jamejamnashriyat
نشریات چمدان کد خبر: ۸۱۷۶۷۷ ۲۵ تير ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

دخانیات عامل اصلی سرطان است. حتما شما هم این جمله را روی پاکت سیگار یا تنباکو خوانده‌اید. با این حال، گوش عاشقان دخانیات به این حرف‌ها بدهکار نیست و از این رو تا جایی که توان دارند نیکوتین به ریه می‌فرستند و دود بیرون می‌دهند. ما در شگفتی آماری این هفته، عجایب مصرف سیگار در کشورهای مختلف جهان را با شما بررسی خواهیم کرد.

فعلا و به عنوان یک داده کلی این را داشته باشید که سالانه در جهان 43 هزار میلیارد سیگار مصرف می‌شود که برای شرکت‌های دخانیات، 500 میلیارد دلار درآمد به همراه دارد. این رقم حدودا 25 میلیارد دلار از کل تولید ناخالص داخلی کشورمان در یک سال بیشتر است!

سایت مارکت واچ، یک سال پیش در گزارشی به پرمصرف‌ترین کشورها در زمینه سیگار پرداخته است. آمار این سایت، برداشتی از آماری است که سال 2012 توسط روزنامه گاردین منتشر شد. ملاک این سایت میزان سیگار مصرف شده به ازای هر فرد از جمعیت کشور در یک سال است. کشور «صربستان» در این فهرست در جای نخست قرار دارد. مردم این کشور در یک سال به طور متوسط 2861 سیگار مصرف می‌کنند. یعنی هر روز نزدیک به 9 سیگار.

هر 3 ساعت یک نخ. آمارها نشان می‌دهد 34 درصد بزرگسالان در این کشور سیگاری هستند. بعد از این کشور، بلغارستان قرار دارد که میزان مصرف سیگارش برای هر نفر از جمعیت، 2822 نخ است. یونان بحران‌زده این روزها هم آمار بدی در مصرف سیگار دارد. به طور متوسط هر یونانی در سال 2795 نخ سیگار دود می‌کند. روسیه مولدوا، اوکراین، اسلوونی، بوسنی و هرزگوین بلاروس و مونته نگرو در جایگاه‌های چهارم تا دهم این فهرست قرار دارند. به این ترتیب مشخص می‌شود مصرف سیگار در منطقه شرق اروپا بسیار بالاست.

اما مردم کشور گینه به طور متوسط 9 نخ سیگار در هر سال دود می‌کنند و از این نظر در بهترین وضعیت جهان قرار دارند. جزایر سولومون با 18 نخ و کیریباتی با 22 نخ در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند و اوگاندا، توالو، ساموآ، اتیوپی وانوآتا و غنا در رده‌های چهارم تا دهم قرار گرفتند. از این نظر هم می‌توان این نتیجه را گرفت که کشورهای کوچک و البته فقیر، میل کمتری به مصرف دخانیات دارند.

طبق آماری که گاردین منتشر کرده، ایرانی‌ها با 657 نخ مصرف سیگار در یک سال در جایگاه 85 جهان قرار دارند که خوشبختانه جایگاه خیلی بدی نیست. در میان کشورهای منطقه بحرینی‌ها از ایرانی‌ها بیشتر و اماراتی‌ها کمتر سیگار مصرف می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر