jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۰۳۹۵۰ ۱۱ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۱:۵۴

مذاکرات میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 در حالی به دوران حساسی رسیده که برخی فضاساز‌ی‌های رسانه‌ای غربی‌ها ابهامات جدیدی در صداقت رفتاری آنان ایجاد کرده است.

توافق بر سر برگشت پذیری تحریم‌ها!

مقامات غربی به خبرگزاری رویترز اعلام کردند که کشورهای گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در خصوص شیوه احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صورتی که تهران شرایط توافق نهایی هسته‌ای را نقض کند، به توافق رسیدند و مانع اصلی در مسیر توافق قبل از پایان مهلت ۳۰ ژوئن را از میان برداشتند.

این خبر از سوی رسانه‌ای همچون رویترز که همواره مجری اهداف کلان غرب در عرصه جهانی بوده در حالی مطرح شده که دو کلید واژه در این خبرها دیده می‌شود. نخست آنکه گروه 1+5 در قبال شیوه احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران به توافق رسیده‌اند و دوم آنکه با این توافق گام مهمی برای توافق نهایی برداشته شده است.

رویترز در حالی ادعای اجماع 1+5 درباره برگشت پذیری تحریم‌ها را مطرح کرده که هیچ کدام از کشورها در قبال آن موضع گیری نکرده و از رسیدن به توافق سخنی نگفته‌اند. امری که نشانگر استمرار اختلافات میان اعضای 1+5 است. به عبارتی غرب با ایجاد فضای رسانه‌ای به دنبال القاء اتحاد 1+5 است در حالی که در عمل چنین وحدتی وجود ندارد.

نکته دیگر آنکه با توجه به اینکه این اقدام (به اصطلاح توافق 1+5) از سوی گروه 1+5 بوده و ایران نقشی در آن نداشته این اقدام یعنی یکجانبه گرایی این گروه که عملاً مردود است. بر اساس اصل مذاکره همه طرف‌ها باید در یک تصمیم نقش داشته‌ باشند آن هم در مسئله مهمی مانند مسئله تحریم‌ها نظر و دیدگاه جمهوری اسلامی ایران اصلی اساسی است و دیدگاه 1+5 هرگز نمی‌تواند ملاک رفتاری در توافقات باشد.

نکته دیگر آنکه مسئله برگشت پذیری تحریم‌ها بخش کوچکی از موانع مذاکرات بوده و نه همه آن که ادعا می‌شود گام مهمی برای توافق برداشته شده است. اصل اساسی در مذاکرات حفظ حقوق هسته‌ای ایران از جمله چرخه سوخت هسته‌ای، لغو همه تحریم‌ها و ضمانت 1+5 مبنی بر برهم نزدن مفاد توافقات و نیز عدم طرح زیاده خواهی بعد از توافق است.

بر این اساس ادعای رسانه‌های غربی مبنی بر برداشته شدن گام مهم در روند مذاکرات ادعایی واهی و صرفاً برای انحراف افکار عمومی از اصول جاری در مذاکرات یعنی تعهدات غرب مبنی بر پایان دادن به دشمنی با حقوق هسته‌ای ایران و لغو تمام تحریم‌ها است. بازی رسانه‌ای غرب نشانگر استمرار سیاست بی منطقی و یک جانبه گرایانه غرب است که مهر تایید دیگری بر حقانیت بی‌اعتمادی ایران به غرب و وعده‌های مطرح شده از سوی آنان در روند مذاکرات است.

قاسم غفوری - جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

الزامات اقناع افکار عمومی

الزامات اقناع افکار عمومی

رهبر عالیقدر انقلاب در دیدار با اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا بر ضرورت اقناع افکار عمومی به منظور همراه‌سازی مردم در رعایت ضوابط و شیوه نامه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های صادره از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر