jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۸۹۰ ۲۳ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

وزرای خارجه 7 کشور حاضر در مذاکرات وین گفت و گوهای خود را تا نیمه‌شب دوشنبه ادامه دادند

قدرت منطق ایران‌در‌نبرد اراده‌ها

مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 دیروز، ساعات سرنوشت‌سازی را پشت سر گذاشت و دو طرف به‌دلیل آنچه آسوشیتدپرس آن را «اختلافات منتهی به وقفه غیرمنتظره» خواند تا آخرین لحظات روی مواضع خود برای قانع کردن. طرف مقابل چانه‌زنی می‌کردند تا بتوانند به جمع‌بندی نهایی در خصوص نقاط مورد توافق برسند.

روز گذشته پس از آن که گفته شد حسن روحانی با پایان گفت‌وگوهای وین به‌طور زنده با مردم سخن خواهد گفت، بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی کردند ممکن است این گفت‌وگوی تلویزیونی نشانه‌ای از اعلام قریب‌الوقوع توافق نهایی باشد؛ اما از عصر دیروز با ادامه یافتن گفت‌وگوهای فشرده دو طرف، مذاکرات تا آخرین ساعات نیمه‌شب به وقت ایران طول کشید. دیروز همچنین اظهارات محمود واعظی، وزیر ارتباطات کشورمان که گفت: «ان شاءالله امروز خبرهای خوشی مبنی بر حل مساله 13ساله هسته‌ای به اطلاع مردم خواهد رسید، خوشوقتم این موفقیت بزرگ را به جهادگران عرصه دیپلماسی و همچنین مردم عزیز ایران تبریک عرض نمایم»، نشانه دیگری از توافق در نظر گرفته شد، هرچند صبح دیروز عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در گفت‌وگویی تلویزیونی گفته بود: «قول حل موضوعات برای امشب یا فردا شب را نمی‌دهم.» شب گذشته ظریف نیز در پاسخ به خبرنگارانی که از وی پرسیدند امشب توافق صورت می‌گیرد؟ به این پاسخ بسنده کرد: «نه»!

براساس برخی گزارش‌ها از وین، فشار آمریکا برای کاهش سانتریفیوژهای فردو و نیز مخالفت مذاکره‌کنندگان ایرانی با بندی مبنی بر غیرقانونی بودن توسعه هسته‌ای کشورمان در سال‌های پیش، در متن پیشنهادی قطعنامه شورای امنیت ازجمله مهم‌ترین اختلافات ایران و 1+5 در جریان مذاکرات دیروز بود. مذاکراتی که معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا را تا ساعت 4صبح بامداد دیروز در اتاق ویژه مذاکرات نگه داشت و دیروز هم در جریان گفت‌وگوهای دو و چندجانبه محمدجواد ظریف و همتایان غربی و شرقی وی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اواخر شب گذشته، نشست ایران و 1+5 برگزار شد و با این که گمانه‌هایی درباره دستیابی به توافق پس از این نشست منتشر شد، اما تا لحظه انتشار این گزارش، هنوز خبری درباره توافق جامع هسته‌ای روی خروجی خبرگزاری‌های بین‌المللی قرار نگرفت. با این همه، توافقی که ایران و 1+5 بتوانند در وین بر سر آن اجماع و آن را جمع‌بندی کنند، هنوز با موانعی در بیرون از اتاق‌های مذاکرات هتل کوبورگ مواجه است، چراکه روزنامه وال‌استریت ژورنال نوشته «هرگونه توافق هسته‌ای با ایران با مخالفت شدید در کنگره آمریکا مواجه خواهد شد.»جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفته «به نظر می‌رسد دولت قصد ندارد در امضای توافق هسته‌ای، استانداردهایی را که تعهد کرده بود، رعایت کند.» پیش از این موشه یعلون، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی گفته بود «حصول یک توافق هسته‌ای بد نزدیک است و این توافق، موفق به بستن حتی یک رآکتور یا از کار انداختن حتی یک سانتریفیوژ در ایران نخواهد شد.» آن طور که بی.بی.سی به نقل از این مقام صهیونیستی نوشته، وی مدعی شده، عربستان سعودی، مصر و دیگر کشورهای خاورمیانه در نگرانی‌های تل‌آویو درباره توافق هسته‌ای سهیم هستند.

به این ترتیب حتی با وجود دستیابی دو طرف به توافق جامع در وین، باید منتظر سنگ‌اندازی تندروهای غربی در مسیر اجرای توافق بود ؛ اقداماتی که می‌تواند نشانه‌ای دیگر از غیرقابل اعتماد بودن واشنگتن در مسیر دیپلماسی باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر