jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۷۸۸ ۳۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

انتشار خبر کسب رتبه پنجم و ششم کنکور سراسری امسال از سوی دو برادر دو‌قلوی شیرازی، شگفتی بسیاری از افراد را برانگیخت‌. این اتفاق نشان می‌دهد، همسان بودن ساختار ژنتیک دوقلوها می‌تواند از مرز مشابهت ظاهری و رفتاری بگذرد و به محدوده توانمندی هوشی و ادراکی نیز دست‌اندازی کند.

اما دکترآناهیتا محسنی، متخصص ژنتیک در پاسخ پرسش ما مبنی بر این که طبیعت ژنتیک برعملکرد و موفقیت علمی و اجتماعی دوقلوهای همسان مؤثرتراست یا سبک زندگی و محیط پرورشی آنها، نظر متفاوتی دارد و می‌گوید‌: در دوقلوهای همسان که از ساختار ژنتیک مشابهی برخوردارند، می‌توان سطح هوش و استعداد ذاتی یکسانی را انتظار داشت، اما تاثیر عوامل محیطی و پرورشی برای بهره‌گیری از استعداد و بارورشدن هوش ذاتی بسیار ضروری و موثرتر تلقی می‌شود.

این عضو هیات علمی پژوهشکده رویان می‌افزاید: بی‌شک برادران دو‌قلویی که رتبه پنجم و ششم کنکور امسال را کسب کرده‌اند، هردو در محیطی پرورش یافته‌اند که به طور مساوی از امکانات و زمینه‌های مساعد برای رشد و پرورش هوش ذاتی و استعداد‌شان برخوردار بوده‌اند‌. چه‌بسا اگر تحت شرایطی، این دو برادر از هم جدا می‌شدند و در محیط‌های کاملا متفاوتی پرورش پیدا می‌کردند، امکان بروز هوش ذاتی در یکی از آنها هرگز ایجاد نمی‌شد. این متخصص تاکید می‌کند: آی‌کیو یا هوش بالای یک فرد کمک می‌کند تا روند یادگیری هر مبحثی برای وی سریع‌تر از کسانی اتفاق بیفتد که ضریب هوشی پایین‌تری دارند، اما در میزان موفقیت وی به‌تنهایی، نقش چندانی ایفا نمی‌کند‌. به بیان دیگر محیط پرورشی، بسترسازی مناسب برای کشف استعدادها و کمک به بروز آنها نقش بسیار مهم‌تری در بروز توانمندی ذاتی افراد دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر