jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۳۰۸۳   ۱۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

وزارت خارجه‌ آمریکا با ادعای «پیشرفت چشمگیر» شرایط حقوق بشر در بحرین، در بیانیه‌ای اعلام کرد واشنگتن قانون ممنوعیت فروش سلاح به این کشور را لغو کرده است! سلاح هایی که به گفته منابع خبری بیشتر در جهت سرکوب معترضان بوده است.

به گزارش پرس‌تی‌وی، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دوشنبه اعلام کرد: «واشنگتن معتقد است شرایط حقوق بشر در بحرین به‌طور کافی محقق نشده است اما طبق گزارش سازمان حقوق بشر که اخیرا منتشر شد، این کشور پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه داشته است.» وی افزود: «بحرین بسیاری از توصیه‌های کمیته حقیقت‌یاب مستقل این کشور را اجرا کرده است، از جمله آزاد کردن شماری از زندانیان سیاسی که اخیرا توسط رژیم این کشور صورت گرفت.» این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که براساس گزارش‌ها، عفو اخیر پادشاه بحرین که به آزادی تعدادی از زندانیان بحرینی منجر شد، شامل حال زندانیان سیاسی نشده است. همچنین تعدادی از زندانیان سیاسی در این کشور با وجود اتمام دوره‌ محکومیت‌شان و یا برخورداری از شرایط این عفو پادشاهی، از زندان رژیم آل خلیفه آزاد نشده‌اند. به همین دلیل سازمان دیده‌بان حقوق بشر با بیان آن که بحرین همچنان به سرکوب مخالفان ادامه می‌دهد، از اقدام آمریکا انتقاد کرد. ویلیام روبوک، سفیر آمریکا در بحرین از اقدام کشورش در لغو قانون ممنوعیت تسلیح بحرین، استقبال کرد و افزود این موضوع به گسترش همکاری نظامی ‌و امنیتی بین دو کشور منجر خواهد شد. روبوک همچنین گفت روابط بحرین و آمریکا دارای پیشینه‌ای مستحکم است و منافع مشترک گسترده‌ای بین این دو کشور وجود دارد. خبرگزاری بلومبرگ اوایل ماه جاری در گزارشی اعلام کرده بود که جان کری، وزیر خارجه آمریکا در دیدار با شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، همتای بحرینی خود در پاریس، لغو قانون منع فروش تسلیحات را به وی وعده داده بود. این قانون از سال 2011 و پس از آغاز انقلاب شیعیان برای برپایی حکومت مشروطه در این کشور توسط آمریکا تصویب شده بود. نکته جالب توجه این‌که این سلاح‌ها بیشتر به سلاح و تجهیزاتی مربوط می‌شود که دولت برای سرکوب معترضان استفاده می‌کند و شامل سلاح های سنگین مانندتوپ یاتانک و هواپیما نمی‌شود .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر