jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۹۷۸۶۴ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۹:۱۸

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، با اشاره به روند مذاکرات مستقیم هسته‌ای با دولت آمریکا که در دولت قبلی ایران آغاز شده و در دولت کنونی نیز شتاب بیشتری گرفت، گفت:‌ هنوز زود است که به نتیجه برسیم آیا این روند درست بوده یا نه، اما حتی اگر در انتها به این برسیم که نتیجه ندارد در دنیا اثبات شده که آمریکا‌یی‌ها مانع پیشرفت مذاکرات و تعاملات بوده‌اند.

آمریکا در مذاکرات هسته‌ای مانع ایجاد می‌کند

بهروز کمالوندی که در "نشست بررسی نقشه راه بیانیه لوزان" در دانشگاه علوم قضایی سخن می‌گفت، افزود: "در روند مذاکرات اصل ما این بوده که اعتمادی به طرف مقابل نداشته باشیم، بر خلاف آنچه که در فضای داخلی گفته می‌شود مذاکره کننده ما سر سوزنی به طرف مقابل ندارد."

وی در ادامه تأکید کرد که علی‌رغم شش قطعنامه‌ای که علیه غنی‌سازی در ایران تصویب شد، ایران توانست به یکی از اهداف خود در مذاکرات که حق غنی‌سازی در داخل کشور است دست یابد. "غنی‌سازی ما نه تنها متوقف نشد بلکه رشد آن نیز بیشتر شد."

کمالوندی با اشاره به اینکه علی‌رغم خواست غربی‌ها ما جزو ده کشوری شده‌ایم که غنی‌سازی انجام می‌دهد، گفت: "خیلی از کشورهای پیشرفته که با اینها ائتلاف دارند مانند کره جنوبی نمی‌توانند غنی‌سازی کنند. مواد غنی‌شده به این کشور منتقل گشته و تبدیل به سوخت می‌شود. در دوران پیش از انقلاب نیز که ایران متحد نزدیک آنها بود نهایت اجازه‌ای که به ایران دادند این بود که یورودیف مواد غنی‌شده را به ایران بدهد تا به سوخت تبدیل شود."

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان افزود: "ما در مذاکرات به هدف حفظ غنی‌سازی و تولید مواد دست یافتیم، حالا 5 هزار، 6 هزار یا 9 هزار سانتریفیوژ برای ما در فاصله 10 سال - 15 سال هیچ فرقی نمی‌کند." وی معتقد است با توجه به اینکه ماشین‌های کنونی تنها کسر پایینی از سوخت بوشهر را تولید می‌کنند، لذا کاهش تعداد 9 هزار سانتریفیوژ (بر اساس تفاهم لوزان) به 5 هزار یا 6 هزار طی 10 یا 15 سال، نباید عامل حمله به این تفاهم باشد.

کمالوندی با تأکید بر اینکه رآکتور اراک آب سنگین باقی خواهد ماند، افزود که طرف مقابل از موضع خود کاملا عقب نشسته و رآکتور اراک را به عنوان رأکتور آب سنگین پذیرفته است.

وی با اشاره به اینکه ایران اکنون از 100 تن آب سنگین برخوردار است، گفت: "کارخانه آب سنگین کاملا حفظ شد" و "مازاد [مصرف] را در بازار بین‌المللی [قرار شد] بفروشیم. ما وارد باشگاه صادرکنندگان آب سنگین هم شده‌ایم."(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

الزامات اقناع افکار عمومی

الزامات اقناع افکار عمومی

رهبر عالیقدر انقلاب در دیدار با اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا بر ضرورت اقناع افکار عمومی به منظور همراه‌سازی مردم در رعایت ضوابط و شیوه نامه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های صادره از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر