jamejamonline
استان ها عمومی کد خبر: ۸۱۵۸۴۹ ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۱۱:۱۹

سرپرست معاون گردشگری کرمانشاه از احتمال نابودی آثار تاریخی 40 هزار ساله در روستای هجیج در شمال غرب استان کرمانشاه در صورت آبگیری سد داریان ابراز نگرانی کرد.

هشدار! آثار 40 هزار ساله زیر آب نرود

برنامه پیک بامدادی رادیو ایران در بخشی از برنامه خود به مسئله خطر نابودی آثار تاریخی در روستای هجیج پرداخت.

مرادی در این برنامه با اشاره به کشف بقایای انسان هایی مربوط به 40 هزار سال پیش در روستای هجیج و تکلم اهالی به زبان اورامی گفت: این روستا به لحاظ ساخت پلکانی و قدمت تاریخی از روستاهای هدف گردشگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: با این حال و علیرغم این شرایط، آبگیری سد منطقه آثار تاریخی، طبیعت زیبا و چشمه تاریخی منطقه را با تهدید مواجه می کند.

سرپرست گروه کاوش در منطقه هجیج نیز با اشاره به اینکه نتایج اولیه برنامه پژوهشی شناسایی و کاوش در مکان های پارینه سنگی منطقه هجیج شمال غرب استان کرمانشاه حاکی از وجود آثار سکونت انسان های نخستین در این منطقه است، گفت: نخستین بار است که آثاری با قدمت بیش از 40 هزار سال در این منطقه کشف شده است.

سونیا شیدرنگ افزود: بررسی ها نشان می دهد ساکنان غار نشین این منطقه از وسایلی همچون صدف و دندان گوزن به عنوان زیور آلات استفاده می‌کرده‌اند که به لحاظ تاریخی بسیار حائز اهمیت است. (خبرگزاری صدا و سیما)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: