jamejamnashriyat
نشریات واقعیت افزوده کد خبر: ۸۱۳۵۳۰   ۱۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

در حالی‌که برخی محوطه‌‌ها و بناهای تاریخی ایران از جمله شهر سوخته در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و در همین روزها در بن آلمان قرار است ثبت شهر باستانی شوش در این فهرست به رأی گذاشته شود، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت دو شهر اصفهان و تبریز در شورای جهانی صنایع دستی خبر می‌دهد.

اصفهان و تبریز ثبت جهانی می‌شوند

بهمن نامورمطلق، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، با اشاره به این که پیشتر در حوزه صنایع دستی شهر یا مکانی به ثبت جهانی نرسیده بود، به ایسنا گفت: چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی و همچنین نشست تخصصی منطقه‌ای غرب آسیا که همزمان با آن انجام گرفت، موجب شد فکرهای تازه‌ای به ذهن‌مان برسد و در عرصه بین‌الملل اتفاقات تازه‌ای بیفتد.

او یکی از مهم‌ترین این اتفاقات را افزایش تعداد هنرمندان ایرانی در شورای جهانی صنایع دستی برشمرد و گفت: پیش از این، فقط دو هنرمند ما عضو شورای جهانی بودند، اما در حال حاضر این هنرمندان بیش از ده نفر هستند و هرچه این تعداد افزایش یابد، قدرت چانه‌زنی ما در سازمان جهانی صنایع دستی بالا می‌رود و ارتباطات هنرمندان ما با همتایان خود و نمایشگاه‌های دیگر بیشتر می‌شود.

به گفته نامور مطلق، سفر اخیر اعضای شورای اجلاس آسیایی و منطقه‌ای به اصفهان، آنها را ترغیب کرد تا آنجا را به عنوان شهر خلاق صنایع دستی توسط سازمان جهانی صنایع دستی ثبت کنند.

البته گزینه دیگری برای ثبت در شورای جهانی صنایع دستی مطرح شده است؛ شهر تبریز. نامور مطلق با بیان این که تبریز از سوی ایران به عنوان شهر خلاق فرش معرفی شده است گفت: روز سه‌شنبه، غدا هیجاوی، رئیس منطقه آسیا ـ اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی به ایران آمد تا به تبریز سفر کند. امروز هم رئیس و کارشناس صنایع دستی هند و شنبه نیز کارشناس کشور عمان به تبریز سفر می‌کنند تا این اتفاق خوب برای این شهر بیفتد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر