jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۷۵۸۱ ۲۵ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

دولت مکزیک با انتشار یک ویدئو و عکس‌هایی از مسیر فرار بزرگ‌ترین قاچاقچی این کشور از زندان، جزئیاتی از نقشه او و همدستانش را تشریح کرد.

در این ویدئو «ال چاپو» پس از عوض‌کردن کفش‌های خود پشت دیوار کوتاه حمام می‌رود و دوش آب را باز می‌کند. او سپس پشت دیوار نیم متری حمام نشسته و بعد از آن یکباره ناپدید می‌شود. کمیسر امنیت ملی آلخادرو در این باره گفت: همه تدابیر امنیتی برای مراقبت از «ال چاپو» اتخاذ شده بود و فضای حمام طبیعی است. در سلول او دو نقطه کور برای دوربین‌ها وجود داشته که او از همین نقاط برای فرار استفاده کرده است.

تصاویری که منتشر شده، نشان می‌دهد «ال چاپو» از طریق تونلی که کف حمام حفر شده، وارد یک تونل به‌طول یک کیلومتر شده و با یک دستگاه موتورسیکلت که به ژنراتوری متصل بود و در طول تونل روی ریلی حرکت می‌کرد، فرار کرده است. از سوی دیگر ساعتی بعد از فرار، پسر این قاچاقچی عکسی از پدرش را در یک مهمانی، در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.

همدستان این قاچاقچی حرفه‌ای در فاصله‌ای حدود یک کیلومتری زندان کارگاهی در یک خانه قدیمی راه‌اندازی و از یک سال قبل ساخت تونل و کانال برای فرار «ال چاپو» را آغاز کرده بودند.

دولت مکزیک برای فردی که مخفیگاه زندانی فراری را اعلام کند، بیش از پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

خوآکین گوسمان لوئرا معروف به «اِل‌چاپو» از بزرگ‌ترین قاچاقچیان موادمخدر و سرکرده کارتل سینالوآ بود.

وی سال ۲۰۰۳ و پس از دستگیری رقیبش «اوسیل کاردناس»، به بزرگ‌ترین تاجر مواد مخدر مکزیک تبدیل شد و طبق گفته‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، وی از قدرتمندترین رهبران گروه‌های جرایم سازمان‌یافته قاچاق عُمده مواد مخدر در جهان بود. گفته می‌شود کارتل «سینالوآ» در ۴۰ کشور مختلف فعالیت می‌کند و در واقع یک شرکت بین‌المللی است و علاوه بر تجارت مواد مخدری مانند کوکائین و ماری جوانا، در تولید و فروش مواد مخدر مصنوعی و شیمیایی نیز دست دارد. وی با «اما گرونل» ملکه زیبایی سابق مکزیک ازدواج کرده و از او دو دختر دوقلو دارد.

خوآکین گوسمان سال ۱۹۹۳ در گواتمالا دستگیر و تحویل مقامات مکزیک شده بود. در آن زمان او به ۲۰ سال حبس محکوم و به یک زندان فوق‌امنیتی فرستاده شد، اما هشت سال بعد توانست با پنهان‌شدن در سبد لباس‌های چرکین، از زندان فرار کند. وی ۲۲ فوریه ۲۰۱۴ در یک عملیات مشترک بین تفنگداران دریایی مکزیک، اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا و اداره مارشال آمریکا، در هتل محل اقامتش بازداشت شد. چندی پیش از دستگیری، نیرو‌های نظامی مکزیک عملیات‌های مختلفی را برای دستگیری و تصرف مکان‌های متعلق به افراد نزدیک خوآکین گوسمان آغاز کرده بودند.

وی سرانجام شامگاه شنبه ۱۱جولای ۲۰۱۵ توانست از زندانی در نزدیکی شهر «تولوکا»ی مکزیک برای دومین‌بار بگریزد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر