jamejamonline
ورزشی کد خبر: ۸۰۸۸۰۵   ۲۷ خرداد ۱۳۹۴  |  ۰۶:۰۲

توپ طلای فوتبال دنیا در هفت سال اخیر فقط بین کریستیانو رونالدو و لیونل مسی رد و بدل شده است. لیونل مسی این جایزه ارزشمند را چهار بار به خانه برده و رقیب پرتغالی‌اش یعنی کریستیانو رونالدو سه مرتبه موفق به کسب آن شده است. رد و بدل شدن معتبرترین و بزرگ‌ترین جایزه انفرادی دنیای فوتبال بین این دو فوق ستاره، انتقادات زیادی را برانگیخته است.

توپ طلا در انتظار شماست

پپ گواردیولا، سرمربی کنونی بایرن مونیخ وقتی رونالدو برای سومین بار توپ طلا را برد، در گفتوگویی اظهار کرد: سال آینده دوباره در زوریخ (مقر فیفا) رونالدو و مسی را میبینیم. توپ طلای فوتبال دنیا که به برترین بازیکن فوتبال دنیا در طول یک سال تعلق میگیرد، پیش از این مورد انتقاد آرسن ونگر نیز قرار گرفته بود. ونگر این دست از جایزههای انفرادی را خلاف روح فوتبال میداند که یک ورزش تیمی است . البته دلیل اصلی شکل گرفتن این حجم از انتقادات علیه توپ طلا، بردن مداوم این جایزه از سوی رونالدو و مسی است.

اگر ستارههای دیگری فرصت بردن توپ طلا را پیدا میکردند، شاید ماهیت این جایزه چنین زیر سوال نمیرفت، اما درخشش مسی و رونالدو در سالهای اخیر به حدی بود که به هیچ ستارهای اجازه نداد به آن نزدیک شود. ژاوی، فرانک ریبری و مانوئل نویر مهمترین بازیکنانی بودند که در سالهای اخیر شانس بردن توپ طلا را داشتند. آنها به جمع سه کاندیدای نهایی راه یافتند، اما در نهایت همه چیز را به مسی و رونالدو واگذار کردند.

البته نشانههایی در راه است؛ نشانههایی که نشان میدهد سلطنت مسی و رونالدو در توپ طلا بزودی تمام میشود. دلیل آن نه از دست رفتن تدریجی آمادگی رونالدو و مسی که عرض اندام ستارههای دیگری در فوتبال دنیا است. تصور این که مسی و رونالدو روزی در راه کسب توپ طلا رقابت را به بازیکنان دیگری واگذار کنند مشکل است، اما بازیکنانی هستند که توپ طلا در انتظار آنهاست و درخشش طلایی جایزه برترین بازیکن فوتبال جهان به آنها چشمک میزند.

بیشترین شانس برای سوارز

فکرکردن به گازهای لوئیس سوارز دیگر کافی است. او گذشته را فراموش کرده، نهایت سعی و تلاش خود را در زمان حال به کار میگیرد و به آینده فکر میکند. این اروگوئهای و این ستاره باشگاه بارسلونا اکنون هم یکی از برترین بازیکنان فوتبال جهان است. او یکی از پرامیدترین گزینههای ممکن برای تصاحب توپ طلا در آینده و خارج کردن آن از زیر سلطه مسی و رونالدو است.

سوارز در لیورپول هم میتوانست شانس تصاحب این موفقیت را داشته باشد، اما اکنون در بارسلونا هم میتواند چنین کاری انجام بدهد. سوارز شاخصههای تبدیل شدن به برترین بازیکن فوتبال جهان را دارد. البته برای عملی شدن این اتفاق نیاز به زمان دارد، زمانی که در آن بتواند بارسلونا را تحت تاثیر درخشش خود قرار بدهد و علاوه بر آن پا به پای مسی گل بزند. او بعد از مسی در فصل اخیر بیشتر از هر بازیکن دیگری برای تیمش پیروزی رقم زد.

موانع بر سر راه کسب توپ طلا

چه دلیلی واضح تر از رونالدو و مسی برای دست نیافتن فوق ستارهای به نام سوارز میتواند وجود داشته باشد؟! سوارز برای پشت سر گذاشتن مسی و رونالدو باید فاصله خود را با آنها کم کند. البته یک مشکل بزرگ دیگر هم دارد؛ این که گاهی هوس میکند بقیه را گاز بگیرد یعنی همان چیزی که باعث شد از قرار گرفتن در جمع برترینهای فوتبال دنیا در سال 2014 از سوی فیفا محروم شود. به هر حال سوارز بیشترین شانس را در میان سایر ستارههای فوتبال دنیا برای به دست آوردن توپ طلا دارد.

نیمار؛ شکننده، اما پرامید

پسر محبوب برزیلیها از آن دست ستارههای پرامید برای کسب توپ طلاست. پله اسطوره بی بدیل دنیای فوتبال پیشبینی کرده او در آینده توپ طلا را از چنگ رونالدو و مسی بیرون بکشد. نیمار 24 ساله البته هنوز به آن سطحی نرسیده که مسی و رونالدو در آن هستند، اما آینده او بسیار درخشان است. او در فصلی که گذشته در کنار مسی و سوارز مرگبارترین مثلث تاریخ باشگاه بارسلونا را تشکیل داد و روی هم رفته 120 گل زدند. نیمار، گلزن بزرگی است و باوجود جوانی، تجارب بسیار زیادی در اختیار دارد که میتواند او را در لحظه باشکوهی قرار دهد که نامش را به عنوان برنده توپ طلا اعلام کنند.

موانع: از بحث مسی و رونالدو و برتریشان بر دنیای فوتبال در چند سال اخیر که بگذریم، به برخی ویژگیهای خود نیمار میرسیم. نیمار تا حدودی شکننده و ظریف است و معمولا در طول یک سال با مصدومیتهای متعددی دست و پنجه نرم میکند. حتی یک مصدومیت کوچک و بیرون رفتن از ترکیب بارسلونا برای یک بازی میتواند در راه کسب توپ طلا از سوی او تاثیرگذار باشد.

کار سخت ستاره فرانسوی

اکنون در فوتبال اروپا هیچ بازیکنی به اندازه پل پوگبای فرانسوی از سوی باشگاههای مختلف، پیشنهادهای مالی وسوسهکننده در اختیار ندارد. این ستاره فرانسوی یوونتوس حتی اگر این فصل در یوونتوس بماند، در نهایت زمانی با یک قرارداد بسیار نجومی از این تیم جدا میشود. پوگبا یکی از بازیکنانی است که در آینده میتواند برنده توپ طلا باشد. او برای این موفقیت بزرگ همه چیز در اختیار دارد، جز تجربه. از سویی نیاز دارد توانایی فوقالعاده خود را تکمیل کند. پوگبا چند سال دیگر توپ طلا را میبرد؟ پنج سال آینده زمانی طلایی برای اوست. شاید هم کمی بیشتر طول بکشد.

موانع: پوگبا شاید آن چیزی نباشد که بسیاری از مردم تصورمی کنند. بله، درست است؛ او اکنون نجومیترین پیشنهادها را از سوی بزرگترین تیمهای اروپایی در اختیار دارد، اما این دلیل خوبی برای بردن توپ طلاست؟ مسلما خیر. چیزی که میتواند مانع او شود، افتهای پیاپی اوست. توپ طلا با یک افت مقطعی بسرعت از فوق ستارهها دور میشود.

آگوئرو و نیم نگاه به توپ طلا

برترین گلزن این فصل رقابتهای لیگ برتر انگلیس نمیداند دقیقا چه کاری باید انجام دهد تا بین سه کاندیدای نهایی توپ طلا قرار بگیرد. او آمار بیشترین تعداد گل در کمترین زمان ممکن را در تاریخ لیگ برتر انگلیس داراست. شم بالای گلزنی اما به تنهایی برای بردن توپ طلا کافی نیست. او باید بخشی از دلایل تیمش برای رسیدن به موفقیتهای عظیمی مانند فتح لیگ قهرمانان اروپا یا کوپا آمریکا باشد. آگوئرو شاید برای فتح جامهای بیشتر مجبور به ترک منچسترسیتی شود. دراین صورت امکان نزدیک شدن توپ طلا به وی وجود دارد.

موانع: مصدومیت، مشکل ثابت آگوئرو هم به شمار میرود. او با یک مصدومیت بازیهای مهمی را از دست میدهد، اما مهم تر از آن هموطن نامدارش لیونل مسی است. سرخیو میتواند حداقل در تیم ملی فوتبال آرژانتین خود را از زیر سایه مسی خارج کند؟

هازارد و آرزوی توپ طلا

هازارد در فصل اخیر لیگ برتر انگلیس، عنوان برترین بازیکن را به دست آورد. ستاره بلژیکی چلسی چندی پیش در گفتوگویی صریحا به این اشاره کرد که دوست دارد مانند مسی و رونالدو روزی توپ طلای فوتبال دنیا را ببرد. هازارد به آرزویش نزدیک است، اما نه امسال. چهار سال آینده بهترین زمان ممکن برای کسب توپ طلا از سوی او خواهد بود. پیش بینی میشود اگر در این مدت این موفقیت بزرگ را به دست نیاورد، دیگر نخواهد توانست، اما هازارد یک ستاره تمام عیار است. او در فصلهای گذشته آرام آرام به چیزی تبدیل شد که اکنون هست. این روال ادامه دارد و او میتواند به همین ترتیب به توپ طلا برسد.

موانع: او نیز مانند پوگبا و آگوئرو جایی بازی میکند که ستارههای بیشتری دور و بر او هستند. هازارد، فتح لیگ قهرمانان اروپا را کم دارد و علاوه بر آن اکنون فاصلهاش با مسی و رونالدو زیاد است. او برای رسیدن به توپ طلا باید عجله کند.

انبیسی اسپورت/ مترجم: هیلدا حسینیخواه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

باعث خوشحالی و مسرت است که رهبر معظم انقلاب در جمع قهرمانان و سرمایه‌های ورزش کشور، همچون همیشه مدبرانه به بسیاری از مسائل و معضلات این حوزه اشاره کردند و با بیانات خود، برنامه اصلی دستگاه‌ های ورزشی کشور را طی سال‌های آتی ترسیم نمودند.

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

اگر شناختی از عملکرد کمیته ملی پارالمپیک طی دوره‌های قبل داشته باشیم به این جمع‌بندی می‌رسیم که تصمیم ستاد رقابت‌ های پارالمپیک توکیو برای دوره‌2020 این بود که اعزام ورزشکاران بر حسب قانون «کیفی‌ گرایی» باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها