jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۷۲۲۹ ۲۴ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

محققان با الهام از پوزه سگ موفق به ساخت دستگاهی شده‌اند که با استفاده از تنفس افراد به تشخیص بیماری یا عفونت‌ها می‌پردازد.

به گزارش مهر، عملکرد و فعالیت بدن با ورود هرگونه بیماری یا عفونت تغییر پیدا می‌کند تا بتواند با عامل بیماری‌زا به مبارزه بپردازد حتی مولکول‌های تنفسی نیز تغییر پیدا می‌کنند. محققان معتقدند با بررسی تنفس اشخاص می‌توان به تشخیص هر گونه بیماری، عفونت یا حتی سرطان‌هایی مانند سرطان ریه پرداخت.

اکنون محققان استرالیایی دانشگاه «آدلاید» با الهام از پوزه سگ دستگاه لیزری جدید و متفاوتی را ساخته‌اند که با استفاده از نمونه تنفسی به بررسی و تشخیص بیماری‌های احتمالی می‌پردازد.

دستگاه جدید بر مبنای لیزر بوده و «optical spectroscopy» یا «طیف سنج اپتیکال» نام دارد. این دستگاه لیزری قادر به تشخیص و بررسی حداقل یک میلیون از فرکانس‌های مختلف نوری است. با توجه به این‌که مولکول‌های مختلف نورهای متفاوتی را در فرکانس‌های اپتیکال جذب می‌کنند، در نتیجه این سیستم قادر خواهد بود تا اثر انگشت مولکولی منحصربه‌فردی را برای هر نمونه ایجاد کند.

محققان استرالیایی معتقدند با استفاده از آزمون‌های تنفسی می‌توان بیماری‌های مختلفی مانند دیابت، عفونت یا حتی انواع سرطان‌ها را شناسایی کرد.

دکتر «جیمز آنستی» از محققان دانشگاه آدلاید در این رابطه می‌گوید: «این دستگاه هنوز در مراحل اولیه خود به سر برده و در ماه‌های آینده به درجه‌ای از حساسیت در ازای میلیون خواهد رسید که بویایی بین انسان و سگ را خواهد داشت.

البته این اولین بار نیست که محققان با الهام از حیوانات دستگاه‌های مختلفی را برای تشخیص بیماری عرضه می‌کنند اما دستگاه لیزری ساخت محققان استرالیایی نه‌تنها از دقت قابل توجهی برخوردار است بلکه قادر به پاسخگویی سریع‌تر بوده و می‌تواند طیف گسترده‌ای از انواع مولکول‌ها را بررسی کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر