jamejamonline
سیاسی مجلس کد خبر: ۸۰۱۰۶۴ ۰۳ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۱:۲۲

ابهامات نمایندگان در باره زیاده خواهی های جدید آمریکا در زمینه تحریم ها و بازرسی از مراکز مهم نظامی کشور موجب شد که وزیر امور خارجه در جلسه ای غیر علنی به مجلس اطمینان دهد که خطوط قرمز در همه مراحل مذاکره حفظ می‌شود.

در جلسه غیر علنی مجلس با تیم هسته ای چه گذشت

به گزارش جام جم آنلاین در جلسه غیر علنی امروز یکشنبه مجلس محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان به سوالات وابهامات نمایندگان پیرامون مذاکرات اخیر ایران و5+1 پاسخ دادند.

هرچند پس از نشستی دو ساعته در نخستین واکنش مهدی کوچک زاده نماینده تهران در اعتراض به اظهارات وزیر ،درگیری لفظی با وی پیدا کرد وبا پا در میانی دیگر نمایندگان وزیر خارجه به بیرون صحن علنی راهنمایی شد، اما اظهارات علی لاریجانی در خصوص این نشست تاکید داشت که تیم هسته‌ای کشور گزارش مبسوطی از روند مذاکرات به مجلس ارائه کرده و اظهار امیدواری کرد که در تعاملات دوجانبه میان نمایندگان مجلس و تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای، مذاکرات هسته‌ای به شکل خوبی ادامه یافته و دستاوردهای خوبی برای ملت ایران به دنبال داشته باشد.

ظریف که امروز به مناسبت فتح خرمشهر چفیه بر گردن داشت ظاهرا در جلسه طولانی مدت خود با نمایندگان به سوالات اعضای فراکسیون اصولگرایان به عنوان منتقدان پاسخ داده و در لزوم رعایت خطوط قرمز و مباحث مربوط به بازرسی از مناطق نظامی و بازجویی از دانشمندان نکاتی را برای آگاهی نمایندگان بیان کرده است.

بر این اساس وزیر امور خارجه به نمایندگان اطمینان داده که خطوط قرمز را در مذاکرات رعایت می‌کنند و در صورت به توافق نرسیده نیز آسمان به زمین نمی‌رسد.

نطنز، فردو و آب سنگین اراک همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند

جبار کوچکی نژاد در خصوص جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی به مهر گفت: در این جلسه ظریف وزیر امور خارجه، عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده، منصوری آرانی و علاءالدین بروجردی دو عضو فراکسیون رهروان و علی اصغر زارعی و علیرضا زاکانی دو عضو فراکسیون اصولگرایان سخنرانی کردند.

نماینده رشت و عضو فراکسیون اصولگرایان به نقل از عراقچی اعلام کرد، نطنز، فردو و آب سنگین اراک همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و وزیر امور خارجه کشورمان ضمن پاسخگویی به ابهامات نمایندگان، خواستار اعتماد به مذاکره کنندگان شد و اعلام کرد براساس دیدگاه های رهبری انقلاب و در چارچوب خطوط قرمز حرکت می‌کنیم.

ایران بر مواضع منطقی و عقلانی خود پافشاری می کند

حسین گروسی دیگر نماینده مجلس نیز در گفتگو با جام جم آنلاین گفت: وزیر امور خارجه تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران بر مواضع منطقی و عقلانی خود پافشاری می کند .

عراقچی گفته بازرسی از مراکز نظامی از سوی ما پذیرفته شده

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی هم به فارس گفت:‌ در این جلسه سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در گزارش خود عنوان کرد، بازرسی از مراکز نظامی در پروتکل الحاقی پذیرفته شده، اما این بازرسی مدیریت شده است و مدیریت آن با جدیّت انجام می‌شود.

وی افزود: معاون وزیر خارجه ادامه داد که در یکی از جلسات لیست تعدادی از دانشمندان هسته‌ای کشورمان از طرف مقابل به ما داده شده و از ما خواسته‌اند تا با این دانشمندان مذاکره و مصاحبه داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: بازرسی از مراکز نظامی و دسترسی به دانشمندان هسته‌ای در چارچوب (PMD) است و این همان برنامه نظامی ادعای طرف غربی است که ادعا دارد ایران این برنامه نظامی را داشته و معتقدند که برای راستی‌آزمایی از سوی ایران به مراکز و دانشمندان دسترسی پیدا کنند.

کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: عراقچی افزود بازرسی از مراکز نظامی از سوی ما پذیرفته شده، اما درخصوص دسترسی به دانشمندان هسته‌ای اگرچه لیست اسامی دانشمندان از سوی طرف مقابل به ما داده شده، اما ما نپذیرفته‌ایم که آنها بتوانند به دانشمندان ما دسترسی داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: همچنین در این جلسه علی‌اصغر زارعی نماینده مردم تهران با اشاره به بازرسی‌های فراپروتکلی گفت‌ که در مذاکرات لوزان تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازرسی‌های فراپروتکلی را پذیرفته است و آمریکایی‌ها نیز هم به همین موضوع انگشت گذاشته و آن را تکرار می‌کنند.

وی افزود: درمورد لغو تحریم‌ها نیز عراقچی اظهار داشت که لغو تحریم‌ها در بخش اقتصادی درحال بحث است تا طرف مقابل با زیرساخت تحریم‌ها را با صدور یک سند بردارد و اعلام کند که اگر ایران به تعهدات خود عمل کند ما تحریم‌ها را برمی‌داریم و بعد از آنکه ما به تعهدات خود عمل کردیم، آنها تحریم‌ها را تعلیق می‌کنند.

با حفظ عزت کار را با قوت جلو می‌بریم

کمال‌الدین پیرموذن نیزبه ایسنا گفت: آقای ظریف در ابتدای صحبت‌هایش تأکید کرد که توافق عزتمندانه را دنیا قبول دارد.

پیرموذن گفت: بیشتر انتقادات نمایندگان به موضوع پروتکل الحاقی بود که آقای ظریف این‌گونه پاسخ داد که اغلب کشورهای عضو ان‌پی‌تی پروتکل الحاقی را پذیرفته‌اند و این تنها برای ایران نیست. البته وی تأکید کرد که ما در دنیا و منطقه دشمن داریم و باید تلاش کنیم که کار را با قوت جلو ببریم.

این نماینده اصلاح طلب مجلس همچنین گفت: آقای ظریف در پاسخ‌هایش به نمایندگان بر این موضوع تأکید کردند که با حفظ عزت کار را با قوت جلو می‌بریم و تلاش می‌کنیم ضمن حفظ حقوق مسلم ایران در تثبیت حق غنی‌سازی تحریم‌های اقتصادی و مالی را لغو کرده و بساط پروژه ایران هراسی را جمع کنیم. همه اینها با برخورداری از حمایت ملت و مقام معظم رهبری شدنی است.

پیرمؤذن همچنین گفت: بعد از صحبت‌های ظریف و عراقچی رئیس مجلس نیز این جلسه را مثبت خواند و از تیم مذاکره کننده حمایت کرد.

وی در پایان جلسه را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: این جلسه هم اندیشی بسیار خوبی بود که اکثر نمایندگان از این جلسه راضی بودند به جز چند نماینده که ساز ناهماهنگی با مجلس می‌زنند.

لاریجانی خطاب به ظریف:اجرای پروتکل الحاقی باید به تصویب مجلس برسد

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس مجلس در جلسه غیر علنی خطاب به وزیر امور خارجه اعلام کرد که برای اجرای پروتکل الحاقی به مصوبه مجلس نیاز است.

حسینعلی حاجی دلیگانی گفت: علی لاریجانی ریاست مجلس در جلسه غیر علنی به صراحت اعلام کرد که برای اجرای پروتکل الحاقی نیاز به مصوبه مجلس است.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: علاوه بر این بنا شد جلسات وزیر امور خارجه با نمایندگان درخصوص مذاکرات هسته ای به صورت مرتب برگزار شود.

آمریکایی ها دبه کرده اند

در ادامه نیز محمد جوکار نماینده مردم یزد نیزگفت:به نظر می رسد آمریکایی ها در بحث فردو دبه کردند و از آنچه در بیانیه لوزان و فکت شیت آمریکایی درخصوص ادامه کار فردو آمده است نیز سطح را پایین تر آورده اند.

وی تصریح کرد: این ادعاهای جدید آمریکایی ها ناشی از بی اعتمادی آنهاست، این ها هر روز مطالبات خود را افزایش می دهند.

جوکار تاکید کرد: فردو باید با ظرفیت قبلی به کار خود ادامه دهد.

قانع کردن مخالفان با یک جلسه امکان پذیر نیست

محمد علی اسفنانی نماینده فریدن وعضوکمیسیون حقوقی وقضایی مجلس در گفتگو با جام جم آنلاین در مورد جلسه غیر علنی با اشاره به اینکه نمایندگان درجریان قضایای هسته ای قرار گرفتند گفت:خوشبختانه اطلاعاتی که دکترظریف ودکتر عراقچی ارائه کردند موجبات رضایتمندی نمایندگان را فراهم کرد .

وی در پاسخ به این سوال که آیا برخی نمایندگان مخالف قاتع شدند افزود:عده ای همیشه ساز مخالف می زنند و طبیعی است که قانع شدن آنها با یک جلسه امکان پذیر نیست وشاید بنایی بر قانع شدن نداشته باشند.چون نمی توان توقع داشت که همه را راضی نگه داشت.

مذاکرات بانظر بالاترین مقامات هدایت می شود

عابد فتاحی نماینده ارومیه نیز در خصوص جلسه غیر علنی مجلس به ما گفت: آقایان گفتند که تمامی مذاکرات با نظر بالاترین مقامات نظام صوت می گیرد واین پیام را به مجلس دادند که کسانی که در مجلس مخالف هستند بهتر است قانع شوند و بدانند که حمایت از هیات مذاکره کندنه در اولویت بوده و مقابله با هیات، به مثال ایستادن در مقابل نظام است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
وزارت خارجه چه حقی دارد با بازدید از مراكز نظامی موافقت كند مردم می دانند ولی چرا این مسئولین مذاكره كننده نمی دانند كه دشمن قابل اعتماد نیست .رهبری چندین بار گفته اند كه در مقابل دشمن كوتاه نیایید هرچقدر شما كوتاه بیائید دشمن پررو تر می شود به اسم مذاكره كشور را در مقابل بیگانگان خوار نكنید.آیا واقعا وضع كشور این قدر خراب شده كه اوباما هر روز تحریم را بیشتر می كند ولی این مذاكره كنندگان و وزارت امور خارج كمترین واكنشی نشان نمی دهند مگر رهبری نگفتند كه دوست ندارند با شبه تهدید مذاكره انجام بشود چرا علیرغم تهدید نظامی به مذاكرات ادامه داده میشود.بابا یك واكنشی نشان بدهبد تا دشمنان حساب كار دستشان بیاید این همه انفعال برای چیست .به نازم به این دلیر مردان ارتش و سپاه كه آبروی نظام هستند.چرا مجلس نیز فقط شعار می دهد و در انفعال قرار گرفته این همه جلسه غیر علنی خروجی اش چیست؟
۰
۰
سید حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
بازدید از مراكز نظامی برای كشور ما بسیار خطرناك خواهد بود و این نباید پذیرفته شود . هرگز نباید به دشمنانمان اعتماد كنیم
۰
۰
ا. ن
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
ما حاضریم در شعب ابی طالب باشیم ولی ذلت را نپذیریم . اگر دسترسی به مراكز نظامی را بپذیریم یعنی همه چیز را از دست داده ایم و از همین راه به گفته خواننده دیگر مثل لیبی و ووو به ما حمله خواهند كرد آمریكا از حمله به ایران با حامیان عرب و. اسرائیل خودش می ترسد و به دنبال بهانه ای برای اجماع جهانی است
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چشم‌انداز روشن برای هم‌افزایی ملی

چشم‌انداز روشن برای هم‌افزایی ملی

یکی از موضوعات مهمی که امروز به‌شدت به آن نیاز داریم این است که قوا خارج از مسائل جناحی به موضوعات نگاه کنند و منافع مردم را مرجح بر نگاه سیاسی و جناح‌بازی‌ها و سیاست‌زدگی ببینند.

بوی نفت و خون

بوی نفت و خون

حالا می‌خواهید بگذارید پای سنگدلی یا احساس نداشتن یا هر چیز دیگر. هر چه باشد، دیوارها و خیابان‌ها خیلی دیرتر از انسان‌ها خاطرات را فراموش می‌کنند.

افق؛ جایی بین زمین و آسمان

افق؛ جایی بین زمین و آسمان

تصویر شهید حسن تهرانی مقدم و شهید قاسم سلیمانی را که کنار هم نگاه می‌کنی چیزی از عمق چشمان هر دوی آنها یقه‌ات را می‌گیرد؛ حسی بین دلبستگی و رهایی. حالی بین بودن و نبودن. جایی بین زمین و آسمان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر