jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۷۰۷ ۲۳ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

سازمان‌هایی که جریانات کلان اقتصاد و تجارت بین‌المللی را هدایت، نظارت و سیاستگذاری می‌کنند، سه سازمان اصلی هستند:

1) صندوق بین‌المللی پول (IMF)

یکی از سازمان‌های وابسته به سازمان ملل متحد است که سال 1944م، تأسیس شد و هدف آن همکاری کشورها در جهت حل مسائل پولی بین‌المللی بود.

2) بانک جهانی

تأسیس آن سال 1944م، همزمان با صندوق بین‌المللی پول بوده و هدف اصلی آن، افزایش سطح رفاه کشورهای در حال توسعه از طریق اعطای وام با شرایطی است که خود بانک، دیکته (اِعمال) می‌کند. تحقیقات نشان داده است کشورهای جهان سوم از سیاست‌های این بانک، بهره چندانی نبرده‌اند.

3) سازمان تجارت جهانی (wTO)

این سازمان سال 1947م با موافقت و امضای 23 کشور جهان (با عنوان اختصاری گات) تشکیل شد و روزبه‌روز بر تعداد اعضای آن افزوده شده است. هدف اصلی این سازمان، به حداقل رساندن دخالت کشورها در امور تجارت بین‌الملل است تا بنگاه‌های تولیدی، از قدرت و امکانات رقابتی یکسانی در سطح بین‌المللی برخوردار شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر