jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۸۰۳۹۵۲ ۱۱ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۲:۱۱

سخنگوی دولت هر گونه دخالت دولت در انتخابات و سوءاستفاده از امکانات به نفع خودش را تکذیب کرد.

تکذیب ادعای دخالت دولت در انتخابات

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز، در پاسخ به پرسشی در خصوص اظهارات اخیر آیت‌الله جنتی مبنی بر دخالت دولت در انتخابات افزود: اگر منظور از این اظهارات دخالت در اجراست که حتماً باید دخالت و انتخابات را به شکل قانونی اجرا کنیم.

وی اضافه کرد: اما اگر منظور این باشد که دولت از منابع در اختیارش سوء استفاده می کند تا در انتخابات به نفع خودش اثر سوء بگذارد، قطعاً تکذیب می کنیم؛ دولت به هیچ عنوان این کار را نخواهد کرد.

نوبخت گفت: اینکه برخی اعضای دولت قبل از تشکیل این دولت عضو حزبی بوده اند و اکنون هر جا هستند حتماً از امکانات دولتی بخواهند به نفع حزبشان استفاده کنند این حرفی غیرواقعی است.

وی افزود: اعتقاد بر این است که ما امانتدار مردمیم و حق نداریم از امکانات عمومی برای سلایق شخصی‌مان استفاده کنیم.

سخنگوی دولت گفت: اینکه گفته نشود وابسته به چه حزبی هستند، چه واهمه‌ای وجود دارد اگر مشخص شود که برخی اعضای دولت عضو چه حزبی هستند، آیا صرف این اطلاع‌رسانی سوءاستفاده است؟ این طور نیست.

نوبخت تأکید کرد: دولت به هیچ عنوان از امکانات و امانتی که در اختیارش هست برای القای نظرهایش در انتخابات استفاده نخواهد کرد.

وزارت تعاون ، مسئولیت شناسایی پردرآمدها

سخنگوی دولت گفت: وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی مسئولیت شناسایی پردرآمدها را بر عهده گرفته است.

نوبخت در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مبنی بر دشوار بودن شناسایی افراد پردرآمد افزود: ‌با توجه به اینکه در قانون تصریح شده است که باید یارانه پردرآمدها حذف شود، وزارت تعاون مأمور شد از پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف،‌ اطلاعات لازم را جمع‌آوری کند تا بتوان افراد پردرآمد را شناسایی و قانون را اجرا کرد.

وی گفت:‌ مطالبی که در خصوص سخت بودن شناسایی این افرد گفته شد حرف درستی است زیرا شناسایی همه افراد پردرآمد دشوار است چون در آمد یک وجه موضوع است، گاهی افراد درآمد بالا دارند اما هزینه‌ها را نیز باید در نظر گرفت، مانند هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ یا داشتن بیماران صعب‌العلاج وتأمین هزینه درمان آنان.

نوبخت افزود:‌ با این حال وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی این مسئولیت را بر عهده گرفته است تا پردرآمدها را تا جای ممکن و تا جایی که مطمئن است شناسایی کند و اگر اشتباهی روی دهد قابل اصلاح و بازبینی باشدکه این وزارتخانه به طور جدی در این باره در حال فعالیت است.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص برپایی تجمعات غیرقانونی در اعتراض به روند مذاکرات گفت: این بحثی عمومی است، با وجود اینکه مقام معظم رهبری این امکان را به وجود آورند که همه، نظرهایشان را بیان کنند، همچنان که در دانشگاه‌ها گفت و شنودهای دوطرفه و میزگردهایی بر گزار شد.

نوبخت افزود: ‌صدا و سیما نیز چون از رهبری تبعیت می‌کند به صورت موسع این برنامه‌ها را پوشش داد پس انتظار می رفت پیام کسانی که دغدغه دارند یا به‌اصطلاح دلواپس هستند فرصت داشته باشند دغدغه‌هایشان را بیان کنند که این برای دولت مغتنم است.

وی اضافه کرد: ‌با این حال این تجمعات غیرقانونی برگزار شد و این افراد باید بدانند که این کار غیرقانونی با توجه به نگاه امام راحل و حتی مقام معظم رهبری علاوه بر غیرقانونی بودن خلاف شرع نیز هست.

نوبخت افزود: پس به نوعی تجمعات غیرقانونی که فراتر از بیان نظرهاست خلاف شرع محسوب می‌شود؛ گفتار و رفتار این افراد باید منطبق باشد و اگر به شرع معتقدند در رفتار نیز باید پایبند باشند.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به لغو سخنرانی آقای مطهری در کرج گفت: صرف نظر از اینکه آقای مطهری فردی اصیل، ‌فهیم،‌ ‌دلسوز انقلاب و صاحبنظر است و باید نظرهایش را بشنویم، همانطور که اگر کسی نظری دارد در چارچوب قانون بیان می‌کند و حتی در تجمعات غیرقانونی اظهار می دارد، این حق را نیز باید برای فرزند خلف و برومند شهید مطهری قائل باشیم که نظرهایش را بیان کند.

نوبخت افرود: ‌همه استانداران و فرمانداران موظفند در چارچوب صیانت از حقوق قانونی و آزادی بیان، تلاش کنند ‌هر سخنران که دعوت می‌شود فرصت برایشان ایجاد شود تا همه افراد در چارچوب قانون دیدگاه‌هایشان را بیان کنند.

وی گفت:‌ از وزیر کشور چنین انتظاری می رود و او نهایت سازوکارهای لازم در استان‌ها را فراهم می‌کند که این مسائل تکرار نشود.

افزایش صادرات و کاهش واردات، اولویت دولت

سخنگوی دولت، گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را تشریح کرد و گفت : تلاش برای افزایش نرخ رشد تولید، افزایش صادرات و کاهش واردات در اولویت است.

نوبخت با بیان اینکه در هفته گذشته مقام معظم رهبری بار دیگر بر اقتصاد مقاومتی و ضرورت مقاوم کردن اقتصادمان در برابر تکانه های خارجی تأکید کردند ، گفت : بعد از ابلاغ سیاست اقتصاد مقاومتی از سوی ایشان به تک تک دستگاه ها اعلام کردیم که کدامیک از 24 بند این سیاست ها متوجه آن وزارتخانه است و برنامه های آن وزارتخانه را در شورای اقتصاد تصویب کردیم و حالا بعد از یک سال، گزارش عملکرد آنها را دریافت می کنیم.

وی افزود: بندهای متوجه وزارت صنعت، معدن و تجارت معطوف به رشد تولید، افزایش صادرات و کاهش واردات است تا مناسبات بازارهای اقتصادی کشور را با اتکا به توانمندی داخلی تنظیم کنیم.

نوبخت اظهار داشت : بر اساس گزارش این وزارتخانه، از زمان ابلاغ این سیاست ها در سال 93 تا پایان این سال، افزایش تولید در قسمت فولاد خام 7.04 درصد، در بخش محصولات فولادی 2.3 درصد و در انواع خودروی سواری 55.9 درصد بوده است.

وی افزود: در همین مدت همچنین 27 هزار دستگاه خودرو صادر شد که رشد 190 درصدی نسبت به سال قبل از آن نشان می دهد.

سخنگوی دولت گفت : همچنین صادرات کشور 2.3 درصد رشد نشان می دهد.

نوبخت با بیان اینکه واردات به کشور در این مدت کاهش یافته است ، افزود: برای مواد اولیه و واسطه ای یک درصد و برای مواد مصرفی 30 درصد کاهش واردات داشته ایم.

سخنگوی دولت گفت : صادرات غیرنفتی در 7 ماهه پارسال 19 درصد رشد داشت و به 26.9 میلیارد دلار رسید.

وی افزود: محصولات پتروشیمی نیز با رشد 32 درصدی به 14.2 میلیارد دلار در سال 93 افزایش یافت.

ابلاغ بخشنامه صرفه جویی در اعتبارات

سخنگوی دولت با بیان اینکه پیش از این اعلام کرده بودم حداقل شش هزار میلیارد تومان در سال 94 از اعتبارات جاری صرفه جویی شده و به اعتبارات عمرانی کشور افزوده خواهد شد، افزود: به همین خاطر سازمان مدیریت و برنامه ریزی ابلاغیه ای را در 12 بند برای اجرای آن تهیه و به دستگاه ها ابلاغ کرد.

نوبخت با بیان اینکه این ابلاغیه شامل حقوق و دستمزد و یا خدمت رسانی دستگاه ها نمی شود و این مبالغ باید صد درصد اختصاص یابد گفت: یکی از این موارد درباره خرید خودروهای سواری داخلی است.

وی افزود: بر این اساس، دستگاه های اجرایی موظفند 50 درصد فروش ماشین های اسقاطی را صرف خرید خودروهای داخلی کنند.

نوبخت گفت: اگر خرید خودرو از طریق مازاد فروش نباشد و در ردیف های این دستگاه ها باشد موظفند حداقل 30 درصد صرفه جویی کنند.

وی افزود: دستگاه های اجرایی باید گزارش توجیهی برای دریافت تأییدیه به سازمان مدیریت و برنامه ریزی یا واحدهای استانی این سازمان ارائه دهند.

نوبخت از کاهش هزینه های سفر یا مأموریت خارج به میزان حداقل 50 درصد عملکرد سال قبل در سال 94 خبر داد و گفت: همچنین هزینه های مأموریت داخلی باید حداقل 40 درصد مبالغ سال قبل کاهش یابد و دستگاه ها موظفند برای مأموریت های نظارتی خود، راهکارهای جدیدی اتخاذ کنند.

وی از کاهش هزینه هر نوع گردهمایی و همایش از محل اعتبارات عمومی و اختصاصی به میزان 80 درصد عملکرد سال قبل خبر داد و افزود: اگر قرار است همایشی برگزار شود باید نیم روزه باشد تا شامل هزینه های جانبی و پذیرایی نباشد.

نوبخت گفت: در موضوعات پژوهشی گاهی با عناوین تکراری در پژوهش ها مواجه هستیم که قرار شد کمیته ای آنها را یکسان سازی کند و هزینه ها را کاهش دهد.

وی از کاهش هزینه های مواد مصرفی و ملزومات اداری به میزان 30 درصد عملکرد سال قبل خبر داد و افزود: حذف گزارش های کاغذی و جایگزین کردن نسخه های الکترونیکی از شیوه های معمول کاهش هزینه ها در این بخش است.

نوبخت با بیان اینکه به عنوان مثال خود بنده بعد از این جلسه قرار است به شورای اداری بروم گفت: پیش از این برای هر عضو شورای اداری مستندات کتبی تهیه می شد که قرار است از این پس با فلش این اطلاعات در اختیار اعضا قرار بگیرد و هزینه های کاغذ حذف شود.

وی با بیان اینکه هر نوع بکارگیری نیروی انسانی جدید از محل اعتبارات عمومی و اختصاصی دولتی ممنوع است افزود: اگر اعتباراتی در بودجه دیده شده باشد حداقل 70 درصد آن باید صرفه جویی شود.

نوبخت از صرفه جویی در هزینه های مصرف آب، برق، سوخت و ارتباطات به میزان 20 درصد خبر داد و گفت: همچنین خرید یا اجاره ساختمان جدید در سال 94 برای دستگاه های دولتی ممنوع است به استثنای واحدهایی که در سال 94 راه اندازی می شوند.

وی همچنین از صرفه جویی در لوازم اداری دستگاه های اداری حداکثر به میزان 50 درصد مبالغ سال گذشته خبر داد و افزود: شرکت های دولتی، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت علاوه بر رعایت این موارد باید حداقل 30 درصد هزینه های اداری و عمومی، توزیع و فروش و هزینه های عمومی تولید و سربار خود را صرفه جویی کنند.

نوبخت گفت: البته این صرفه جویی شامل هزینه های مستقیم تولید نمی شود.

تا حد ممکن اعتبارات عمرانی را کاهش نخواهیم داد

سخنگوی دولت گفت: با توجه به تأثیر سرمایه‌گذاری در طرح‌های عمرانی برای خروج از رکود و مهار کردن تورم، تا حد ممکن از اعتبارات عمرانی کاهش نخواهیم داد.

نوبخت در پاسخ به پرسشی درخصوص برنامه های دولت در صورت استمرار کاهش قیمت نفت افزود: طبعا متناسب با دریافت ها باید مدیریت تخصیص داشته باشیم.

وی اضافه کرد: به همین روشی که اکنون داریم تا جایی که می توانیم از هزینه های جاری صرفه جویی می کنیم اما چون سرمایه گذاری در طرح های عمرانی موجب می شود که سیاست خروج از رکود و مهار کردن تورم را با موفقیت پشت سر بگذاریم سیاست این است که تا حد ممکن اعتبارات عمرانی را تقلیل ندهیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص برنامه های صدا و سیما در نقد مذاکرات هسته‌ای گفت: صدا و سیما به حد کافی مباحث هسته ای و نظر مخالفان را پخش می کند و گاهی هم لحن و روشی که اتخاذ کرده نوعی تمسخر است.

نوبخت تصریح کرد: افکار عمومی به خوبی می تواند در این خصوص قضاوت کند اما تأکید می کنم نمایندگان ما در مذاکرات هسته ای با همه توان در حال تلاشند و به هیچ وجه روحیه‌شان را از دست نمی دهند.

وی افزود: همه تلاش آنان این است که حلقه تنگ تحریم های ظالمانه شکسته شود و مردم ایران از حقوق هسته ای خود استفاده کنند و از منابع در اختیارشان بهره‌مند شوند.

نوبخت تأکید کرد: مطمئن باشید اینها در دولت و نمایندگان ما در مذاکرات تأثیر سوء نخواهد گذاشت اما افکار عمومی به‌دقت این را رصد می کند و به موقع در این خصوص اظهار نظر خواهد کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش دیگری درباره برنامه دولت برای کاهش سفرهای خارجی اظهار داشت: هر سفری که بخواهد انجام شود ابتدا باید درخواست آن سفر در کمیته ای بررسی شود که ما به آن کمیته ابلاغ کرده ایم طبق سازوکار ویژه سال 1394 اقدام کند.

نوبخت افزود: اگر هم سفرها در این کمیته تأیید شود باید منابع ارزی و ریالی در اختیار قرار بگیرد که این را هم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چون ارز و ریال لازم را برای سفرها در اختیار دارد تخصیص خواهد داد.

نوبخت در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص تصویب برخی طرح ها در مجلس شورای اسلامی که بار مالی دارد گفت: طبق اصل 85 قانون اساسی مجلس نمی‌تواند چنین طرح هایی را تصویب کند اما اگر هم تصویب شود شورای نگهبان آن را تأیید نخواهد کرد.

وی در پاسخ به پرسش این خبرنگار مبنی بر احتمال تبلیغاتی بودن این گونه طرح ها با توجه به نزدیک شدن به انتخابات افزود: قضاوت در این خصوص با افکار عمومی است که آیا این طرح‌ها برای رفع مشکلات است یا خیر، که ان‌شاءالله همین طور است منتها باید بدانند که دولت اگر منابعی داشته باشد دریغ نمی‌کند.

از مستندات دولت درخصوص ممنوع‌التصویری آقای خاتمی بی‌خبرم

سخنگوی دولت گفت: موضوع ممنوع‌التصویری آقای سیدمحمد خاتمی مرتبط با دولت نیست.

نوبخت در پاسخ به پرسش خبرنگار آنا (خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی) در خصوص ارسال نامه مجمع روحانیون مبارز به دولت درباره ممنوع‌التصویری سیدمحمد خاتمی افزود: وقتی سخنگوی قوه قضاییه در این خصوص اظهار نظر کرده، چون شخصیت قانونمندی است، حتماً مستنداتی دارد که من از آن بی‌خبرم.

وی گفت: در شورای عالی امنیت ملی که بنده عضو آن هستم به خاطر ندارم که چنین مصوبه‌ای داشته باشد.

نوبخت با اشاره به پرسشی درخصوص ارسال نامه از مجمع روحانیون مبارز به دولت افزود: ما چنین نامه‌ای در دولت دریافت نکرده ایم، نمی دانم به شخص رئیس جمهور داده شده است یا خیر، البته حتماً اگر گفته اند نامه را ارسال کرده اند، ارسال کرده اند.

وی گفت: اما این روزها خیلی مد است که به عنوان نمونه می گویند 6732 استاد دانشگاه در اعتراض به موضوعی نامه دادند و ما می گردیم که نامه کجاست و به چه کسی رسیده است، اگر نامه مخاطبش ما هستیم باید به ما تسلیم شود گرچه می شود سرگشاده هم آن را منتشر کرد.

نوبخت افزود: به هر حال اینکه این نامه به رئیس جمهور رسیده یا نه، بی اطلاعم. من قبلاً نظرم را درباره شخصیت محترم جناب آقای سیدمحمد خاتمی اعلام کرده ام.

تفکیک وزارت ورزش و جوانان در دستور کار دولت نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره تفکیک جوانان از وزارت ورزش گفت: هنوز به صورت یک موضوع رسمی در دستور کار دولت نیست.

نوبخت افزود: البته عده ای نظراتی دارند که می شود ان را مطالعه کرد اما فعلا دولت هیچ برنامه ای برای این موضوع ندارد.

وی در باره مسکن جوانان هم گفت: در تبصره 20 قانون بودجه سال 94 کل کشور هزار و 300 میلیارد تومان تسهیلات و تفاوت نرخ تسهیلات قائل شده ایم.

سخنگوی دولت افزود: گرچه فعلا منابع ما محدود است اما مصمم هستیم تسهیلات جوانان را در دستور کاری خود قرار دهیم.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر وزیر اطلاعات گفت: از خود وی خواهش می کنیم که توضیحات بیشتری در این باره بدهند.

وی افزود: ممکن است عبارتی باشد که برای تغییر تحت فشار هستند که البته خودشان آن را اصلاح کردند.

خبرنگاری پرسید اخیرا آقای شمخانی اعلام کرده که جزو فهرست 23 نفره برای بازجویی آمریکاییها است، آیا آقایان فریدون عباسی و کامران دانشجو هم جزو این فهرست هستند؟ که سخنگوی دولت پاسخ داد: بنده فهرستی ندارم اما حتما از آقای شمخانی سوال می کنم و اگر وجود داشت در جلسه آینده عرض خواهم کرد.

وی درباره نرخ کاهش تورم هم با بیان اینکه دولت تورم را از رقم بالای 40 به زیر 15 درصد رسانده است گفت: الان کار خیلی سخت تر است زیرا چربی ها از بین رفته و به استخوان رسیده ایم .

نوبخت افزود: اما معتقدیم اقتصاد ما این ظرفیت را دارد که تورم را تک رقمی کند و هدفگذاری ما نیز تک رقمی کردن نرخ تورم است.

طرح تحول سلامت کند نشده است

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه گفته می شود که طرح تحول سلامت کند شده است گفت: اینطور نیست، این طرح در سال 1394 با قوت ادامه می‌یابد.

نوبخت افزود: ‌تلاش می کنیم مشکلات مالی آن را برطرف کنیم.

وی درباره طرح پلیس اقتصادی هم گفت:‌ هنوز دولت آن را بررسی نکرده که لازم است یا خیر.

نوبخت از فعال شدن بخش های مربوط به تنظیم بازار در هفته های اخیر خبر داد و افزود:‌ انتظار داریم بتوانیم از حقوق مصرف کنندگان صیانت کنیم.

نوبخت در پاسخ به سؤالی در باره انتقال پایتخت هم گفت: گروهی از کارشناسان وزارت راه و شهرسازی مأمور شده است که مطالعات قبلی این موضوع را به‌روزرسانی کند.

سخنگوی دولت افزود: منتظر نتیجه مطالعات این گروه هستیم تا بعدا درباره آن تصمیم‌گیری شود.

خبرنگاری درباره اظهارات رئیس جمهور و انتقادات صورت گرفته به دولت پرسید که نوبخت پاسخ داد: صحبت های رئیس جمهور اینگونه بود که اگر به برخی‌ها انتقادی صورت نگیرد اما خیلی‌ها خود را در انتقاد به دولت حتی با تمسخر در برخی رسانه‌ها مجاز می‌دانند که این نشان می‌دهد از چه روش‌هایی در مخالفت با دولت استفاده می‌شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره تهدید به بازگشت به تحریم با بیان اینکه روزهای پایانی مذاکرات است و دو طرف تلاش می کنند که توافقات را به سمت بیشترین مطلوبیت برای خود به پیش ببرند گفت: ممکن است از حرف‌های تحریک‌آمیز ازجانب مقامات مسئول یا غیرمسئول استفاده شود برای ما آنچه مبناست آن است که نوشته می شود و نه سخنرانی‌ها.

وی افزود: اما حتی اگر این اتفاق هم بیفتد و شرایط از اینکه هست سخت‌تر شود و منابع ما تغییر یابد، ما چند سناریو تدارک دیده ایم.

نوبخت گفت: یکی از این تهدیدات کاهش صادرات نفت ایران تا 500 هزار بشکه و حتی تا 300 هزار بشکه است.

وی با بیان اینکه ما در مقابل، راهکار دور زدن تحریم ها را حق خود می دانیم افزود: ‌برای کاهش صادارت نفتی هم برنامه جامعی داریم که اگر لازم باشد اعلام خواهد شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه حتی اگر مذاکرات به نتیجه برسد و منابع زیادی از ثروت ملی وارد اقتصاد کشور شود برای آن هم برنامه ریزی کرده ایم گفت: ‌در سال‌های گذشته 800 میلیارد دلار وارد اقتصاد ایران شد اما حاصل آن چه شد؟‌

نوبخت با بیان اینکه سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور منتظر ثبات اوضاع هستند افزود: ‌نتیجه مذاکرات حتما در تصمیم گیری آنها مؤثر است و یکی از دلایلی که مذاکره کنندگان با حفظ حقوق حقه ملت ایران در پی توافق هستند این است که اگر مذاکرات به نتیجه برسد بتوانیم از این سرمایه گذاری برای رشد وتوسعه کشور استفاده کنیم.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نوسانات قیمت نفت که بر روی منابع درآمدی دولت تأثیر می گذارد گفت: هر لحظه در حال رصد شرایط هستیم و آن را مدیریت می کنیم.

وی افزود: همچنین برای اینکه منابع درآمدی دولت در سال 1394 موفق شود دستورالعمل صرفه‌جویی در اعتبارات جاری را به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرده‌ایم.

نوبخت تصریح کرد: با این حال معتقدیم نظام قادر است در هر شرایطی ایستادگی و از حقوق حقه خود دفاع کند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه مذاکره کنندگان بر حفظ خطوط قرمز تأکید دارند گفت:‌ آنها نمی‌خواهند به هر قیمتی به توافق برسند.

وی با بیان اینکه با به نتیجه رسیدن مذاکرات منابع فراوانی برای ملت به وجود می آید افزود‌: ‌مطمئنا کسی دلخور نمی شود که ملت ایران از این منابع استفاده کند.

خبرنگاری پرسید: گفته می شود آزادسازی قیمت بنزین با هدف فشار بر افکار عمومی برای موضوع هسته ای است که نوبخت پاسخ داد: این قانون بودجه سال 1394 کشور است که باید اجرا شود و حتی از سال 1389 نیز بر آن تأکید شده بود.

وی از خبرنگاران پرسید: آیا این اولین بار است که دولت تدبیر و امید این کار را انجام داد و یا سال گذشته هم آن را انجام داد و حتی دولت قبل هم بر اساس تکالیف قانونی آن را انجام داد؟

سخنگوی دولت گفت: ‌حالا که ما قانون را اجرا می کنیم می گویند چرا قانون را اجرا می کنید؟

نوبخت افزود: یکی از رسانه ها اعلام کرده که نوبخت گفته است قیمت بنزین گران نمی شود و این دروغ است.

وی اضافه کرد: بنده در تاریخ 5 اسفند 1393 در مصاحبه با خبرنگار پارلمانی ایرنا در حاشیه جلسه علنی مجلس گفتم فعلا نیازی به افزایش قیمت حامل های انرژی در سال آینده نیست و باید برنامه ریزی شود اما فعلا نیازی به افزایش قیمت نیست.

سخنگوی دولت با گلایه از برخی رسانه ها که کلمه فعلا را از این خبر حذف کرده و خبر دروغ از وی منتشر کرده اند افزود: شما خبرنگاران را به عنوان هیئت منصفه مورد سؤال قرا رمی دهم که آیا اینگونه اطلاع رسانی منصفانه است؟

نوبخت گفت: ‌همچنین اخیراً که اعلام کرده ام در سال جاری 300 میلیارد تومان یارانه تولید داده ایم یکی از رسانه ها از یک تولیدکننده پرسید که آیا شما یارانه گرفته اید و پاسخ وی را به عنوان اینکه به بخش تولید یارانه داده نشده منعکس کرده است.

وی افزود: برای اینکه جزئیات تخصیص این یارانه را منتشر کنم اعلام می کنم که بابت راه اندازی کارخانه قند دزفول 10 میلیارد تومان و بابت کارخانه سیمان مازوت‌سوز 83 میلیارد و 504 میلیون تومان به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شد.

سخنگوی دولت گفت: همچنین به این وزارتخانه 50 میلیارد تومان برای صادرات خدمات فنی و مهندسی غیرنفتی داده شد.

نوبخت افزود: به وزارت جهاد کشاورزی هم بابت افزایش قیمت کمباین و کمک به کشاورزان 3 میلیارد و 559 میلیون تومان داده شد.

وی گفت: بابت خرید شیر برای توزیع در مدارس هم 160 میلیارد تومان تخصیص یافت و هم اکنون رقم تخصیص یافته به بخش تولید به 407 میلیارد تومان رسیده است زیرا در رزوهای اخیر 100 میلیارد تومان به حمل و نقل ریلی کمک کردیم تا قیمت بلیت بار و مسافر در شبکه ریلی گران نشود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تصمیمات هیئت وزیران با بررسی همه جوانب در دولت و مشارکت همه وزرا صورت می گیرد افزود: خبررسانی نباید طوری باشد که فلانی دروغ گفت.

نوبخت اضافه کرد: ‌مگر می شود چیزی را از مردم پنهان کرد؟

سخنگوی دولت گفت: ‌سرمایه اجتماعی این دولت مردم‌دوستی و راستگویی است و از برخی رسانه‌ها خواهش می‌کنم که در اطلاع‌رسانی خود روش‌های غیرحرفه‌ای را به کار نبردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مصاف جدی با یقه سفیدها

مصاف جدی با یقه سفیدها

تاکنون تلاش‌های زیادی برای احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت قضایی و اجتماعی از سوی آیت‌ا... رئیسی، رئیس قوه‌قضاییه صورت گرفته و نتایجی در برداشته است اما با این وصف، موضوع صدور دستورالعمل اجرایی قانون اعاده اموال نامشروع مسؤولان را شاید بتوان جزو برجسته‌ترین اقدامات صورت گرفته در این زمینه دانست.

مذاکره نکردیم، جنگ هم نمی‌شود

مذاکره نکردیم، جنگ هم نمی‌شود

در چند روز گذشته لفاظی‌های بسیاری مبنی بر این‌که ممکن است یک جنگ بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران رخ دهد صورت گرفته است که بیشترین سهم در این لفاظی‌ها مربوط به دیپلمات‌های غربی و رسانه‌های نزدیک و وابسته به آنها بوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر