jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۸۶۹ ۳۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

بهترین سیاست دارویی در هر کشور، اتخاذ سیاست همزمان درون نگری و برون‌نگری است؛ یعنی علاوه بر این که باید بتوانیم بخش زیادی از نیازهای دارویی داخل را برطرف کنیم، باید نیم‌نگاهی هم به بازارهای خارجی داشته باشیم و برخی تولیدات با کیفیت خود را به قصد صادرات تولید کنیم.

حمایت واقعی از تولید داخل، به این معنی نیست که فقط مردم خودمان نسبت به تولید داروی داخل اعتماد داشته باشند یا با اجبار و تحمیل، داروهای تولید داخل را به آنها بفروشیم و انحصار ایجاد کنیم، بلکه حمایت واقعی از تولید در گرو ارتقای روزافزون کیفیت محصولات است، طوری که هم مصرف کننده داخلی از محصولات دارویی رضایت داشته باشد و هم این که بتوانیم در بازار دارویی جهان، سهم قابل توجهی در صادرات دارو داشته باشیم. نکته مهم دیگر این است که هیچ کشوری در جهان، خودکفایی 100درصدی دارو ندارد و اصلا این کار عاقلانه نیست. یعنی شما نمی‌توانید کشوری پیدا کنید که همه نیازهای دارویی‌اش را خودش تامین کند، بلکه حتی در کشورهای توسعه یافته هم برخی داروها از طریق واردات تامین می‌شود.

مثلا برای کشور ما، تولید یک سری داروها اصلا صرفه اقتصادی ندارد یا هنوز دانش تولید آنها را به دست نیاورده‌ایم.

بنابراین در این شرایط بهترین سازوکار، واردات این داروهاست.

باید در نظر داشته باشیم تبادل دارو در بین همه کشورها رواج دارد و قرار نیست خودمان همه نیازهای دارویی کشور را تامین کنیم.

از سوی دیگر، شکی نیست که تولید دارو در ایران از کیفیت مطلوبی برخوردار است؛ اما متاسفانه نتوانسته‌ایم تولید با کیفیت داخلی را به مصرف‌کننده‌ها بشناسانیم و اعتماد آنها را جلب کنیم. این اعتمادسازی هم جز با آگاهی‌رسانی و شفاف‌سازی به دست نمی‌آید. یعنی اگر ما هم مثل کشورهای توسعه‌یافته، اشتباهات احتمالی تولید برخی داروها را صادقانه به مردم اطلاع بدهیم و در واقع خوبی‌ها و ایرادهای تولیدات داخلی دارو را به اطلاع مردم برسانیم، در آن صورت بین صنعت تولید دارو در داخل و مصرف‌کنندگان، اعتماد بیشتری ایجاد می‌شود و رغبت مردم برای مصرف داروی داخلی نیز افزایش پیدا می‌کند.

دکتر عباس حاجی آخوندی

رئیس سابق سازمان غذا و دارو

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر