jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۰۶۵ ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، وقوع ۵۰ درصد علل مرگ و میر در کشور را ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی و ۲۰ درصد را مربوط به سرطان‌ها دانست.

به گزارش مهر، رضا ملک‌زاده افزود: ۵۰ درصد روستاییان بالای ۵۵ سال کشور دچار فشار خون هستند. همچنین با توجه به مطالعاتی در خصوص سرطان مری در کشور، مشخص شد یکی از عوامل خطر در ابتلا به سرطان مری، بی‌سوادی و فقر است.

ملک‌زاده، مصرف تریاک و چای داغ را از عوامل ابتلا به سرطان معده عنوان کرد و یادآور شد: برخلاف تصوری که در جامعه و حتی تجویز برخی پزشکان وجود دارد، مصرف تریاک نه‌تنها برای پیشگیری و درمان برخی بیماری‌ها مفید نیست، بلکه بسیار مضر است و مصرف آن از عوامل مهم خطر سرطان‌های دهان، مری، معده، حنجره، ریه، لوزالمعده و مثانه است.

وی با بیان این مطلب که برای پیشگیری از سرطان ده سال زمان لازم است، عنوان کرد: علاوه بر لزوم پیشگیری از بروز این بیماری، باید آن را بموقع شناسایی و درمان کرد.

این مقام مسئول با تاکید بر این که نباید از امکانات و تجهیزات پزشکی استفاده نابجا و غیر ضرور شود، اظهار کرد: ۵۰ درصد آندوسکوپی‌ها در کشور بی‌مورد انجام می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر