jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۹۴۲۶۲   ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

کارلو لورنزینی ملقب به کارلو کلودی وقتی در سال 1881 برای نخستین بار در مجله کودکان ایتالیایی به پینوکیو جان داد، حدس نمی‌زد عروسک خیمه‌شب‌بازی ساده‌لوحش، محبوب میلیون‌ها انسان از نسل‌های مختلف در سراسر جهان شود. مهم تر این که سال‌ها پس از خلق اثر، دانشمندان ثابت کنند این قصه پایه علمی دارد و دروغگوها را می‌توان با دماغ‌شان شناخت؛ پدیده‌ای که حالا روان‌شناس‌ها به آن می‌گویند «اثر پینوکیو».

متخصصان زبان بدن، روش‌های فراوانی برای سنجش سره از ناسره در گفته‌های افراد دارند که یکی از جالب‌ترین آنها بررسی بینی هنگام صحبت کردن است. از جمله گروه‌های پژوهشی در این حوزه، دانشمندان دانشگاه گرانادا در اسپانیا هستند که در زمینه روان‌شناسی تجربی مطالعه می‌کنند و با سنجش حرارت اجزای صورت و رسمش (ترموگرافی) مدعی شده‌اند دماغ انسان‌ها وقت دروغ گفتن داغ می‌شود که این گرمای ناگهانی آن را قرمز می‌کند یا افراد را به فین فین می‌اندازد یا وادارشان می‌کند دماغ‌شان را لمس کنند مثلا آن را بخارانند.

این پژوهشگران می‌گویند هنگام دروغ گفتن، با افزایش تنش و سپس بالا رفتن فشار خون، رگ‌های بینی گشاد شده و خون بیشتری در آنها جمع می‌شود. در این زمان ماده هیستامین از برخی سلول‌های مرتبط با بافت ملتهب شده ترشح می‌شود که احساس خارش و سوزن سوزن شدن را در بینی بیشتر‌می‌کند.

نتایج این پژوهش، اثبات گفته‌های متخصصین زبان بدنی است که سال‌ها پیش، صرفا با محک تجربه، لمس بینی را به عنوان یکی از رفتارهای رایج در دروغگویی شناخته بودند. علاوه بر این با استناد به این تحقیق، در موارد حساس می‌توان با ثبت وضعیت حرارتی صورت به میزان راستگویی افرادپی برد.

از این که رازی مگو از دنیای شگفت‌آور زبان بدن را برایتان فاش کردیم، خوشحالید؟ نکند از همین لحظه، خیال کنید هرکس دماغش را لمس کند، دروغ می‌گوید؟ لمس بینی در زبان بدن، هزار و یک علت دیگر هم دارد مثلا سرماخوردگی، آلرژی، بوهای قوی، گزش حشرات، فکر کردن عمیق، ناامیدی شدید یا احساس مخالفت هم می‌تواند بینی را به خارش بیندازد و به همین علت روان‌شناس‌ها باید همه این احتمالات را به اضافه دیگر نشانه‌های بدنی دروغگویی در افراد بررسی کنند تا مطمئن شوند فردی حقیقت را بیان می‌کند یا نه. پس لطفا، زود قضاوت نکنید.

مریم یوشی‌زاده ‌/‌ جام‌جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر