jamejamonline
استانها عمومی کد خبر: ۸۰۶۱۶۷   ۱۹ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۰:۳۱

توفان با سرفت 115 کیلومتر از روز گذشته سیستان را فرا گرفته و مردم منطقه با توجه به شدت گرد و خاک امکان خروج از خانه‌هاو تردد در خیابان ها را ندارند.

توفان با سرعت 115 کیلومتر سیستان را فراگرفت

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان روز سه شنبه گفت: حداکثر سرعت توفان همراه با گرد و خاک شدید که از روز گذشته منطقه سیستان را فرا گرفته است به 115 کیلومتر بر ساعت رسید.

علی ملاشاهی افزود: شدت وزش توفان، غلظت گرد و غبار حاکم بر منطقه سیستان شامل پنج شهرستان زابل، هیرمند، هامون، نیمروز و زهک واقع در شمال سیستان و بلوچستان را به 25 برابر حد مجاز و هشت برابر حد بحرانی رساند.

وی گفت: حداقل شعاع دید افقی در منطقه سیستان با توجه به شدت غلظت گرد و غبار 50 متر گزارش شده است.

وی استاندارد جهانی ریزگردها در هر متر مکعب از هوا را 155 میکروگرم عنوان کرد و افزود: بر اساس آخرین اطلاعات غلظت ذرات معلق در هوای شهرهای منطقه سیستان از روز گذشته تا کنون به سه هزار و 924 میکرو گرم بر متر مکعب رسیده است.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از امروز بعد از ظهر شدت توفان در منطقه سیستان کاهش می یابد.

وی افزود: توفان گرمسیری در موقعیت عرض جغرافیایی 20 درجه شمالی و 65 درجه شرقی تشکیل و در فاصله 960 کیلومتری از سواحل استان جریان دارد.

ملاشاهی اظهار کرد: با توجه به این شرایط از بعد از ظهر تا شب ابتدا نواحی شرقی سواحل سیستان و بلوچستان مواج و توفانی می شود و به تدریج تا پایان هفته بیشتر نقاط دریای عمان مواج و توفانی است.

استان سیستان و بلوچستان به علت بروز خشکسالی 16 ساله و وزش بادهای موسمی 120 روزه که در چند سال اخیر به 180 روز افزایش یافته در سیستان و مونسون در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار بالایی روبروست که بعضا سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از 20 برابر حد استاندارد می شود.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.