jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۲۲۹۰۶   ۱۳ مرداد ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

حسین درودیان، مسئول نظارت و بازرسی اتاق اصناف تهران:

جریمه‌‌های فعلی صنفی بازدارنده نیست

دیروز مصوبه‌ای مبنی بر کاهش رقم جریمه‌های تخلفات صنفی در حالی اعلام شد که رقم اندک این جریمه‌ها، اندک‌تر شده است. جرایمی که حتی ممکن است برای بازدارندگی از برخی تخلفات، خنده‌دار باشد. در این باره، حسین درودیان، عضو هیات‌رئیسه اتاق اصناف و مسئول نظارت و بازرسی اتاق اصناف تهران معتقد است: جریمه‌های صنفی با روش و ارقام فعلی بازدارندگی ندارد و باید جریمه هر صنف به خود صنف واگذار شود تا جریمه با نوع تخلف صنف متناسب بوده و به این ترتیب بتوان جلوی تخلفات صنفی را گرفت.

جریمه‌های تخلفات صنفی درحالی اعلام شد که تغییرات بازدارنده‌ای را در آن شاهد نبودیم. نظرتان در این مورد چیست؟

ابتدا باید عرض کنم که این قیمت‌ها توسط دولت پیشنهاد و از سوی مجلس تصویب شده است و ارتباطی با اتاق اصناف ندارد. اما نکته قابل توجه این است که در مجموع جرایم اعلام شده نسبت به قبل افزایش یافته و جرایم قبلی روی پایه 20 تا 30 هزار تومان بود.

اما ارقام جدید هم بازدارنده نیست و برای متخلف صرف دارد که تخلفی را انجام دهد.

به عنوان مثال در بخش درج نکردن قیمت، ممکن است متخلف در سال یک یا دو بار جریمه پرداخت کند، اما سودی که از آن تخلف به‌دست آورده بسیار بالاتر از میزان جرایم در نظر گرفته شده است.

در نتیجه این مبالغ برای مبارزه با تخلف مناسب نبوده و باید افزایش قابل توجهی را در این بخش شاهد باشیم. مطمئنا هیچ‌کسی هم اعتراض نخواهد داشت و حتی مردم از این جریان استقبال خواهند کرد. ما تلاشمان بر این است که با بازرسی‌های فراوان مقابل این مشکلات بایستیم، اما دیگر کار به جایی می‌رسد که اعمال قانون باید صورت بگیرد. خلاصه جریان را بگویم ارقام سبک است و اصلا قدرت بازدارندگی ندارد.

آیا این ارقام جریمه برای همه اصناف است؟ تبصره و بندی ندارد که بخواهد در صنفی تغییر رقم جریمه ایجاد کند؟

پرسش شما دو بخش است؛ برای بخش اول پاسخم متاسفانه بله است، اما برای بخش دوم خیر. البته باید این بحث را روشن کنم که این تخلفات درباره گرانفروشی در یک حوزه نیست و اگر واحد صنفی تخلفی را در حوزه گرانفروشی و کم‌فروشی انجام دهد به میزان تخلف انجام شده، جریمه‌ خواهد شد.

پیشنهاد شما برای مقابله با متخلفان صنفی و بازدارندگی جریمه‌ها چیست؟

من می‌گویم میزان جرایم بازدارنده نیست، اما نمی‌توانم در مورد میزان افزایش آن اظهارنظر کنم به این دلیل که چنین تصمیمی نیاز به کارشناسی فراوان دارد. اما بحثی که وجود دارد این است، نباید همه اصناف را با یک نگاه دید. ممکن است تخلف در یک صنف ضعیف اتفاق بیفتد و همین جرایم فعلی قدرت بازدارندگی بالایی داشته باشد، اما این مبالغ مثلا درخصوص صنف اتومبیل قطعا بازدارنده نخواهد بود و تخلف برای متخلف صرف دارد. متاسفانه این قاعده در کشور ما جا افتاده که ابتدا تخلف انجام می‌شود و بعد جریمه آن اخذ می‌شود، در حالی که باید به سمتی برویم که اصولا متخلفان از انجام تخلف ترس داشته باشند. از این‌رو به عقیده من میزان جریمه برای هر صنف باید به صورت جداگانه و متناسب با گردش مالی صنف تعیین شود. اما این‌که بخواهیم برای همه صنف‌ها یک میزان جریمه درنظر بگیریم، نمی‌توانیم به اهداف خود برسیم.

محمدحسین‌ علی‌اکبری

اقتصاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر