jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۲۵۷۸۹   ۲۴ مرداد ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

کشمکش میان مخالفان توافق هسته‌ای و موافقان آن در داخل آمریکا بشدت در جریان است و این در حالی است که دولت باراک اوباما باید علاوه بر مخالفان داخلی، با هم‌پیمانان منطقه‌ای خود در خاورمیانه نیز در مورد برنامه جامع اقدام مشترک با ایران (برجام) به نوعی به جمع‌بندی برسد. در همین رابطه با گری سیک، عضو شورای امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری جرالد فورد، جیمی کارتر و رونالد ریگان به گفت‌وگو نشستیم تا تحلیل این استاد دانشگاه کلمبیا را در مورد سند حاصل شده میان ایران و کشورهای 1+5 بشنویم. وی در دفاع از توافق هسته‌ای ایران می‌گوید، کنگره آمریکا باید در این رابطه به کاخ سفید آزادی عمل بدهد.

برخی کارشناســان با ارائــه تحلیل بدبینانه در مورد برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و 1+5 مدعی هستنــد، این توافق موجب آغاز مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه می‌شـــود، نظر شما دراین‌باره چیست؟

توافق هسته‌ای حاصل شده میان ایران و کشورهای 1+5 به هیچ‌وجه موجب آغاز مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه نمی‌شود، زیرا از زمان امضای معاهده ان.پی.تی، کمتر کشوری بوده که دنبال ساخت یا تولید تسلیحات اتمی بوده باشد و به دلیل اقدامات این کشور خاص، مسابقه تسلیحاتی در بخشی از جهان به راه افتاده باشد. بنابراین اگر ساخت بمب از سوی کشوری موجب مسابقه تسلیحاتی نمی‌شود، چرا باید توافقی که می‌گویند ایران را از ساخت بمب دور کرده است، یک اقدام نقض‌کننده ان.پی.تی شمرده شده و گفته شود این توافق موجب مسابقه تسلیحاتی در منطقه می‌شود؟

پس از پایان مذاکرات هسته‌ای، برخی کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان به مخالفت با برجام پرداختند و حتی مقامات این کشور تهدید کردند دنبال ساخت تسلیحات هسته‌ای خواهند بود، به نظر شما آیا چنین امری امکان‌پذیر است؟

اغلب کشورهای خاورمیانه از حامیان پیمان ان.پی.تی هستند، برای مثال مصر در دهه 1960 برنامه خود را متوقف کرده و تصمیمی برای ازسرگیری آن ندارد و در مورد ترکیه نیز ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) از آن دفاع می‌کند. در مورد عربستان نیز بعید است این کشور چه با وجود توافق هسته‌ای ایران چه بدون توافق ایران، دنبال ساخت بمب اتمی برود. دلیل آن که عربستان دست به این کار نمی‌زند، آن است که این کشور نه زیرساخت‌های لازم برای این کار را دارد و نه تجربه فنی آن را. علاوه بر آن ساخت بمب برای عربستان پیامدهای امنیتی به دنبال خواهد داشت که مهم‌ترین آن برهم‌خوردن روابط ریاض با واشنگتن و خدشه وارد شدن به موقعیت بین‌المللی
عربستان است.

برخی کارشناسان معتقدند که پس از پایان مذاکرات هسته‌ای، کشورهای غربی بویژه آمریکا شروع به همکاری با ایران در مسائل منطقه‌ای همچون سوریه کرده‌اند و به این ترتیب دوران جدیدی در خاورمیانه آغاز شده است. نظر شما در این‌باره چیست؟

توافق هسته‌ای با ایران تغییر چندانی در موقعیت متحدان آمریکا در منطقه ایجاد نکرده و موجب نمی‌شود که آمریکا چشمان خود را بر اقدامات ایران ببندد. برهمین اساس است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در مواردی همچون حقوق بشر، حمایت از گروه‌های مقاومت و... همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند. اقداماتی که آمریکا برای اطمینان‌بخشی به متحدان عرب خود از جمله عربستان و اسرائیل انجام داده نظیر فروش جنگنده‌های اف ـ35 به تل‌آویو و عقد قراردادهای جدید تسلیحاتی با اعراب حاشیه خلیج‌فارس همگی بر این اساس انجام شده‌اند.

نظر شما در مورد مخالفت برخی اعضای کنگره آمریکا با برجام چیست؟

به نظر من، کنگره باید به کاخ سفید آزادی عمل بیشتری بدهد، زیرا گزینه‌های جایگزین این توافق موارد جالبی نیستند و جهان بدون توافق هسته‌ای ایران به مراتب خطرناک‌تر بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر