jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۱۳۰۸۳   ۱۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

وزارت خارجه‌ آمریکا با ادعای «پیشرفت چشمگیر» شرایط حقوق بشر در بحرین، در بیانیه‌ای اعلام کرد واشنگتن قانون ممنوعیت فروش سلاح به این کشور را لغو کرده است! سلاح هایی که به گفته منابع خبری بیشتر در جهت سرکوب معترضان بوده است.

به گزارش پرس‌تی‌وی، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دوشنبه اعلام کرد: «واشنگتن معتقد است شرایط حقوق بشر در بحرین به‌طور کافی محقق نشده است اما طبق گزارش سازمان حقوق بشر که اخیرا منتشر شد، این کشور پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه داشته است.» وی افزود: «بحرین بسیاری از توصیه‌های کمیته حقیقت‌یاب مستقل این کشور را اجرا کرده است، از جمله آزاد کردن شماری از زندانیان سیاسی که اخیرا توسط رژیم این کشور صورت گرفت.» این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که براساس گزارش‌ها، عفو اخیر پادشاه بحرین که به آزادی تعدادی از زندانیان بحرینی منجر شد، شامل حال زندانیان سیاسی نشده است. همچنین تعدادی از زندانیان سیاسی در این کشور با وجود اتمام دوره‌ محکومیت‌شان و یا برخورداری از شرایط این عفو پادشاهی، از زندان رژیم آل خلیفه آزاد نشده‌اند. به همین دلیل سازمان دیده‌بان حقوق بشر با بیان آن که بحرین همچنان به سرکوب مخالفان ادامه می‌دهد، از اقدام آمریکا انتقاد کرد. ویلیام روبوک، سفیر آمریکا در بحرین از اقدام کشورش در لغو قانون ممنوعیت تسلیح بحرین، استقبال کرد و افزود این موضوع به گسترش همکاری نظامی ‌و امنیتی بین دو کشور منجر خواهد شد. روبوک همچنین گفت روابط بحرین و آمریکا دارای پیشینه‌ای مستحکم است و منافع مشترک گسترده‌ای بین این دو کشور وجود دارد. خبرگزاری بلومبرگ اوایل ماه جاری در گزارشی اعلام کرده بود که جان کری، وزیر خارجه آمریکا در دیدار با شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، همتای بحرینی خود در پاریس، لغو قانون منع فروش تسلیحات را به وی وعده داده بود. این قانون از سال 2011 و پس از آغاز انقلاب شیعیان برای برپایی حکومت مشروطه در این کشور توسط آمریکا تصویب شده بود. نکته جالب توجه این‌که این سلاح‌ها بیشتر به سلاح و تجهیزاتی مربوط می‌شود که دولت برای سرکوب معترضان استفاده می‌کند و شامل سلاح های سنگین مانندتوپ یاتانک و هواپیما نمی‌شود .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر