jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۲۴۸۹۹   ۲۰ مرداد ۱۳۹۴  |  ۱۳:۰۳

عاون وزیر امورخارجه گفت: تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی و ارائه آن در قالب لایحه به مجلس از لحاظ منافع ملی به صلاح نیست.

تصویب برجام در مجلس به صلاح نیست

به گزارش ایرنا، عباس عراقچی در گفت وگوی ویژه خبری با موضوع برجام در مجلس اظهار کرد: قبل از این که تصمیم بگیریم برجام به چه شکلی به مجلس ارائه شود باید به این پرسش پاسخ دهیم که برجام به تصویب مجلس نیاز دارد یا ندارد؟ اگر دارد که باید درباره نحوه تصویب آن در مجلس تصمیم گیری شود.

وی یادآور شد: برجام اقدامات مشترک طرفین است که به صورت داوطلبانه انجام می شود و از نتایج آن نیز هر دو طرف بهره مند می شوند.

معاون وزیر امور خارجه توضیح داد: طبق اصل 77 قانون اساسی تمامی معاهده ها باید برای تصویب به مجلس برود و باید بررسی کنیم که آیا برجام جزیی از این معاهدات هست یا نیست؟ برخی معتقدند که برجام جزیی از این معاهدات هست و برخی معتقدند این گونه نیست زیرا مجموعه ای از اقدامات داوطلبانه است که در قالب یک معاهده نمی گنجد بنابراین برجام احتیاج به تصویب مجلس ندارد.

عراقچی عنوان کرد: موضوعی که در اختیارات شورای عالی امنیت ملی قرار می گیرد از حیطه مجلس خارج می شود و موضوع هسته ای ما در 12 سال اخیر از سوی شورای عالی امنیت ملی بررسی شده است.

وی گفت: هر دو دیدگاه از پایه های حقوقی برخوردار هستند و نمی توان به تصمیمی درباره آنها رسید اما به اعتقاد ما دیدگاهی که اشاره می کند که برجام معاهده نیست و اقداماتی داوطلبانه است و نیاز به تصویب مجلس نداشته و در شورای عالی امنیت ملی بررسی می شود قوی تر است.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: در کنار این دو دیدگاه حقوقی، یک دیدگاه سیاسی نیز وجود دارد که مربوط به وزارت خارجه است و از منظر منافع ملی به موضوع تصویب برجام در مجلس نگاه می کند.

عراقچی ادامه داد: به لحاظ منافع ملی کشور، صلاح نیست برجام در مجلس به تصویب برسد زیرا در هیچکدام از کشورهای 1+5 برجام را در به تصویب پارلمان ها نمی رسانند. بحث هایی که در کنگره آمریکا وجود دارد برای تصویب برجام نیست بلکه برای رد کردن توافق است و اگر رد شود توسط رییس جمهوری آمریکا وتو می شود و در نهایت برجام قانون نمی شود و اقداماتی داوطلبانه است.

وی تصریح کرد: آیا به صلاح است که مجلس مجموعه ای از اقدامات داوطلبانه را تبدیل به قانون و آن را برای دولت لازم الاجرا کند؟ در صورتی که اکنون اقدامات برجام داوطلبانه است.

معاون وزیر امور خارجه توضیح داد: در حیطه وزارت خارجه نیست که در این باره تصمیم گیری کند ما تنها نظر خود را بیان می کنیم .

عراقچی اظهار کرد: نکته بعدی آن که بر فرض تصمیم گرفته شود که توافق برای تصویب به مجلس برود و یا برای تصویب به شورای عالی امنیت ملی برود. در هر دو حالت توافق در کلیت خود یا تصویب و یا رد می شود. نمی توان جایی از توافق را تغییر داد.

وی گفت: اگر بررسی برجام بند به بند صورت گیرد تا به ارزیابی کلی برسیم خوب است اما اگر بخواهند بند به بند توافق و کلمات را تغییر بدهند به این معنی است که توافق مورد قبول واقع نشده است و باید برجام در کلیت توافق رد یا تایید شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
یك هم وطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
چه دولت مقتدری اینقدر به خودشان می بالند كه حتی نظر هیچ كس را قبول ندارند چون با این نوع بیان اینجور به همه می گویند كه خودشان از همه داناترند و بقیه افرادی كه در مجموعه دولت نیستند همه خرفت و نفهمند و نباید در كاری كه علمش را ندارند دخالت كنند ولی اگر عاقلانه میسنجیدند بایستی از تمامی ظرفیت علمی كشور برای كمك به یك تصمیم ملی كمك گیرند تا با یك تصمیم نسنجیده مشكل آتی بیشتری برای كشورمان ایجاد نشود ولی فعلا كه حتی از بیان جزئیات تفاهم هم اطلاعات كافی نمیدهند كه از خود پسندیشان است
۰
۰

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها