jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۲۴۶۹۹   ۱۹ مرداد ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

اخذ مالیات از درآمد، قانونی بسیار کارآمد در تمام دولت‌هاست که برای انجام امور مختلف دولت دریافت شده و در نهایت طبق اصول و قوانین خاصی هزینه خواهد شد. از این‌رو موضوع دریافت مالیات از املاک استیجاری یا اجاره‌بها که بتازگی از سوی مقامات امور مالیاتی کشورمان مطرح شده و با جدیت در دستور کار قرار گرفته، نیز در این راستا بوده و خارج از موارد قانونی نیست. چون در این باب درآمدی برای مالک منزل یا مغازه حاصل شده است و طبق قانون باید از محل این درآمد مالیات گرفته شود.

اما باید این موضوع را مدنظر داشته باشیم که برای رسیدن قانون به هدف اصلی خود باید زیرساخت‌های مناسب اجرایی‌اش فراهم باشد تا قانونی که برای آسایش و رفاه جامعه تدوین شده است در جهت عکس خود عمل نکرده و آنچنان که دیده شده، مفید فایده باشد.

بنابراین با در نظر گرفتن وجه مثبت دریافت مالیات از اجاره بهای املاک مسکونی و تجاری، حال که دولت تصمیم به اجرای این قانون گرفته ابتدا بهتر است کمی به پیش زمینه‌های اجرایی این موضوع بنگریم و با استفاده از آنها نسبت به فراهم کردن شرایط برای اجرای قانون اقدام کنیم تا به قول معروف خطر افتادن از آن سوی بام را به حداقل برسانیم. بنابراین باید قبل از هرگونه اعمال مالیات برای اجاره بهای املاک، چهار مرحله را درنظر بگیریم:

1. ابتدا با استفاده از دیتابیس‌ها یا همان بانک‌های اطلاعاتی که در وزارت مسکن و شهرسازی وجود دارد نسبت به شناسایی واحدهای مسکونی وتجاری و کدگذاری دقیق آنها اقدام شود تا از هرگونه سوء استفاده جلوگیری کرده باشیم.

2. همواره سودجویان به‌دنبال استفاده از خلأ‌های قانونی هستند و در خوشبینانه ترین حالت بحث قراردادهای غیر واقعی در این زمینه به میان خواهد آمد. به همین دلیل با اصلاح قانون تنظیم قراردادهای اجاره برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی مالکان، گام مناسبی برداریم.

3. یکی از راهکارهای مالیاتی بحث مشوق‌هایی است که قانون برای افراد درنظر گرفته است؛ بنابراین لازم است قبل از این‌که از الزام پرداخت مالیات بر اجاره بهای املاک سخن بگوییم، به بحث تشویق‌ها نیز بپردازیم تا ضمن فرهنگسازی، مالکان خانه‌ها و املاک تجاری استیجاری را به اهمیت اظهار دقیق اطلاعات ملک خود وتبعات عدم اظهار صحیح مالیات واقف کنیم.

4. برای جلوگیری از انتقال این مالیات به مستاجران و البته افزایش قیمت اجاره‌بها باید تدابیر لازم اندیشیده شود تا کارکرد صحیح این قانون مالیاتی به عکس نشده و باعث ایجاد بحران‌های گوناگون نباشد.

حال با درنظر گرفتن جمع موارد یاد شده و آماده شدن زیرساخت‌های لازم در اخذ مالیات از اجاره بهای املاک می‌توانیم با خیالی آسوده، این قانون کارآمد مالیاتی را برای واحدهای استیجاری ابلاغ و نسبت به پیامدهای مثبتش خوشبین باشیم.

علیرضا خسروی - عضو کمیسیون عمران مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر