک عمل جراحی سخت و پیچیده به وسیله میکروسکوپ و چاقوی جراحی خارج کرد و سپس برای بیوپسی به پاتولوژی فرستاد و مطمئن شد که بافت برداشت شده سالم یا سرطانی است.

معمولا احتمال خطای پزشک در این روش زیاد است و به همراه بافت سرطانی، قسمتی از بافت سالم نیز برداشته می شود.

در روش جدید، با استفاده از نور پراکنده شده (scattered light)، کاوشگر لیزر بافت سرطانی را با دقت فوق العاده ای از بافت سالم تشخیص داده و نقشه دقیق تومور را در اختیار پزشک قرار می دهد؛ سپس چاقوی هوشمند iKnife وارد عمل می شود.

به گزارش ایرنا، این چاقو شامل یک چاقوی جراحی الکتریکی است که مقدار کمی از بافت را می سوزاند و با آنالیز دود حاصل از آن، سرطانی یا سالم بودن بافت را تشخیص می دهد. آنالیز بافت با استفاده از دود، توسط طیف سنج جرمی صورت می گیرد. دود حاصل از سوزاندن بافت، حاوی اطلاعات بیولوژیکی ارزشمندی است.

این روش کاملا غیر تهاجمی است و هیچ عارضه جانبی به دنبال ندارد؛ در حالیکه در جراحی های متداول حذف تومور، معمولا مشکلاتی نظیر اختلال در گفتار بسیار رایج است.

به گزارش امپریال کالج لندن، دقت iKnife در تشخیص بافت سالم از سرطانی 100درصد است و تابحال در 91 بیمار مورد استفاده قرار گرفته است

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.