jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۱۲۹۸۲ ۰۹ تير ۱۳۹۴  |  ۱۵:۱۲

ورود موج جدید گرما به ایران

خاموشی‌‌های تابستانی آغاز شد

همزمان با ورود موج جدید جبهه هوای گرم تابستانی به کشور، توانیر در حالی خواستار صرفه‌جویی مردم در مصرف برق شده که خاموشی‌های پراکنده برق در تهران آغاز شده است.

خاموشی‌‌های تابستانی آغاز شد

موج جدید گرما از هفته جاری وارد کشور شده است و با افزایش دمای هوا پیک مصرف برق کشور هم افزایش قابل توجهی می یابد.

بر این اساس پیش بینی می‌شود پس از ثبت رکوردهای جدید مصرف برق در روزهای پایانی بهار سال جاری، در نخستین روزهای فصل تابستان ورود یک جبهه هوای گرم منجر به جهش جدید مصرف برق شود.

افزایش پیک مصرف برق و ورود جبهه هوای گرم تابستانی به ایران با واکنش شرکت توانیر هم روبرو شده به طوری که این مجموعه خواستار صرفه‌جویی در مصرف برق و رعایت الگوهای مصرف توسط مشترکان شده است.

توانیر در اطلاعیه خود اعلام کرده است: براساس پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش دما در روزهای آینده، از هموطنان درخواست می شود مدیریت مصرف برق را به ویژه در ساعت های اوج بار (ساعات ۱۲ تا ۱۶ بهدارظهر و ۱۹ تا ۲۳ شب) در دستور کار خود قرار دهند.

در این اطلاعیه تاکید شده است با خاموش کردن لامپ‌های اضافی، ایجاد دمای مناسب برای تنظیم ترموستات در کولرهای گازی بین ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتیگراد و خاموش کردن لوازم پرمصرف برقی مانند اتو، لباسشویی، ظرفشویی و جارو برقی در ساعات اوج بار، زمینه پایداری شبکه برق را فراهم کنند.

در همین حال مسئولان صنعت برق اعلام می‌کنند: با افزایش هر یک درجه دمای هوای کشور پیک مصرف برق ایران ۵۰۰ مگاوات قد می کشد و در صورت عدم صرفه جویی احتمال خاموشی‌های پراکنده وجود دارد.

آمارهای شرکت مدیریت شبکه برق ایران هم حاکی از آن است که پس از چند روز فروکش کردن مصرف برق، روز گذشته اولین رکورد مصرف برق تابستانی در ساعت ۱۴:۳۸ دقیقه بعد از ظهر با مصرف بیش ۴۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات به ثبت رسیده است.

گفتنی است؛ از امروز خاموشی‌های پراکنده برق در برخی از مناطق پایتخت به ویژه مرکز شهر به وقوع پیوسته و قطعا در صورت عبور پیک مصرف برق از مرز ۵۰ هزار مگاوات به عنوان خط قرمز مصرف کشور، دامنه خاموشی‌ها هم گسترده تر خواهد شد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر