jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۱۹۴۱۵   ۰۲ مرداد ۱۳۹۴  |  ۱۲:۲۳

وزیر خارجه آمریکا که به همراه وزیران انرژی و خزانه داری در جلسه پرسش و پاسخ کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای آمریکا درباره جزییات جمع بندی مذاکرات هسته ای حاضر شده بود گفت: ایران در زمینه دانش هسته ای به هر چه خواسته رسیده است و تسلیم این کشور رویایی خام است.

ایران تسلیم نشد و به آن چه که خواست رسید

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، جان کری افزود: اعمال تحریم و یا اقدام نظامی علیه ایران نمی تواند جلوی دانش هسته ای ایران را بگیرد و تنها گزینه عملی یک اقدام جامع دیپلماتیک است که در وین به آن رسیدیم.

کری گفت: درصورتیکه توافق در کنگره رد شود، آمریکا در عرصه بین المللی تنها و منزوی خواهد شد.

وی از سوی دیگر با طرح این ادعا که هدف از دستیابی به توافق هسته ای جلوگیری کردن ایران از دستیابی به بمب هسته ای است افزود: این توافق برای آمریکا و شرکایمان خوب است و شایستگی حمایت را دارد.

وزیر انرژی آمریکا هم در این نشست گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی تضمین های لازم را درباره برنامه هسته ای ایران به آمریکا داده است.

ارنست مونیز، افزود: درباره نحوه بررسی ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران در نشست محرمانه ای به کنگره گزارش خواهد داد.

مونیز همچنین گفت: توافق هسته ای برنامه هسته ای ایران را به طور اساسی به عقب می راند.

وزیر خزانه داری آمریکا هم در این جلسه گفت: گزینه تشدید تحریم ها دیگر معتبر نیست و اعمال مجدد آن تنها به از دست رفتن ائتلاف با شرکایمان منجر خواهد شد.

جک لیو گفت: آمریکا حق اعمال تحریم های بیشتر در موارد غیر هسته ای را علیه ایران حفظ می کند. اما

سناتورهای آمریکایی در جلسه کمیته روابط خارجی سنا ضمن مخالفت با هرگونه توافق هسته ای با ایران ، جان کری وزیر امور خارجه این کشور را به باد انتقاد گرفتند.

مارکو روبیو یکی از سناتورها گفت: توافق اخیر توافق دولت اوباما با ایران است و رئیس جمهور بعدی هیچ الزامی به رعایت آن ندارد.

جیمز ریش یکی دیگر از سناتورها هم وزیر خارجه آمریکا را ساده لوح خواند.

باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفت: کری فریب ایران را خورده است.

کورکر معتقد بود نتایج مذاکرات وین به ضرر آمریکا تمام خواهد شد.

دولت آمریکا دوشنبه گذشته اسناد جمع بندی نهایی مذاکرات هسته ای را به کنگره ارایه کرد.

اعضای کنگره 60 روز کاری تا 26 شهریور برای بازنگری و رای دادن به اسناد جمع بندی مذاکرات هسته ای مهلت دارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها